Kafanızda bazı sorular mı var? sizin için firmamızın sıkça sorulan sorulara verdiği cevapları bu sayfamızda topladık. Lütfen kısa verdiğimiz cevapları okuyunuz yine de aklınıza takılan konular var ise bize telefon ile de ulaşın. Ayrıca sitemizden müşterilerimizden aldığımız Kıbrıs araç kiralama yorumları da okuyabilirsiniz.

sikca sorulan sorular

Kıbrıs’ta Araç Kiralama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sigara içilmeyen aracınız var mıdır?
Maalesef, sigara içilmeyen ayrılmış herhangi bir model aracımız yoktur.

Ercan Havalimanı Araç Kiralama Teslimi Yapılıyor mu?
Evet tabiki, aracınızı Ercan havaalanı’nda alıp yine Ercan havaalanı’na iade edebilirsiniz, bu hizmetimiz için ekstra ücret almıyoruz. Önceden konfirme edilen rezervasyonlarınız için 7/24 Ercan havalimanı’na ücretsiz araç teslim ve iadesi yapıyoruz.

Kıbrıs’ta 1 veya 2 günlük araç kiralama yapabilir miyim?
Kıbrıs’ta 1 veya 2 günlük araç kiralama yapabilirsiniz. Minimum kiralama fiyatlarımız 3 gün üzerinden hesaplanır, ancak daha az ( 1 veya 2 gün ) araç kiralamak isteyen müşterilerimiz için maliyetlerimizden dolayı 3 günlük kiralama ücretimiz üzerinden makul oranda websitemiz otomatik olarak indirimli hesaplama yapmaktadır. Sistemimiz üzerinden online fiyat alabilirsiniz, ana sayfamızda bulunan arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Araç kiralama talebi sitenizden gönderildikten sonra rezerve edilmiş mi olur?
Hayır, websitemiz online kart ile vb. ödeme almadığı gibi, müsaitlik kontrolü yapmaz ve anında rezervasyon onayı vermez. Websitemiz araç çeşitlerimizi ve güncel fiyatlarımızı gösterir, kiralama talebi toplar ve sistemimize kaydedilir. “Araç kiralama talebi” olarak bize ulaşır, size de e-postanıza talep bilgileri otomatik olarak sistemden gönderilir. Talebinizin gönderilmesi kesin rezervasyon değildir.

Whatsapp ile size geri dönüş yapılarak yazılı mesaj ile onay (konfirme) verilmektedir. Nedeni; bir mağduriyet yaşanmaması için bize ulaşan tüm kiralama talepleri, manuel olarak personellerimiz tarafından kontrol edilir. Eğer 1 (bir) iş günü içerisinde size geri dönüş yapılmaz ise, lütfen kontrol için bize +90 533 888 2929 nolu whatsapp numaramızdan talebiniz ile ilgili mesaj gönderiniz.

Araç kiralama ücret hesaplaması nasıl yapılıyor?
Türkiye’deki gibi Kıbrıs’ta da tüm araç kiralama şirketleri ücret hesaplamasını tarihler üzerinden yapar, yani 24 saat bir gün olarak hesaplanmaz. Örneğin: 15’inde alınıp 17’sinde iade edilecek araç için saat aralığına bakılmaksızın 15’i + 16’sı + 17’si olarak 3 günlük ücret hesaplanır.

Kıbrıs’ta sol direksiyonlu kiralık araç var mıdır?
Hayır, yasa gereği tüm kiralık araçlar sağ direksiyonludur, hiç bir kiralık araç firmasında sol direksiyonlu kiralık araç yoktur. KKTC’de trafiğin soldan işliyor olması nedeniyle trafikte daha güvenli seyretmeniz açısından sağ direksiyonlu araçlar güvenliğiniz için daha uygundur.

Kıbrıs’ta T.C. ehliyeti ile araç kiralayabilir miyim?
Evet, turist olarak gelenler için Kıbrıs’a giriş yaptığınız aşamada size verilen turistik vize sürenizde, kendi ülke ehliyetiniz ile araç kiralayıp kullanabilirsiniz. Sadece turistik amaçlı Kıbrıs’ta bulunan kişiler kendi ülke ehliyetleri ile araç kirayabilirler. Diğer kişiler yani KKTC’de öğrenci olanların, çalışma veya oturma izni ile yaşayanların ehliyetlerini KKTC ehliyetine çevirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Ercan havalimanı ofisiniz var mı?
Havalimanı içindeki otoparkta Ayaz Rent a Car için ayrılmış yerimiz vardır, tüm diğer Kıbrıs oto kiralama şirketleri gibi otoparkta aracımızı teslim edip alıyoruz. Ercan Havalimanında kiralık araç teslim ve iadeler için herhangi bir ek ücret almıyoruz. Merkez ofisimiz ve otoparkımız havalimanı yolu üzerinde 10dk’lık sürüş mesafededir, adres ve konum için bize ulaşın sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta lüks araç kiralama yapıyor musunuz?
Lüks araç kiralama yapıyoruz, Mercedes ve BMW türü araçlar için sistemimiz üzerinden talep gönderebilirsiniz.

Kıbrıs’ta minibüs kiralama yapıyor musunuz?
Evet, maksimum 8 kişilik olan Kıbrıs’ta Minibüs Kiralama hizmeti veriyoruz. Ancak KKTC yasaları gereği 8 kişiden fazla yolcu taşıyabilen araçların kullanımı için özel izin gereklidir, bu nedenle şöförlü Mercedes Vito aracımız ile mesai saatleri içinde kişiye özel turistik şehir turu organizasyonları yapıyoruz.

Düz vitesli aracınız var mıdır?
Hayır, bütün araçlarımız otomatik viteslidir, KKTC’de trafiğin soldan işliyor olması nedeniyle trafikte daha güvenli seyretmeniz açısından otomatik vitesli araçlar kolay kullanım sağlayacağından güvenliğiniz için daha uygundur.

Neden kapora (ön ödeme) talep ediyorsunuz ?
İstediğiniz tarihlerde size araç ayırabilmemiz için talep ediyoruz. Kapora, hukukta “güvenmelik” olarak geçer. Kesin sözleşme yapılmadan önce hizmeti rezerve etmek için hizmet bedelinin bir miktarı olarak ödenen ücrettir.

Kiraladığım aracın lastiği patlarsa sigortalımıdır?
Hayır, araç lastikleri sigorta kapsamında değildir. Lastik tamiri veya yırtıldıysa yeni bir muadil ile değişimi aracı kiralayan ve kullanan şöföre aittir. Araçta bulunan yedek lastik ile değiştirilip araç kullanılmaya devam edilebilir. Ancak en yakın lastikçide tamir veya değişimi yaptırılmalıdır. Firmamıza ulaşarak en yakın lastik servisi hakkında bilgi talep edilebilir.

Dizel aracınız var mıdır ?
Lüks ve minibüs sınıfı araçlarımız hariç diğer tüm binek tipi araçlarımız benzinlidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yol Haritası
Yol Haritası dağıtmıyoruz, ancak bilginiz olması açısından; mesai saatleri içinde şehir merkezlerinde bulunan turizm bilgi ofislerinden, Ercan havalimanında bulunan turizm bakanlığı tanıtım ofisinden ücretsiz KKTC Yol Haritası temin edebilirsiniz. Ayrıca Google haritalar daha detaylı KKTC yol haritası sunmaktadır. Mobil telefon veya tabletinizden kullanabileceğinizi unutmayın.

Kıbrıs’ta Şöförlü Araç Kiralama Hizmeti Veriyormusunuz ?
Evet tabiki, Kıbrıs’ta şöförlü araç kiralama hizmeti şu an için yan şirketimizdeki Mercedes Vito araçlarımız ile yardımcı oluyoruz. Şirketimiz bünyesindeki şöförler ile size transfer araçlarımızdan tahsis edebiliriz bilgi ve fiyat için internet sitemizi ziyaret ediniz.  » kibristransfer.com

Başka bir şöför kiralanan aracı kullanabilir mi ?
Hayır! sigorta şartları nedeniyle aracı sadece kiralayan kişi kullanabilir, ikinci sürücünün de aracı kullanabilmesi için kira sözleşmesine dahil edilmesi gerekir.

Kıbrıs’ta araç kiralama yaş sınırı ve şartınız nedir ?
Şirket prensiplerimiz ve sigorta şartlarımız gereği Kıbrıs’ta araç kiralama yaş sınırı için kişinin en az 25 yaşında, minimum 5 yıllık ehliyet sahibi olması ve Öğrenci olmaması gereklidir.

Kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim ?
Evet, kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz, araç tesliminde ofisimizde veya havalimanında Mobil POS cihazımız sayesinde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Ercan havalimanında kim tarafından ve nasıl karşılanıyoruz ?
Ercan havalimanında firmamız personelimiz size konfirme mesajında bildirilen otopark içerisindeki bize özel ayrılmış alanda sizi bekliyor, Ercan havalimanı küçük bir limandır ve gelen yolcular için tek bir çıkış kapısı vardır.

Kiralık araçlarınız kaç model ?
Araçlarımız; 2014, 2015, 2016, 2018 ve 2020 modeldir. Tüm araçlarımız yeni olarak alınır ve düzenli olarak teknik bakımları yapılır.

İndirim yapar mısınız ?
Sitemizdeki fiyatlar sürekli güncellenmektedir. Boştaki mevcut araçlarımız, önümüzdeki günlerde dönecek araçlarımız, rezervasyonların yoğunluğu veya durgunluğu değerlendirilerek hem şirketimizi hem de müşterilerimizi memnun etmeye yönelik fiyat ayarlaması yapılmaktadır. Bu nedenle minimum seviyede tuttuğumuz kira bedelleri için lütfen ayrıca indirim istemeyiniz.

Araçta benzin oluyor mu ?
Araç tarafınıza verilirken sizin kullanımınız için içerisinde bir miktar yakıt ile verilmektedir ve buna istinaden faturası size verilerek toplam fiyata eklenir. Aracı iade ederken deposunu boş verebilirsiniz, yakıt iadesi yapılmamaktadır.

Rezervasyon yaptığım aracın son dakika değişme ihtimali var mı?
Evet vardır. Ayaz Rent a Car; Rezervasyon yapılan araç son gün müsait olmadığında (aracın daha önceden arızalanması, bir önceki müşterinin süresini bize haber vermeden uzatmış olması veya kaza yapması durumunda) ücret farkı almaksızın muadil başka bir araç ile değiştirme hakkını saklı tutar.

Kapora (ön ödemeyi) yatırabileceğimiz banka hesap bilgileriniz nedir ?
Herhangi bir karışıklığa sebep vermemek için rezervasyon talebiniz bize ulaştığında araçlarımızın misaitliği durumuna göre e-posta veya cep telefon numaranıza, Kıbrıs’ta da şubeleri bulunan Garanti, İş veya Halk Bankası hesap bilgilerimizi gönderiyoruz.

Ödeme şekli ve kredi kartına ön provizyon
Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile peşin tahsil edilir, kiralama esnasında kredi kartı ibrazı gereklidir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç grubuna göre 1500 – 7750 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır. Bu sebeple kartın bu miktarlarda (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar bedelleri, trafik cezası vb. (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek, blokaj kaldırılacaktır. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 15 iş gününde hesabınıza yansımaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çalışma/oturma izniyle veya öğrenci olarak bulunuyorsanız!, özel veya kiralık araç kullanırken KKTC sürüş ehliyetine sahip olmanız gerektiğini aksi taktirde kaza olması durumunda aracınızdaki sigortanın geçersiz sayılacağını biliyor muydunuz?

Kaza yaparsam ne olur?

Kıbrıs’ta kiralık araçlar Full Kaskolu değildir. Tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Trafik Sigortası dahildir. Muafiyetli kaza trafik sigortası çarpışma kazası halindeki sadece karşı taraftaki hasarları kapsar. Sigorta şartlarının (polis çağrılıp rapor alınması ve gerekli belge ve şartları temin etmesi: ehliyet, o promil alkol, turist vizesi) yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, 2000 Euro’luk kısmı aracı kiralayan müşteriye ait olmak üzere, karşı tarafın hasarını tazmin eder. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (kaportada sürtünme, park yerindeki hasar, lastik hasarı, cam kırılması, far kırılması, anahtar kaybolması vb gibi) hasarları kapsamaz.

Kaza Olması Durumunda Yapmanız gerekenler:

 1. Öncelikle acil bir durumunuz var ise 112 Ambulans‘ı arayın. (Kendi ülke telefonlarınızdan da arayabilirsiniz.)
 2. Daha sonra karşı aracın hasarlarının sigorta tarafından karşılanabilmesi için kesinlikle polis raporu almalısınız aksi takdirde sözlü beyan kabul edilmez. 155 nolu polis ihbar hattını arayıp polis çağırıp kaza raporu tutturmalısınız. Polis raporu ve ödeyeceğiniz 2000 Euro’luk sigorta muafiyeti sonrası sorumluluklarınız tamamlanır.
 3. Haklı olduğunuz durumlarda kanıtlanması için mutlaka telefonunuzdan kaza yerinden plakalar ve durum belirlenmesi için mutlaka resimler çekiniz ve bize whatsapp üzerinden gönderiniz.
 4. Ve tabiki kaza yaptığınızı bize bildirmelisiniz!, yukarıdaki işlemler için, aracın hasarı, kaza yerinden çekilmesi vs.. ve biz sizinle ilgileneceğiz.

KKTC’ye Seyahatinizden Önce Bilginiz Olsun!

 1. KKTC’ye gelecek T.C. vatandaşlarının (bebekler dahil tüm çocuklar için resimli) yeni tip çipli kimlik veya pasaport ile giriş yapması gereklidir. Ayrıca;
 2. KKTC’de cep telefonlarınızı kullanabilmeniz için Kıbrıs’a gelmeden önce hattınızı, uluslararası dolaşıma (Roaming’e) açtırmayı unutmayınız.
 3. TC Kimliği ile Birleştirilen Ehliyet Geçerli mi?
  Kesinlikle Hayır! KKTC Polisinin ve KKTC sigorta şirketlerinin T.C. kimliğini okuyacak ve onay alabileceği Türkiye’ye ait olan e-devlet sistemi yoktur. Ehliyetin teyidini yapamazlar. KKTC yurt dışı yani farklı bir ülke olduğundan araç kiralayabilmeniz için fiziksel olarak ehliyetinizin (veya uluslararası ehliyet) olması mecburidir. Eğer birleştirme yapıldıysa ve fiziksel ehliyetiniz yoksa KKTC’ye gelmeden önce e-devletten aldığınız QR kodlu dökümanı bulunduğunuz yerdeki trafik müdürlüğünden ıslak imza ve ıslak mühür ile onaylatmanız (fotokopi veya ıslak mühürsüz evraklar geçersizdir.) ve beyan etmeniz halinde KKTC’de araç kiralayabilirsiniz.

KKTC’de Öğrenci olarak bulunan kişiler için Kıbrıs’ta araç kiralama şartları Nelerdir?

Sigortamız ile anlaşmamız gereği; firmamız KKTC’de öğrenci olarak bulunan kişilere araç KİRALAYAMAMAKTADIR

Yine de başka firmalardan da araç kiralamak isteyen öğrencilere bilgi vermek istiyoruz
 • KKTC’de Öğrenci olarak bulunan (veya çalışan, yaşayan) kişiler araç kullanabilmek için öncelikle mevcut ehliyetlerini KKTC ehliyeti’ne de çevirmeleri gerekir. Aksi takdirde kaza durumunda sigorta hasarı ödemez ve  kiralayan kişi her türlü hasarı ödemekle mecbur kalır.
 • T.C. Ehliyetlerini KKTC Ehliyetine çevirmek için herhangi bir şöför okuluna gitmeniz ve bazı ücretleri ödemeniz gerekir.
KKTC’den Yeni Mezun Olan (Mezuniyet Törenine Katılacak) Öğrenciler
 • Okulundan mezun olan öğrenciler halen daha KKTC’de öğrenci kayıtlı bulunurlar.
 • Öncelikle KKTC Muhaceret Polisinden Öğrenci kayıtlarını sildirmeleri gerekir.
 • KKTC’den çıkış yapıp, yeniden ülkeye giriş yaparken de TURİST VİZESİ  alarak (30 Günlük) giriş yaptıktan sonra öğrenci kayıtları değişmiş olur.
 • Yukarıdaki şartları yerine getiren öğrenciler; yaş sınırı 25 yaşından gün almış ve en az 5 yıllık ehliyet sahibi ise firmamızdan araç kiralayabilirler.