Kıbrıs’ta gezilecek yerler, Eğlence, tarih ve doğal güzelliklerin başkenti konumunda olan Kıbrıs, geçmişten günümüze kadar pek çok değişikliğe uğradı ve uğradığı bu değişiklik sonucunda Kıbrıs destinasyonu ziyaretçi sayısını artırdı. Bu kapsamda Kıbrıs’a gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısının artması, Kıbrıs’ın cazibe noktası olmasına yol açtı. Ancak Kıbrıs her ne kadar yüzölçümü açısından küçük olarak görünse de, içerisinde barındırdığı güzellikleri bir çırpıda gezmek çok da mümkün değil. Peki, bunun için ne yapmak gerekir? Elbette ki araç kiralamak. Kıbrıs’ı gezerken ihtiyacınız olacak, Kıbrıs’ta cep telefonu kullanımı sayfamızı mutlaka okuyunuz. Kiraladığınız araçlar ile Kıbrıs’ı hem doyasıya gezebilir, hem de daha eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. 

En İyi Kıbrıs’ta Gezilebilecek Yerler Listesi

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası konumunda yer alıp, konum açısından oldukça değerli bir yerde bulunan Kıbrıs, turistik destinasyon olma açısından harika özellikleri içerisinde barındırır. Bunun yanında eğlence mekânlarının sayısının bir hayli olması, casinoların da yasal bir şekilde işletilmesi, Kıbrıs’a her tip turisti getiriyor. Peki, Kıbrıs’a geldikten sonra, araç ile nasıl gezebilirim? Bunun için pek çok araç kiralama firması var ve bu firmalardan araç kiralanabilir. Tabi ki iyi bir araç kiralama firmasının tercih edilmesi, bu süreci daha olumlu hale getirecektir. Ayaz Rent A Car ise sizlere Kıbrıs’ta en iyi araç kiralama hizmeti sunarak, araç ile gezmenin avantajlarını doruk noktalara kadar yaşatmaktadır. Bunun için Ayaz Rent A Car firmamızın sunduğu avantajlar nelerdir? 

Kiralık Araç ile Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

 • Araç kiralama hizmetini, tecrübeli bir firmadan almak, güvenlik hususunda herhangi bir problem yaşamayacağınız anlamına gelir. Bunun için Ayaz Rent A Car oldukça tecrübeli bir firma. 
 • Sözleşme ile yapılan haksızlıklar, araç kiralama firmaları ile gündemde. Ancak Ayaz Rent A Car olarak sizlere sunduğumuz sözleşmeyi tek tek açıkladığımız ve karşılıklı bir anlaşmaya vardığımız içintüm sorunlar ortadan kalkmaktadır. 
 • Ercan Havalimanı’ndan indikten sonra, kiraladığınız aracı size havalimanının önünde teslim ediyoruz. Aynı zamanda teslim alma işlemini de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştiriyoruz. 
 • Firmamızın edindiği tecrübeler neticesinde bizlerden Kıbrıs’ı gezme konusunda gerekli tavsiyeler de alabilirsiniz. Tavsiyelerimizin neticesini öğrenmek isterseniz, içerimizin devamını okuyabilirsiniz. 

Kıbrıs’ı araç ile gezmek elbette ki çok avantajlı olacaktır. Ancak araç kiralama konusunda temel prensipleri de göze almanız gerekir. Bunun için Kıbrıs Kiralık Araç isimli içeriğimizi ziyaret ederek, daha detaylı bilgiyi alma şansına sahip olabilirsiniz. 

Karpaz'da Gezilecek Yerler

Karpaz’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın belki de en güzel yeri olan Karpaz, doğal güzellikleri ile gelenleri kendine âşık ediyor. Şimdi diyeceksiniz ki ne kadar ...
Daha Fazlasını Oku
Kıbrıs Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs Güzelyurt’ta Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en batısında bulunan Güzelyurt, doğası ve tarihi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehirde tarihi pek çok ...
Daha Fazlasını Oku
Lefkoşa'da Gezilecek Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Lefkoşa gezi rehberinde Lefkoşa hakkında genel bilgiler, merak edilenler, Lefkoşa'da gezilecek yerler, nerede ne yenir gibi bilgileri sizin için derledik. Lefkoşa'da Görmeniz Gereken Tarihi ve ...
Daha Fazlasını Oku
Girne'de Gezilecek Yerler

Girne’de Gezilecek Yerler

 Girne gezilip görülmesi gereken yerleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile bambaşka bir yer, büyülü bir dünya. Adanın turizm başkenti. Girne'de Görmeniz Gereken ...
Daha Fazlasını Oku
Magosa’da Gezilecek Yerler

Magosa’da Gezilecek Yerler

Gazi Mağusa ya da Magosa, Kıbrıs Adası'nda bir liman kenti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa İlçesi'nin yönetim merkezi. Mağusa, Akdeniz'in ...
Daha Fazlasını Oku

Kıbrıs’taki Tarihi Yerler ve Müzeler

Kıbrıs’ta tarihi yerler çok fazladır. Görmek isteyeceğiniz ve Kıbrıs adasının tarih boyunca yaşadığı anları hayal edebileceğiniz Müzeleri de vardır.

 • Güzelyurt Arkeoloji Müzesi
 • Girne Kalesi
 • Lefkoşa Kent Surları
 • Salamis Harabeleri

Ve daha bir çok tarihi yer ile müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Köyler

Kıbrıs’ta gezilecek köyler için size küçük bir liste verebiliriz. Bu köyler yaşantısı ve doğal köy hayatı ile şehirden gelenler için imrenebilecekleri bir hayata sahipler.

 • Tatlısu Köyü
 • Yeşilırmak ve Yedidalga Köyü
 • Ilgaz Köyü

Köylerimizdeki halkımız orjinal Kıbrıs kültürü ile yaşamaktadır.

Kıbrıs’ta kiralık araç ile nereleri gezebilirim?

Yaz aylarında sahip olduğu iklim, geçmişten günümüze kazandığı tarihi eserler ve en önemlisi, Kıbrıs’ı Kıbrıs yapan plajlar ve diğer doğal güzellikler, “Neden Kıbrıs? sorusuna en iyi şekilde cevap veriyor. Evet, bu denli güzellikleri içerisinde barındıran bir ada ancak, bu adayı gezmek hiç de kolay değil. Bunun için kiraladığınız araç ile Kıbrıs’ı gezmek size her türlü avantajı sağlayacaktır. Peki, araç ile Kıbrıs’ta nereler ziyaret edilebilir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım. 

Araç ile Girne’de Gezilecek Yerler 

Girne’de gezilecek yerler, Akdeniz’in en etkin limanlarına sahip olup, bu sebepten ötürü pek çok güzelliği de içerisinde barındırmaktadır. Girne’de doğal ve tarihi pek çok güzellik olup, bu güzellikler aşağıdaki gibi sıralanmıştır: 

 • Bellapais Manastırı: Kuzey’de bulunan tüm sahiller, neredeyse kuşbakışına yakın bir görünüşle eşsiz manzaralar sunmaktadır. Üstelik inşa süreci 1205 yılında bitmesi sebebi ile tarihi dokusu oldukça yüksektir. 
 • Mucize Türk Tankı: Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, Beşparmak Dağları’nın tepesine çıkan tank olarak adlandırılmaktadır. Bir rivayet olarak adlandırılsa da, aslı öyle değildir. Beşparmak Dağları’nın tepesine çıkarak, tankın bulunduğu yeri ve tankı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Mavi Köşk: 1956 tarihinde yapımı tamamlanan köşk; yapısı, tasarımı ve hikâyesi ile görenlerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Çünkü Mavi Köşk’ün Kıbrıs Barış Harekâtı çerçevesinde bir hikâyesi bulunuyor. 
 • St. Hilarion Kalesi: 1200’lü yılların sonunda bile pek çok savaşa ve karışıklığa şahit olan kale, yapısı ve görüntüsü sebebi ile tam bir kaleyi andırmaktadır. Bu nedenle Girne’de en çok ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. 
 • Boğaz Şehitliği: Girne yolu üzerinde, boğaz kenarında yer alan şehitlik, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit olan ölümsüz Türk askerlerinin mabedinin bulunduğu anıtsal özellikte bir yapıdır. 326 şehidin mezarının yer aldığı bu şehitlik, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemini vurgulamaktadır. 

Girne, tarih kokan yapısı ile her daim kültür turistlerini bünyesine çekmiştir. Bu nedenle Girne’de kiraladığınız araç ile Kıbrıs’ta gezilecek yerler, tüm bu tarihi değerlere hızlı bir şekilde ulaşabilir ve tarihi, yerinde yaşayabilirsiniz. 

Araç ile Lefkoşa’da Gezilecek Yerler 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa’da gezilecek yerler, bugüne dek pek çok tarihi olayın başkahramanı olmuştur. Başkentlik görevine yaraşır bir şehir olması, Lefkoşa’nın gezi rotalarında yer almasına sağlamıştır. Peki, Lefkoşa’da araç ile nereler seyahat edilebilir? 

 • Barbarlık Müzesi: Kıbrıs’ta, 21 Aralık 1963’te; kadın, ihtiyar veya çocuk demeden katledilen masumların hikâyelerini barındıran bir müze. O döneme ait fotoğraflar ile aynı duyguyu yaşama şansı sunmaktadır. 
 • Derviş Paşa Konağı: 1807 yılında yapımının tamamlandığı tahmin edilen bu konak, 19. yüzyıl tarihini içerisinde barındırıyor. Konağın sahibi ise Zaman Gazetesi’ni yayımlayan Derviş Paşa olarak bilinmektedir.  
 • Selimiye Camii: St. Sophia Katedrali kazanıldıktan sonra ibadete açılan bu camii, tarihi açıdan çok önemlidir. Zira çok eski, tarihi ve Kıbrıs’ın en büyük camilerindendir. 1326 yılında katedralin kutsanması ile ibadet için hizmete açılmıştır. 
 • Lefkoşa Kent Surları ve Girne Kapısı: 11 burç ve 3 kapı bulunan bu surlarda, bahsedilen burç ve kapıların tamamı birer kale olarak adlandırılmaktadır. 1821 yılında Osmanlı Devleti tarafından restorasyondan geçirilse de, 1931 yılında karşılıklı surlar yıkılarak, motorlu araçlar için geçiş yolu yapılmıştır. Ancak uzun yıllardır tarihi ile harika bir deneyim sunuyor. 
 • Büyük Han: Kıbrıs’ın en büyük mimarisi ve en büyük hanı olan Büyük Han, harika yapısı ile tarihi doku açısından çok önemli. Lefkoşa’da mutlaka görülmesi gereken eserler arasında. 

Başkent Lefkoşa’da önemli tarihi güzelliklerin bulunması, turistleri çeken özellikler arasında yer alır. Bu nedenle araç kiraladıysanız Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında Lefkoşa çok büyük bir öneme sahip. 

Araç ile Mağusa’da Gezilecek Yerler 

Avrupa ile Yakındoğu arasında bir birleştirici rolündeki limanlara sahip olan Mağusa’da gezilecek yerler, Kıbrıs’ın en çok gelişmiş limanlarını içerisinde barındırır. Plajları, doğal güzellikleri ve tarih kokan alanları ile Kıbrıs’ta gezip görülmesi gereken bir destinasyon. Peki, Mağusa’da araç ile gezilecek yerler nerelerdir? 

 • Glapsides Plajı: İnce bir kum ile gözlerin pasını silecek masmavi denizi, Glapsides Plajı’nı Kıbrıs’ın en değerli plajları arasında sokuyor. Aynı zamanda plaj keyfini tatmanın yanı sıra, kamp yapmak için de oldukça ideal. 
 • Namık Kemal Zindanı: Sergilenen ilk tiyatro eseri olan Vatan Yahut Silistire sonrasında Namık Kemal karşıtı çıkan olay ve söylemler nihayetinde, Namık Kemal’in 38 ay boyunca sürgün edildiği yerdir. Namık Kemal en önemli eserlerini burada yazmakla beraber, şuan müze haline getirilmiştir. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alır. 
 • Salamis Harabeleri: Kanlıdere Nehri’nin deniz ile buluştuğu noktaya yakın bir yere kurulmuş olan bu antik kent, zamanla toprak tabakası ile kapanmıştır. Ancak 1952 ile 1974 yılları arasında kentin kayda değer bölümü ortaya çıkarılmış, bir müddet sonra kazı çalışmaları durmuştur. 1998 yılında Ankara Üniversitesi’nin desteği ile başlanan kazı çalışmaları neticesinde kentin bugünkü görünümü ortaya çıkmıştır. Tarih kokan bu kentten İncil’de de bahsedilir. Bu nedenle görülmeye değer alanlarda yer alır. 
 • Lala Mustafa Paşa Camii: 1328 yılında Aziz Nikolas Katedrali olarak açılan bu katedral, Osmanlı Devleti nezdinde bölgedeki camii ihtiyacının karşılanması adına camiye çevrilmiştir. Kıbrıs’ın fatihi olarak bilinen Lala Mustafa Paşa’nın ismi konulmuştur. Kıbrıs’ın en büyük ikinci camisi olup, inanılmaz değerleri içerisinde barındırmaktadır. 

Yukarıda yer alan doğal ve tarihi güzellikler sebebi ile Mağusa, kiralık araç ile Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Kıbrıs’ı gezdim diye bahsedenlerin, mutlaka anlatması gereken yerler arasındadır. 

Araç ile Kıbrıs Güzelyurt’ta Gezilecek Yerler 

Güzel ve şirin bir kent olan Güzelyurt, turunçgil bahçeleri ile çevrili olması sebebi ile kişiye sakinlik ve dinginlik verir. Aynı zamanda tarihe ışık tutan alanlar ile doğal güzellikleri içerisinde barındırarak, müthiş bir seyahat noktasıdır. 

 • Soli Harabeleri ve Tiyatrosu: Antik kent, adını Yunan filozof Solon’dan almış ve adı bu çerçevede bir değişikliğe uğramıştır. M.Ö. 400’lü yıllarda kurulan antik kent, bu çerçevede bugünlere kadar gelmiştir. Kıbrıs’ın her daim en nadide tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Tiyatrosu ise tepenin denize bakan tarafında yer alır. 
 • Vuni Kalesi: Soli kentini Pers hâkimiyeti altında tutmak için M.Ö. 500’lü yıllarda inşa edilen kale, antik bir saray ve yerleşim yeri olarak da bilinmektedir. 267 metre rakımlı bir alana kurulu olan kalenin 137 odası bulunmaktadır. Güzelyurt’a gelip gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 
 • Yeşilırmak ve Yedidalga Köyleri, Plajları: Çeşitli festivallerin, doğal güzellikler çerçevesinde düzenlendiği bu plaj, Kıbrıs’ın nadide plajları arasında yer alır. Bu nedenle Kıbrıs gezilerinde önemli bir durak noktası olabilir. 

Güzelyurt, Kıbrıs’ın en önemli ve nadide şehirleri arasında yer alır. Buradan hareketle kiralık araç ile Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesinde Güzelyurt’un hatırı sayılır bir önemi bulunur. 

Kiralık Araç ile Karpaz Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yer alan sivri bir şekli bulunan bu yarımada, doğal ve tarihi bir yapısı ile dikkatleri üzerine çeker. Kıbrıs’ın en çok turist çeken bölgeleri arasında yer alır. Peki, Karpaz’ı araç ile gezerken hangi yerlere uğramak gerekir? 

 • Apostolos Andreas Manastırı: Karpaz Burnu’nda yer bu manastır, dünyanın Ortodoks cemiyetinin en önemli ibadet yerlerindendir. Alternatif turizm çeşitleri arasında yer alan inanç turizmi açısından harika bir destinasyondur. Bu nedenle araç ile gezilecek yerler arasında önemli bir konumda bulunmaktadır. 
 • Altınkum Sahilleri: Güzellik ve aşk tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in doğduğu yer olarak adlandırılan Altınkum Sahilleri, Karpaz yarımadasının sivri ve uzun kısmında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, altın gibi kumlara sahip olan bu sahiller, turistik açıdan harika bir değere sahiptir. 

Kıbrıs’ın Başkenti Neresi?

Kıbrıs’ın başkenti “Lefkoşa“dır.

Kıbrıs’ın İlçeleri

Kıbrıs’ta ilçeler; Lefkoşa (Başkent), Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke olmak üzere 6 tanedir.

Kıbrıs Nerede?

Kıbrıs, Mersin’e komşu, Akdeniz’de bir adadır.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler için araç kiralayın

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm yerleşim yerlerinde harika tarihi ve doğal güzellikler bulunduğu için, Dünya Turizmi açısından Kıbrıs önemli bir destinasyon konumundadır.  

Araç ile yapılan seyahatlerde bu çerçevede Kıbrıs’ı planlı gezmek çok önemli olur. Sizler için hazırladığımız araç ile Kıbrıs’ta gezilecek yerler isimli bu içeriğimizde, Kıbrıs’ı nasıl daha etkin gezeceğinizden bahsettik. Bu şekilde hem daha çok eğlenebilir, hem de vaktinizi en etkin şekilde geçirebilirsiniz. Süreci etkin bir şekilde geçirmek için kiralamak istediğiniz araçları da Ayaz Rent A Car’dan kiralayarak, hem güvenilir, hem de kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Instagram.com/ayazrentacar/ isimli sosyal medya hesabımızı takip ederek de, güncel değerlendirmelere sahip olmanız mümkündür.