Salamis harabeleri, Kıbrıs’ın en görkemli, en büyük ve en güzel görülmesi gereken tarihi kalıntılarıdır. Burası Dünya’ca ünlüdür ve bulunan heykeller paha biçilmezdir. Antik bir tiyatrosu, büyük stunlarla çevrili saray kalıntıları, tarihi eski hamamı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Salamis Harabaleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Salamis harabeleri Mağusa’dadır. Şehir merkezine çok yakındır ve denize girebileceğiniz çok güzel bir plajı da vardır.

salamis harabeleri

Salamis Harabeleri Yol Tarifi

Salamis Harabelerinin Tarihi

Bronz Çağı’nda kurulmuş ve zamanında Kıbrıs’a başkentlik yapmış olan Salamis Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 11. yy’a a kadar uzanıyor. Efsaneye göre bu kent, Antik Yunanistan’da Truva savaşlarından sonra Salamis adlı bir adanın prensi tarafından kurulmuş. Kimi arkeologlara göreyse Enkomi M.Ö. 1075 yılında büyük bir depremle yerle bir olduktan sonra halkı yavaş yavaş buraya göçmüş ve Salamis Kenti‘ni kurmuş. Kazılarda bu ilk yerleşime ait mezarlar ve kalıntılara rastlanmış.

Kuzey Kıbrıs’taki en önemli ören yerlerinden birisi olan Salamis kenti, 1952-1974 yılları arasındaki kazılarla kısmen açığa çıkarıldı. 1974 yılında durdurulan kazı çalışmaları, 1998 yılında Ankara Üniversitesi tarafından yeniden başlatıldı ve 2013 yılında sonlandırıldı.

Salamis içerisinde 1999 yılından 2013 yılına kadar yürütülen arkeolojik kazıların büyük bir kısmı, kentin kuzey merkezinde yoğunlaştırıldı.

Özellikle önemli Roma dönemi yapılarının yer aldığı kentin kuzey merkezinde, tiyatronun 100 metre kadar batısında diğer yapılar kadar ilgi görmemiş olan hamam yapısında kazı çalışmaları önemli sonuçları da beraberinde getirdi.

Harabelerin Ziyaret Saatleri

Kış ziyaret saatleri: 08:00 – 15:30
Yaz Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00

Salamis Harabeleri’ne giriş ücretleri yabancılar için 9 TL veya 2 Euro, yerli turiste 7 TL, asker ver öğrenciye 5 TL. Diğer küçük tarihi yerlerde ise yabancı 7 TL veya 1.5 Euro, yerli, öğrenci, asker ise 5 TL. Pazar günleri KKTC’deki tüm tarihi eserler ise KKTC vatandaşlarına ücretsiz.

Magosa’da Araç Kiralayabilirsiniz, Magosa’da bulunan Salamis harabelerine kiralık araç ile daha kolay gidebilirsiniz. Magosa araç kiralama talebiniz için sayfamızdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.