Kıbrıs Lefke İlçesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilçelerinden bir tanesi de Lefke’dir. Sahip olduğu doğal güzellikler, tarihe ışık tutan eserleri ve madenleri ile her medeniyetin hedefi olmuştur. Nüfusunun yoğun olmaması, içerisinde sakinliğe dair her şeyi barındırması sebebi ile Cittaslow (Sakin Şehir) hareketine dahil olmuştur. İtalya merkezli olan bu Belediye Birliği’nin üyelerinden bir tanesi de Lefke’dir. Şimdi sizlere Kıbrıs Lefke ilçesi ile ilgili dikkat çeken değerlerden bahsedelim.

Lefke İlçesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Lefke, Kıbrıs’ın batısında yer alan bir ilçedir ve içerisinde pek çok değeri barındırır. Bununla beraber tarihi de M.Ö. döneme dayandığı için, medeniyetlerin sahip olmak istediği yerlerden bir tanesidir. Peki, Lefke ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Lefke isminin, Ptolome hanedanında bir kralın oğlu olan Lefkon’dan geldiği düşünülmektedir. Kral, oğlu Lefkon’a bir şehir oluşturmuş ve şehrin adı da bu çerçevede meydana gelmiştir. En önemli rivayet budur.
 • Lefke’de bakır madeni yatakları çok fazladır. Bu nedenle tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur.
 • Lefke’nin doğası da inanılmaz özellikleri içerisinde barındırır. Buna en iyi örnek, 1000’den fazla ceviz ağacı ve 2000 civarında hurma ağacıdır.
 • Lefkoşa ile uzaklığı 62 km olan Lefke, Girne’ye de 68 km uzaklıktadır.
 • Tarihi eserlerin fazla olması elbette ki Lefke’nin değerini katbekat artırmıştır.
 • Lefke’de bir Baraj vardır.
 • Cyprus Maden Coorporation şirketinden kalma bir de kırmızı liman vardır.

Yukarıda Lefke ile ilgili en dikkat çeken bilgiler yer almaktadır. Bu kapsamda şimdi sizlere Lefke ile ilgili diğer bilgilerden bahsetmeye çalışalım.

lefke gemi

Lefke’deki Festivaller

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en değerli ve dikkat çeken ilçelerinden bir tanesi olan Lefke, pek çok özelliği ile ön planda olmaya devam etmektedir. Burada dikkat çeken en önemli özelliklerinden bir tanesi ise, sahip olduğu binlerce ağacın meyveleri için düzenlenen festivaller. Peki, bu festivaller hangileridir?

 • Lefke Hurma Festivali: Hurma festivali ile yerli üreticiler desteklenmekte ve bu çerçevede Lefke’nin de tanıtımı gerçekleştirilmektedir. Diğer bir önemi ise yerli üreticiden, en kaliteli ürünlerin, tüm Kıbrıs’a ve dünyaya ulaştırılmasıdır.
 • Lefke Ceviz Festivali: Hurma gibi cevizin de Lefke’de binlerce ağacı bulunur. Lezzetli ceviz macunu hazırlanarak, festival sürecinde ziyaretçilere ikram edilmektedir. Hem Lefke’nin tanıtımı, hem de yerli üreticilerin desteklenmesi gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ceviz macununun lezzeti, dünyada Lefke’nin tanınmasına sebep olmuştur.

Yukarıdaki iki önemli festival ile önem arz eden Kıbrıs Lefke ilçesi, Kıbrıslıların ve ziyaretçilerin en çok merak ettiği şehirlerden bir tanesidir. “Kıbrıs Festivalleri” isimli içeriğimizden, diğer festivallere de ulaşabilirsiniz. Peki, Lefke’de yer alan tarihi eserler hangileridir?

Lefke’deki Tarihi Eserler

Lefke’nin tarihinin M.Ö. 300’e dayanması, ilçedeki tarihi eserlerin öneminin ve sayısının da artmasına sebep olmuştur. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yolunuz düştü ise, mutlaka aşağıdaki tarihi eserleri ziyaret etmelisiniz.

 • Soli Antik Kenti: M.Ö. 700’lere dayanan bir antik kent olmasının yanında, döneminin en önemli yerleşim alanlarından bir tanesi olmuştur. Detayları “Soli Harabeleri” isimli içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
 • Vouni Sarayı: Soli Antik Kenti’nin izlenmesi için yapılan bir saraydır. İlerleyen yıllarda Soli halkı tarafından yakıp, yıkılmıştır.
 • Tarihi Lefke Ve Osmanlı Konakları: Osmanlı mimarisinin özelliklerini içerisinde barındıran önemli konaklar olarak dikkat çeker.
 • Lefke Su Kemerleri: Suyun verimli kullanılması maksadı ile gerek Venedik, gerekse de Osmanlı dönemine ait su kemerleri Lefke’de bulunmaktadır.
 • Piri Mehmet Paşa Türbesi: Ay Yorgi kilisesinin kalıntıları üzerine inşa edilen türbe; Minareli Camii ve Yukarı Camii olarak da adlandırılmaktadır.
 • Vezir Osman Paşa Türbesi: Tanzimat Fermanı’nı Kıbrıs’a getirirken, paşaya karşı olanlar tarafından zehirlenmiştir. Onun için yapılan türbe ise bugün hala ilk günkü gibi özelliğini korumaktadır.
 • Acendu Çeşmesi: Venedik döneminden kalma bir pınar suyu olarak bilinmektedir.

Yukarıdaki özellikleri ile bilinen tarihi eserler, Lefke’nin tarihini ne kadar eskilere dayandığını bizlere net bir şekilde göstermektedir. Bununla beraber Lefke’de çeşitli doğal güzellikler de bulunmaktadır.

Lefke’nin Doğal Güzellikleri

Lefke’de, ilçenin doğasının ne kadar harika olduğunu kanıtlayacak pek çok güzellik var. Bu güzellikleri ziyaret ettiğinizde, sizler de kendinizi Lefke’nin bir parçası gibi hissedebileceksiniz. Bu nedenle Lefke’deki ziyaretinizin önemli durakları aşağıdaki doğal güzellikler olabilir.

 • Gemikonağı Göleti: KKTC’nin en büyük göletidir. Doğal bir oluşum değildir. 1992 yılında yapılan bir gölettir. Ancak çevresi doğal ve ihtişamı göz kamaştırmaktadır.
 • Petra Tou Limnidi Kayalığı: M.Ö. 5000’e dayanan bir tarihi bulunan yerleşim yeridir. Neolitik döneme aittir ve İsveçli heyet tarafından kazılar gerçekleştirilmiştir.

Yukarıdaki doğal güzellikler ile de bilinen Kıbrıs Lefke ilçesi; havası, iklimi, ceviz ve hurma ağaçları ile de doğal bir çevre olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Kıbrıs Lefke’de Maden İskelesi (Kıbrıs’ın Eifel Kulesi) veya Kırmızı İskele

lefke kirmizi iskele
lefke yafa portakali festivali
lefke ceviz festivali
lefke hurma festivali

Lefke Avrupa Üniversitesi

Lefke’nin hayatını canlandırmak ve bilinirliğini artırmak için 1990 yılında kurulan Lefke Avrupa Üniversitesi, hali hazırda günümüzde 6000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. 77 lisans ve yüksekokul ile 38 de yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır. Bir vakıf üniversitesidir ve bölgedeki önemi çok büyüktür.

Lefke’nin Keşfi: Ayaz Rent A Car

Yukarıda sizlere Lefke ile ilgili pek çok detaydan bahsedildi. Kıbrıs Lefke ilçesi işte tam da bu özellikleri ile Kıbrıs’ın değerlerinden bir tanesi. Bu nedenle Kıbrıs seyahatinizde Lefke’ye mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Lefke’deki seyahatinizi artırmak ve daha özgür bir seyahat gerçekleştirmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Kıbrıs Lefke ilçesi; doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile her geçen gün önemini artırmaya devam etmektedir. Bu nedenle Kıbrıs’a geldiğinizde bu güzide şirin ilçeyi ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bu şirin ilçeyi ve Kıbrıs’ın diğer yerlerini özgürce gezmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayabilirsiniz. Firmamız ile iletişime geçmek için telefon numaralarımızı kullanabilirsiniz. Bununla beraber bizlere Ana Sayfa’mızda yer alan formdan da ulaşabilirsiniz.

lefke yesilirmak cilek festivali
lefke yedidalga verigo festivali