Kıbrıs’ın damak tadına uygun pek çok farklı lezzet var. Yemekler, tatlılar, içecekler ve daha fazlası. Her biri Kıbrıs’a özgü olan bu lezzetler, Kıbrıslıların ve Kıbrıs’a ziyarete gelenlerin vazgeçilmezi konumunda. İşte bunlardan bir tanesi de kuşkusuz ki Kıbrıs kahvesi. Standart kahvelerden farklı olan, kendine has bir türdür. Farklı ve kendine has olması sebebi ile de herkes bu kahveyi sevemez, ancak sevenler de vazgeçemez. Bu nedenle günümüzde artık hem Kıbrıs, hem de dünyanın pek çok yerine tüketilen çok değerli bir marka. Peki, bu kahve ile ilgili bilinmesi gerekenler ve Kıbrıs kahvesinin özellikleri nelerdir?

Kıbrıs Kahvesinin Özellikleri

Kıbrıs’ta kendine has pek çok lezzet var. “Kıbrıs’ta Ne Yenir ve Kıbrıs Yemekleri” isimli içeriğimizden, bu lezzetlere ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Ancak bu lezzetlerin yanı sıra, Kıbrıs’ın pek çok içeceği de var. Şerbetler bunlardan en dikkat çekeni olabilir. Ancak Kıbrıs kahvesi de şerbetler kadar popüler ve dikkat çekici bir yere sahip. Peki, bu kadar değerli olan kahve ile ilgili bilinmesi gerekenler ve kahvenin özellikleri nelerdir?

 • Klasik Türk kahvesinden farklı olarak, daha hafif olan bir tür kahvedir.
 • Hafif bir içimi olmakla beraber, çay gibi art arda içilebilir. Türk kahvesi kadar ağır değildir.
 • Farklı türleri bulunur ve Kıbrıs’ın bölgelerinde bu türler tercih edilir. Türlerin kendine has özellikleri de bulunur.
 • Kahve, Kıbrıs adasına, Osmanlının 1571 yılında Kıbrıs’ı fethinden sonra giriş yapmıştır. Bu tarihten sonra da vazgeçilmez lezzetler arasında girmiştir.
 • Kıbrıs’a girdiği ilk günden itibaren, hem Türkler, hem de Rumlar tarafından çok sevilmiştir.
 • Kahvenin telveleri de diğer kahveler gibi değildir. Bu nedenle falcılar için de uydurması zor olan bir kahve çeşididir. Çünkü şekil oluşumları çok kısıtlıdır.
 • Türk kahvesi gibi fincanlarda tüketilir ve içecekler arasında bir ağırlığı olan kahvedir.
 • Yalnızca birkaç kez dahi tüketilse bile bağımlılık yapabilecek bir kahve olarak dikkat çeker.
 • Çoğu kişi lezzetini anımsamakta zorlansa da, Kıbrıs kahvesinin değerini bilmezler. Ancak çok özel bir lezzettir.
 • Türk kahvesinden daha uzun süre pişirilir. Köpük alındıktan sonra iki kez daha kaynama derecesine getirilir.
 • Türk kahvesini tüketmeyen, onun lezzetini bilmeyen, Kıbrıs kahvesinin özel lezzetini fark edemez.

Yukarıda da görüldüğü gibi çok özel bir lezzet olan Kıbrıs kahvesi, yüzyıllardır Kıbrıs’ta tüketiliyor ve yoğun bir şekilde üretiliyor. Kıbrıs kahvesi olarak da ün salmış bu kahveyi tattığınızda, ne demek istediğimizi daha rahat anlayacaksınız. Kıbrıs kahvesinin farklı türlerinden bahsedildi. Peki, bu türler nelerdir?

kibris kahvesi scaled

Kıbrıs Kahvesi ve Türleri

Kıbrıs kahvesinin ismi bu şekilde duyulmamış olabilir. Daha çok türleri ile duyulan bir kahvedir. Ancak Kıbrıs’a has olması ve özelliklerinin de dikkat çekmesi, Kıbrıs kahvesinin yerini daima özel kılmıştır. Peki, bu değerli kahvenin türleri nelerdir? Sizlere türlerden bahsedelim.

 • Con Kahve: Kıbrıs’ın Girne bölgesinde sıklıkla tüketilen Con Kahve, Kıbrıs kahvesinin türlerinden bir tanesidir. Yumuşak bir içimi olan bu kahve, sert kahve sevmeyenler için harika bir seçenektir.
 • Oza Kahve: Gazimağusa bölgesinde sık sık tüketilen Oza Kahve, Kıbrıs kahvesinin var olan türlerinden bir tanesi olarak bilinir. Oldukça sert bir içimi olan kahve türüdür. Sert kahve sevenler için vazgeçilmez bir seçenek olarak karşımıza çıkar.
 • Sultan Kahve: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa’da sıklıkla tüketilen Sultan Kahve, Kıbrıs kahvesinin üç çeşidinden bir tanesidir. Ne Con Kahve kadar yumuşak, ne de Oza Kahve kadar serttir. Yarı sert bir içimi bulunmaktadır.

Yukarıda, Kıbrıs kahvesinin üç farklı türü olduğundan ve bu türlerin özelliklerinden bahsedildi. Sizler de Kıbrıs kahvesini tadarak, farklı bir lezzet deneyimleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ın Kültürü

Kıbrıs’ın farklı bir kültürü vardır ve bu kültür her daim sevilir. Bu nedenle de Kıbrıs’a turist olarak gitmek her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. İşte bu sebeple, Kıbrıs’a gittiğinizde, kültürüne ait değerleri öğrenmeniz, tatilinizi daha renkli bir hale getirecektir.

Kıbrıs’taki tatilinizi daha güzel bir hale getirmek isterseniz, o halde Ayaz Rent A Car firmamızdan profesyonel araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs kahvesi ile damağınızda farklı bir tat bırakabilirsiniz. Bununla beraber Kıbrıs’ta araç kiralama konusunda bilgi almak için, bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.