Soli Harabeleri, Kıbrıs’ta, tarihi dönemlere adını altın harflerle kazımış pek çok antik kent ve krallık var. Pek çoğu M.Ö. dönemlerden bugünlere kadar aktarılırken, içlerinden bir tanesinin değeri daha da fazladır. Soli Antik Kenti olarak bilinen bu eser. M.Ö. 11. yüzyıla kadar dayanır. Uzun yüzyıllar boyunca devamlılığını sürdüren ve kendini her daim geliştiren bu kent, pek çok medeniyetin de adresi olmuştur. Zaten bu medeniyetlerin bıraktıkları izler, mimarilerinden net bir şekilde anlaşılıyor. Ancak Soli Harabeleri, en dikkat çekici dönemini Romalılar devrinde yaşamıştır. Şimdi sizlere bu antik kent hakkında daha fazla bilgi paylaşmaya çalışalım.

Soli Antik Kenti’nin Ortaya Çıkışı

Soli Harabeleri, bugüne kadar pek çok farklı medeniyet tarafından kullanılmış ve çeşitli eklemeler ile de bu günlere kadar gelmiştir. Ancak burada önemli olan, başlangıç evresidir. Şimdi sizlere bu evreden bahsedeceğiz.

  • Bazı kaynaklara baktığımızda, isminin geldiği nokta ortaya çıkar. Buna göre kentin, “Haraç Alan Kent” olarak adlandırıldığını görebiliyoruz. Bu detaya da, geçmişte keşfedilen Asur kaynaklarından ulaşılıyor.
  • Si-İl-Lu olarak geçen “Haraç Alan Kent”, Soli ismini ortaya çıkardığı söyleniyor. Ancak ortaya atılan iddia ve kaynaklar yalnızca bununla sınırlı değil.
  • Aepea kralı, antik kentin başkentinin daha verimli olduğu düşünülen bir yere geçirilmesini onaylaması arından, bu işlem gerçekleştirilmiştir. Kralın isminin Solon olması sonucunda, kentin ismi Soli olarak adlandırılmıştır. Bir diğer iddia da bu şekilde karşımıza çıkar.
  • Kent, Kıbrıs’ın Lefke şehrinde yer alır. Konumu, iklimi, limanı ve verimli toprakları ile döneminde her medeniyetin ilgisini çekmiştir. Bu nedenle pek çok medeniyetin izini bu antik kentte görebilirsiniz.
  • Üstelik kentin tamamı bugün ortaya çıkarılmış değil. Kentteki kilise olarak bilinen Soli Bazilikası, Kıbrıs’ın ilk kiliselerinden de bir tanesidir. Bu bölgenin üstü kapatıldığı için, henüz kent tamamen ziyaretçilere sunulabilmiş değil.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, kentin M.Ö. 6. yüzyıl zamanından beri aktif olduğunu görebiliyoruz. Daha önceki dönemlerden beri bulunduğuna işaret eden detaylar var ancak, net sonuçlar M.Ö. 6. yüzyıla işaret ediyor.

soli harabeleri

Soli Harabeleri’nde Bulunan Yapılar

Kentte 1927 yılında başlayan ve 1960’lı yıllara kadar da aktif bir şekilde devam eden çalışmalarda pek çok esere tüm çıplaklığıyla ulaşılmıştır. Ancak net olarak Bazilika ile ilgili bir çıkarıma sahip olunamıyor. Peki, Soli Antik Kenti içerisinde yer alan yapılar nelerdir?

  • Soli Bazilikası: Kıbrıs’ın ilk kiliselerinden bir tanesi olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Farklı inşa süreçlerinden geçen bu bazilika, farklı uygarlıkların izlerini de taşıyor. İlk inşa süreci ise M.S. 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Ancak tam anlamı ile ortaya çıkarılamadığını söyleyebiliriz.
  • Soli Agorası: Bildiğiniz üzere antik kentlerde agora isimli bir pazar yeri bulunur ve kent halkı burada toplanırlar. Alışverişin yapıldığı dükkanlara da bu kazı çalışmaları sonucunda ulaşılmıştır. Kentin girişinde sağ tarafta yer alan bir alandır.
  • Soli Tiyatrosu: Soli tiyatrosu, belirli bir müddet sonra harap olmuş ve bu süreç sonrasında yerine Roma tiyatrosu inşa edilmiştir. M.S. 3. yüzyılda inşa edilmeye başlanan bu tiyatro, denize bakan yamaca konumlandırılmıştır. Oturulacak olan alanlar ise kayalar oyularak ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle tipik bir Roma tiyatrosu olduğunu söyleyebiliriz.

Soli Antik Kenti, işaret ettiği pek çok medeniyete ait bilgiyi de bizlere veriyor. Bu nedenle son dönemlerde ortaya çıkarılan ve büyük ölçekte bizlere net bilgiler veren Soli Harabeleri, Kıbrıs’ın incileri arasında sayılabilir. Sizler de Soli Harabeleri’ni ziyaret ederek, bu dünyayı keşfedebilirsiniz. Üstelik çevre şehirlerde pek çok tarihi kalıntı da mevcut. Tüm bu kalıntıları, konforlu bir seyahat ile birleştirmeniz mümkün. Bunun için Ayaz Rent A Car firmamız sizlere uygun fiyatlı araç kiralama hizmeti sunacaktır. Unutmadan Kıbrıs’ın en iyi plajları sayfamıza da bir göz atınız bölgede bir plaja çok yakın konumdasınız.

Soli Harabeleri Nerededir?