Lefkoşa Belediye Çarşısı Bandabuliya, Lefkoşa’nın tam da ortasında yer alan ve Kıbrıs’a özgü yiyecek ile içeceklerin satıldığı Belediye Çarşısı Bandabuliya veya Bandabulya tarihin içerisinden fışkırmış gibidir. 100’lerce yıllık tarihi ve diğer pek çok önemli detayı, çarşının önemini daha da artırır. Peki, bu güzide tarihi çarşıyı bu şekilde anlamlandırmak yeterli mi? Elbette ki değil. Size sanki 100’lerce yıl öncesinde alışveriş yapıyormuş gibi bir hava yaşatacak bu çarşı, tarihi açıdan da muhteşem etkenleri içerisinde barındırıyor. Şimdi sizlere Bandabuliya Çarşısı’nın öneminden bahsetmeye çalışalım.

Lefkoşa Belediye Çarşısı Bandabuliya ve Tarihi

Osmanlı Devleti ve İngiliz sömürgesi zamanlarından pek çok iz taşıyan bu çarşı, kelime anlamı ile de dikkat çeker. Peki, nedir bu Bandabuliya? “Sürekli Satış” anlamına gelen Bandabuliya, kesintisiz alışverişe izin verilen noktalardan bir tanesi. Peki, devamlı alışverişin yapıldığı noktalardan biri olan Bandabuliya Çarşısı’nın tarihi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • 1872 yılında çıkarılan “Levkosia” isimli kitapta da bu çarşıdan söz edilir. Çarşıdan, sürekli olarak satış yapıldığından bahsedilmiş.
  • “Our Home İn Cyprus” isimli 1880 yılında çıkarılan kitapta da, çarşı her yönüyle tanımlanmış ve her türlü sebzenin satıldığından bahsedilmiştir.
  • 1880’li yılarda hazırlanan pek çok haritada, “Pazar Yeri” olarak bahsedilen Bandabuiya Çarşısı, önemi itibari ile her dönemde dikkat çekici bir yerdedir.
  • Çarşı günümüze kadar pek çok farklı restorasyon çalışmasından geçirildi ve bu çalışmalar ile günümüzdeki görünümüne kavuşturuldu. 1932 yılında gerçekleştirilen son değişiklikler ile de, bugünkü görünümüne kavuştu.
  • Son düzenlemenin gerçekleştirildiği 1932 yılında, Rum ve Türkler arasında bazı çatışmalar olmuştur. Her iki taraf da, kendi yerlerine daha yakın bir konumda kurulmasını istediler. Böylece 1929 yılında eski çarşının yıkılması kararı alındı. Bunun yerine de Bandabuliya Çarşısı’nın kurulması kararlaştırıldı. Böylece günümüzün Bandabuliya Çarşısı oluşturuldu.

İnsanların pek çok alışverişi rahatlıkla gerçekleştirdiği ve aynı zamanda insanların sosyalleştiği bir çarşı olması, Kıbrıslılar için önemini ortaya çıkarıyor. Kıbrıs’a tatil için gelen insanlar da, bu çarşının değerini bildikleri için, mutlaka ziyaret ediyorlar. Bu nedenle gerek Kıbrıslı, gerekse de yabancı turistlerin bir numaralı alışveriş noktalarından bir tanesi, Bandabuliya Çarşısı’dır.

lefkosa belediye bandabuliya

Bandabuliya Çarşısı’nın Gelenekleri

Genellikle yeni evlenecek olan çiftler için bir yardım noktası da olan Bandabuliya Çarşısı, Kıbrıs’a özgü pek çok gıdayı içerisinde barındırır. Yeni evlenmeye karar veren çiftler de, ürettikleri yiyecekleri bu çarşıda satarak, para kazanırlar. Özellikle alışveriş yapan halk da bunun bilincinde oldukları için, yüksek fiyattan bu ürünleri alırlar. Böylece muhteşem bir Bandabuliya Çarşısı geleneği oluşmuş olur.

Tüm bunlara ek olarak Kıbrıs’ta pek çok alışveriş noktası, tarihi eser, doğal güzellik bulunmaktadır. Sizler de bu şekilde Kıbrıs’ı gezmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan

profesyonel araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Kiraladığınız araçlar ile Belediye Çarşısı Bandabuliya ve daha pek çok yeri konforlu bir şekilde ziyaret etme şansını yakalarsınız Ayrıca Girne’de bulunan “İkon Müzesi” de gezilecek yerlerin arasına alınmalıdır.

Lefkoşa Belediye Çarşısı (Bandabuliya)