Kıbrıs’a nasıl gidilir veya Kıbrıs’a nasıl giderim? sorusuna en kolay yol havayolu diyebiliriz,  ziyaretçiler için en uygun uluslararası havalimanı olan Ercan havalimanıdır.

Kıbrıs’a 2 Şekilde Gidilebilir

1. Seçenek: Kıbrıs’a Havayolu ile Gidebilirsiniz

Uçak ile Kıbrıs’a nasıl gidilir?, Ercan havalimanı üzerinden, Turistik ziyaret amacıyla Kıbrıs’a gidecek Türk vatandaşlarından 3 ayı geçmemek şartı ile vize ve pasaport talep edilmemektedir. Kıbrıs’a ulaşım konusunda en rahat ve konforlu yolculuklarda, hava yolu daha fazla tercih edilen bir ulaşım şeklidir. Ankara, İstanbul ve İzmir’den Ercan havaalanına tatil dönemlerinde her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Trabzon, Antalya’dan ise belirli günler uçak seferleri düzenlenmektedir. Ercan havaalanından tatil yapmak istediğiniz tüm bölgelere tarifeli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Daha önceden rezervasyon yaptırmak şartı ile Ercan havaalanı çıkışında kiralık araç temin ederek tatiliniz süresine ulaşım sorunu yaşamazsınız. Araç kiralama yöntemini seçecekseniz, unutulmaması gereken en önemli ayrıntı Kıbrıs’ta trafik İngiltere’deki gibi soldan akmaktadır. Eğer bir tur firmasının düzenlediği tatil paketi kullanıyorsanızi Kıbrıs’ta ulaşım ve gezmek anlamında bir sorun yaşamadan tatilinizi sürdürebilirsiniz.

Online Kıbrıs’a uçak bileti alabileceğiniz websitesine bir göz atabilirsiniz. Karşılaştırmalı olarak havayollarının uygun fiyatlı biletlerini göstermektedir.

2. Seçenek Kıbrıs’a Deniz Yoluyla Gidebilirsiniz.

Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs’a gitmek için denizyolunu tercih edecek konuklar için değişik alternatifler mevcuttur. Kıbrıs’a Feribot seferleri ve taşımacılığı yaz genellikle turizm sezonunda düzenli olarak yapılmaktadır. Mersin Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye, Mersinden ise Gazimagosaya feribotla Kıbrıs’a gelebilirsiniz. Yaklaşık 2,5 saat sürfen deniz yolculuğundan sonra adaya ulaşım sağlanmaktadır. Tatil süresince kendi özel aracınızı kullanabilmeniz için arabalı feribot seferleri de düzenlenmektedir. Tek sıkıntı yolculuğun 6 ile 8 saat sürmesi olacaktır. Bunların dışında adaya her yıl düzenli olarak özel deniz turları düzenlenmektedir. Çeşitli tatil beldelerini içine alan bu turlarda eğlenceli aktiviteler yaşayabilirsiniz. Özel yatçılık konusunda marinaların bir hayli fazla olması sebebiyle, yat ve deniz motorları ile ulaşım sağlanma olanağı bulunmaktadır. Muhteşem koylarında demir atarak denizin ve doğanın olağanüstü buluşmasına tanıklık edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'a Pasaport Gerekli mi?
Turistlerin en çok ziyaret ettiği destinasyonlardan biri de, Kıbrıs’tır. Ada olması, tarihin içinden fırlamış bir manaya sahip olması ve daha ...
Kıbrıs'a Uçak Bileti
Uygun fiyatlarla Kıbrıs uçak bileti mi arıyorsunuz?, Akdeniz’in incisi olan Kıbrıs’a yapacağınız seyahatler, daha şimdiden sizleri heyecanlandırıyor değil mi? Bunu ...
Kıbrıs'a Denizyolu ile Feribot Seferleri
Türkiye’nin yavru vatanı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sıklıkla seyahat edilen destinasyonlardan bir tanesi. Üstelik Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan seyahatlerin fazla ...
Kıbrıs'a Vize Gerekir mi?
Kıbrıs'a vize gerekli mi?, özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli değildir. T.C. kimliği ile adaya giriş yapılabilir. Giriş kapılarındaki vize ...
Ercan Havalimanı
Kıbrıs'taki Havalimanları ve Deniz Limanları Kıbrıs'taki havalimanları ve deniz limanları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunanlar için bir liste hazırladık. Sivil ...

Kıbrıs’a yeni kimlik gerekli mi? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne eski tip nüfus cüzdanı ya da yeni tip kimlik kartı ile kolayca giriş yapılabiliyor.

Kıbrıs için pasaport gerekiyor mu?Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz kesinlikle pasaport gerekli değil. TC kimliğiniz ile ama sadece kimliğiniz ile giriş yapmanız yeterli oluyor. Nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi falan geçerli olmuyor.

Türk vatandaşı Kıbrıs ne kadar kalabilir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs‘a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. KKTC’ye girişte vize memuru tarafından turist visesi olarak verilen süreyi geçirmemeleri gerekiyor.

Kıbrıs’a feribot seferleriKuzey Kıbrıs’a Türkiye’den Mersin, Taşucu ve Alanya’da feribot seferleri düzenlenmektedir. Seçeneklerden biri ise gemi yolu iledir. Türkiye’nin Mersin iline bağlı Taşucu kasabasından Kıbrıs’ın turizm merkezi Girne’ye feribot ve Ro-ro seferleri vardır. Ayrıca Mersin Limanından ve Alanya’dan gemi seferleri yapılmaktadır.

Kıbrıs’a nasıl gidilir? öğrendiğinize göre Kıbrıs’ta araç kiralayarak gezmeyi unutmayın 🙂

kibris nasil gidilir

Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde yer alan bir ada konumunda olmakla beraber, oldukça yüksek miktarda turist çekmektedir. Peki, bu denli önemli bir destinasyon için, planlı ve programlı bir tatil önemli midir? Evet. Peki, daha farklı hangi konuları bilmek gerekir? Elbette ki rotanızı belirlemeniz gerekir. Rotanızı belirlediyseniz, o halde sizin önünüzde kimse duramaz. Bu planları yapmak, yolun yarılanması anlamına geldiği için, kendinizi tatil için hazırlama vakti gelmiş de geçiyor demektir. Peki, Kıbrıs’a hangi yollarla ve nasıl gidilir?

  • Uçak İle Ulaşım: Kıbrıs bir ada olduğu için en önemli ulaşım seçeneği elbette ki uçaktır. Uçakla seyahat etmenin keyfi de bir başka zaten. Konum bir de Kıbrıs olunca, seyahati bile muhteşem oluyor. Bu nedenle belirlenen rotalardan, Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gerekli uçuşlar her gün gerçekleştirilmektedir. Ercan Havalimanı’na inince, gerekli ulaşım araçlarının tamamı mevcut. Araç kiralamak isterseniz de, Ayaz Rent A Car sizin için aracınızı Ercan Havalimanı’na kadar getirmektedir.
  • Deniz Yolu İle Ulaşım: Deniz vasıtaları ile Kıbrıs’a ulaşmak da çok mümkün. Eğer yaz turizmi sezonunda Kıbrıs’a ulaşmak isterseniz, bunun için size feribot seferleri sık sık sağlanıyor. 2.5 saat süren ve Mersin ile Alanya’dan gerçekleştirilen pek çok feribot seferi var. Bu nedenle Kıbrıs’a feribot ile ulaşım çok rahat. Arabalı feribot seferleri de bir seçenek. Ancak bunun için 6 ile 8 saat arasında bir vakti kendinize ayırmanız gerekir. Tur organizasyonları ile seyahat etmek isterseniz, bunun için deniz turları da bulunuyor.

Gemiler de belirli periyotlarda adaya gelir. Bu gemiler ile de ulaşım sağlamanız mümkün. Yani Kıbrıs’a seyahat etme konusunda herhangi bir problem yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.