Kıbrıs trafik cezaları ile ilgili bilmeniz gereken önemli bilgiler şunlardır: Kuzey Kıbrıs’ta kiralık araçların trafikte aldıkları cezalar, araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan kişiye yazılmaktadır. Bu trafik cezalarının ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişinin sorumluluğundadır.

Kuzey Kıbrıs’ta rent a car hizmeti veren kurumsal şirketimiz Ayaz Rent a Car, Kıbrıs trafik kuralları ile ilgili sizler için bilgilerin yer aldığı bu sayfadaki yazıları mutlaka okumalısınız. Kıbrıs’ta kazasız belasız cezasız günler dileriz.

Kıbrıs trafik cezaları ödenmezse ne olur?

Kıbrıs trafik cezaları, özellikle kiralık araçlarda, şöföre yazılan ceza ve yanlış park yeri cezası aracı kiralayan kişinin ehliyet ve kimlik bilgileri üzerine yazılmakta veya aktarılmaktadır. Bu nedenle ödenmediği takdirde katlanarak artmakta ve polis yasal dava açmaktadır. Bir sonraki KKTC’ye ziyaretinizde girişte polis ödenmesini talep etmektedir. Herhangi bir şehirdeki polis müdürlüğünde mesai saatleri içerisinde cezalar ödenebilir.

Kıbrıs trafik cezası sorgulama

Online Kıbrıs trafik cezası sorgulama için arama mı yapıyorsunuz, KKTC polis müdürlüğü telefon ile aranılıp görevli memurdan bilgi talep edilebilir. veya eğer Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yazılmış yanlış park cezası var ise şu adresten sorgulama ve ödeme yapılabilir, tıklayın https://lefkosabelediyesi.org/online/odemeler/trafik – LTB Trafik Cezası Sorgulama

Kıbrıs trafik cezaları, nerede ödenebilir?

Kolluk kuvvetleri, Polis ve Zabıta size ceza yazabilir, yanlış parktan yazılan ve üzerinde Belediye mührü olan cezalar bölge belediye binalarında ödenebilir. Polis’in yazdığı cezalar ise her şehirdeki polis müdürlüklerindeki veznelerde ödenebilir. Mutlaka mesai saatleri içerisinde ödemeye gidiniz.

Daha önceki ziyaretinizdeki Kıbrıs trafik cezaları aldığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki polis müdürlüğüne ait telefonlardan bilgi sorabilirsiniz.

Polis Merkez Genel Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri Telefonları:
Polis Genel Müdürlüğü ve Bölüm Müdürlükleri +90 392 2283411
Lefkoşa Polis Müdürlüğü +90 392 2283311
Gazimağusa Polis Müdürlüğü +90 392 3665310
Girne Polis Müdürlüğü +90 392 8152125

KKTC’deki Belediye Başkanlıkları ve Zabıta Müdürlükleri
Lefkoşa Türk Belediyesi: +90 392 223 46 20 (Zabıta)
Magosa Belediyesi: +90 392 366 09 50
Girne Belediyesi:  +90 392 815 21 18

kktc polis trafik

Kıbrıs’ta Trafik Cezaları ve Ödemeleri

Son güncelleme: Kasım 2023, KKTC trafik cezaları 2023 yılında nerede ödenebilir? Kıbrıs’ta aldığınız trafik cezaları bölgelerdeki polis müdürlüklerinde mesai saatleri içerisinde ödenebilir.

Kıbrıs’ta Hız İhlali Cezaları

 • Hız sınırını 20km’ye kadar aştığınızda: 1810 ₺
 • Hız sınırını 20km ile 40km arası aştığınızda: 2715 ₺
 • Hız sınırını 40km’den fazla aştığınızda: 4525 ₺

Kıbrıs Trafik Cezaları ve Miktarları

 • Alkollü araç kullanmanın cezası:  9051 ₺ (100 mlgr üzeri x2)
 • Mal sahibinden izinsiz araç kullanmak: 18.103 ₺
 • Cep Telefonu kullanmanın cezası: 1810 ₺
 • Yanlış alana park etmenin cezası: 905 ₺
 • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası: 3620 ₺
 • Dikkatsiz sürüş yapmanın cezası: 3620 ₺
 • Emniyet kemeri takmama cezası: 1810 ₺

Sürüş ehliyetsiz araç kullanılmasına müsaade etmek, sürüş ehliyeti sınıfında başka araç kullanmak, makul bir sebebi olmadan gerekli teçhizatın bulunduğu en yakın polis karakoluna gitmeyi ve ya nefes örneği vermeyi reddetmek, sürüş ehliyetsiz araç kullanmak, mal sahibinden izinsiz araç kullanmak gibi suçların cezası da 18 bin 103 TL.

Kıbrıs Trafik Cezaları

kibris trafik cezalari

Yararınıza olacak önemli bir uyarı:  Yolda araç kullanırken karşıdan gelen araç veya araçların size sellektör yapması (ışık yakıp söndürmesi), genellikle ileride polis kontrolü (çevirme) olduğuna işarettir.

Kıbrıs Trafik Cezaları ve Uygulaması

Kıbrıs trafik cezaları içinde en önemli bilinmesi gereken, trafiğin sol şeritten ilerliyor olmasıdır. Yani Türkiye’nin tam tersi şekilde bu nedenle şirketimiz tüm araçlarını otomatik vitesli almaktadır. Bu sayede ters elinizle vites atmak zorunda kalmayıp yola ve sürüşünüze konsantre olabiliyorsunuz.

 • Kıbrıs trafik cezaları içinde en yaygın yazılan ceza yanlış park cezalarıdır. Yanlış park cezası alırsanız KKTC’den çıkmadan ödeme yapmalısınız. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen cezalar yine katlanarak çoğalır ve bir sonraki KKTC ziyaretinizde size tebliğ edilerek tahsil edilir. Yanlış park cezaları bulunduğunuz yerin belediye zabıta ekipleri tarafından yazılmaktadır.
 • Herhangi bir aracı sollamak istediğinizde sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayın. Yaya geçitlerinde sürücüler, yayalara yol vermek zorundadır. Uygulamada da Kıbrıs’ta yaya geçidinde araçların yayalara yol verdiğini göreceksiniz.
 • Çemberlerde öncelik kesinlikle çemberdeki araçlarındır. Eğer çemberdekine yol vermeden çembere girerseniz sizin Türkiye’den gelen birisi olduğunuz hemen anlaşılır. Trafikte çemberde yol vermemek hiç hoş karşılanan bir durum değildir.
 • Kıbrıs’ta Türkiye’deki gibi araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamanız gerekmektedir.
 • Araç kiraladığınızda aracın sözleşmesi sizin adınıza olacağından bu sabit radar cezaları adınıza yazılacak ve bir sonraki KKTC’ye girişinizde bilgisayardaki isminizin kayıtlarından ceza tutarı KKTC polisi tarafından size tebliğ edilecektir. KKTC’den çıkış yapana kadar veya çıkış yaptığınız sırada bu bedeli sizden ödemenizi talep edeceklerdir.
 • Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile sabittir. İtirazınız durumunda resminizle birlikte size ispat edilebilir.
 • Kıbrıs’ta kiralık araçların trafik cezaları araç kiralama sözleşmesinde adı bulunan kişi üzerine yazılır, ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişinin sorumluluğundadır. Polis müdürlüğü ceza tutanaklarını toplu olarak aracı kiraladığınız şirketten talep eder ve polis tarafından sistemlerine kaydedilir, oto kiralama firması müşteri ceza kayıtlarını tutamadığı gibi herhangi bir sorumlulukta almamaktadır.
 • Kıbrıs trafik cezaları için KKTC’de yerleşim yeri içinde bulunan kameralarda 50 KM’yi yerleşim yeri dışındaki kameralarda ise 65 KM’yi geçmemeniz gerekiyor.

Kısa bir Kıbrıs tatiline geldiyseniz ve Kıbrıs’ta trafik cezası ödemek zorunda kalmak istemiyorsanız Kıbrıs trafik kuralları uyarılarımızı mutlaka dikkatlice okuyunuz. Kıbrıs trafik cezaları gerçekten can sıkabilir ve yüksek ücretler ödeme zorunda bırakabilir.

Kıbrıs’ta trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezaları belirli verilen sürede ödenmezse polis tarafından mahkemeye verilir. ve adaya geldiğinizde sizden tahsil edilir.

Kıbrıs trafik cezaları, nerede ödenebilir?

KKTC’de trafik cezaları her şehir merkezinde bulunan polis müdürlüklerinde mesai saatleri içerisinde ödenebilir.

Kıbrıs’ta sabit radar hız kontrol sistemi var mıdır?

Evet, hem sabit radar hız sistemi, hemde mobese sistemi kurulmuştur.