Kıbrıs batık gemi müzesi, Akdeniz’in sularının maviliği ve insanda bıraktığı o rahatlama hissi, Kıbrıs’ta fazlasıyla hissediliyor. Çünkü masmavi denizin ortasında, harika bir tarihe sahip ada. Bu adanın içerisinde yer alan tarihin, mavi derinliklerde kaldığı kısmı da akılları kurcalamaya yetiyor. Çünkü pek çok önemli mücadele sonucunda Kıbrıs bugünlere kadar geldi. İşte buna en önemli örnek de, Kıbrıs’ın mavi derinliklerindeki batık gemi gösterilebilir. Geminin kalıntıları ve içerisindekileri anlatınca, kendinizi gizemli bir yolculukta hissedeceğinize eminiz.

Kıbrıs’ın Mavi Derinliklerindeki Batık Gemi

Girne Kalesi’nin tarihine diyecek bir kelime yok. Aynı zamanda “Kıbrıs’taki Kaleler” isimli içeriğimizden, diğer kalelere de ulaşabilirsiniz. Peki, Girne Kalesi’nde yer alan ve tarihi M.Ö. 389 yılına dayanan bu batık geminin değeri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Şimdi sizlere bundan bahsetmeye çalışalım.

kibris-batik-gemi-muzesi

Girne Kalesi’nde Yer Alan Batık Gemi

  • Batık geminin tarihi M.Ö. 389 yılına dayanıyor ve bu yıldan, 1976 yılına kadar da mavi derinliklerde kalan bir gemi.
  • İlk defa 1965 yılında bir balıkçı tarafından keşfedilen bu gemi, tam olarak denizin 3 metre derinliğinde keşfedildi.
  • Geminin 4 kişilik bir gemi olduğunu işaret eden pek çok detay var. Bu detaylardan bazıları; 4 tuzluk, 4 içki kadehi ve 4 kaşığın bulunmasıdır.
  • Bunlara ek olarak gemide yiyecek stoğunun da ciddi rakamlarda olduğunu gözlenebiliyor. Çünkü tam olarak 9000 adet badem, 29 değirmen taşı ve 350-400 civarında şarap amforası bulunmuş.
  • Geminin uzunluğu tam olarak 15 metre. Aynı zamanda gemi ile ilgili pek çok iddia da ortaya atılıyor. Ancak bu iddiaların pek çoğunun doğruluğu ile ilgili ne yazık ki net bir bilgi mevcut değil.

Tarihin bıraktığı izler söz konusu olursa, Kıbrıs bu izlerden nasibini fazlasıyla almış. Çünkü her yanından tarih fışkıran bir ada. İşte bunlardan biri de yukarıda bahsettiğimiz batık gemi. Girne Kalesi’nin içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi’nde de pek çok farklı detay var. Bu detayları da yerinde keşfetme şansına sahipsiniz. Aynı zamanda Girne Kalesi’nin müthiş manzarası ve tarihteki yerini hayretler içerisinde izleyeceğinize eminiz. Çünkü bu kale, “Kıbrıs’ın İncisi” olarak bilinmektedir.

Kıbrıs Batık Gemi Müzesi Nerededir?