46 yıl sonra törenle Kıbrıs maraş sahili açıldı. Kapalı Maraş nerede? KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. “Hayalet Şehir” olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. KKTC’de 2019 yılında Bakanlar Kurulu toplantısıyla 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adım atılarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı. Kıbrıs araç kiralama seçeneklerimize ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Maraş Sahili Açıldı

Maraş’ın kamuyua ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve demokrasi caddesi halkın kullanımına açılmıştır.

kibris maras sahili

Kıbrıs Maraş Haritası

Kıbrıs’ta bulunan maraş bölgesi ingilice adı ile (Vrosha, Vroşa Modern Yunanca: ΒαρώσιαVarosia) 20 Temmuz 1974 Barış Harekatından sonra sivil halka kapatılmış ve hayalet şehir olarak kalmıştı. 8 Ekim 2020 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı; Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın düzenlediği basın toplantısı ile halka duyurularak resmen açıldı. Tabiki açılan maraş bölgesindeki mülkler gerçek ve eski sahiplerinin hakları saklı kalmak kaydı ile açılmıştır. Sadece sahil şeridi ve geçiş yollarının açıldığı bölge artık sivil halk tarafından gezilebilecek.

1974 Öncesi Kapalı Maraş

74 oncesi kapali maras scaled

Kıbrıs Maraş Eskiden

kibris maras eski

Kapalı Maraş Hikayesi ve Kıbrıs Maraş Sahili

Kapalı maraş 1974 barış harekatından sonra sivil halka kapatıldı ve 46 yıldır askerin kontrolünde kapalı bırakılmıştı. Bu bölgeyi gezmek isterseniz firmamızdan Kıbrıs’ta araç kiralama yapabilir ve Gazi Mağusa’da bulunan maraş bölgesine kendiniz gidebilirsiniz veya yine firmamızın Mercedes vito araçları ile şöförlü maraş turumuza katılabilirsiniz.

Kapalı maraş hakkında daha fazla bilgiyi wikipedia daki sayfasından da okuyabilirsiniz. Tıklayın… 

Günümüzde Kapalı Maraş

maras bolgesi

Kıbrıs Kapalı Maraş Sahili

kibris kapali maras sahili