KKTC araç muayene tarihleri, fiyatları ve yerleri hakkında bilgi arayanlar için bilgileri sitemizde topladık. KKTC plakalı araçların, özellikle sivil plakalıları her 2 yılda bir muayene yapılmaktadır.

Kıbrıs’ta Kiralık Araç Muayeneleri

Kıbrıs’ta kiralık araçlar, iş araçları olduğu için her yıl mutlaka muayeneleri polisler tarafından yapılmaktadır. Müşterilerimize bakımlı ve temiz araçlar verebilmek için araçlarımız muayenelerine özenle hazırlanmakta ve muayenesiz araç kesinlikle kiralanmamaktadır.

KKTC Araç Muayene Tarihleri 2023

Her yıl KKTC ulaştırma bakanlığı tarafından muayene tarihleri açıklanır, iş araçları her yıl, sivil araçlar 2 yılda bir muayene yapılır. Araçları muayene için polis karakolları görevlidir. Polisler, Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke bölge müdürlüklerindeki istasyonlarda araç muayenelerini yapmaktadırlar. KKTC araç muayene tarihleri, götürmeden mutlaka “Lefkoşa araç kayıt dairesi” veya ilçelerde bulunan “KKTC Vergi Dairelerinde” araç muayene ücretini yatırıp makbuzunuz ile istasyona gitmelisiniz. Yakın gelecekte Türkiye’deki gibi özel şirketler de muayene yapabileceklerdir. Bunun hazırlıkları yapılmaktadır.

KKTC Araç Muayene Ücretleri

KKTC araç muayene ücretleri her yıl yenilenmektedir. KKTC ulaştırma bakanlığı tarafından açıklanan ücretleri, Lefkoşa’daki araç kayıt dairesi veya ilçelerdeki vergi dairelerinde yatırabilirsiniz.

Geçerli olan KKTC muayene ücretleri

 1. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler
 2. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar
 3. Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler

KKTC Araç Muayene Listesi

kktc arac muayene

KKTC’de Motorlu Araç Muayene Ücretleri
Lefke, Güzelyurt, Lefkoşa Motorlu Araç Dairesi, Mağusa bölgelerindeki vergi dairelerinde yatırılabilir.

KKTC Araç Muayene Online Ödeme ve Plaka Sorgulama

 • KKTC Araç Muayene Online Ödeme ve sorgulama için http://online-vergi.gov.ct.tr
 • KKTC Araç Plaka Hasar Sorgulamaiçin http://web.kksbm.org

KKTC araç muayene gecikme cezası ne kadardır?

KKTC Araç Muayene Yerleri

Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve İskele bölgelerinde Polis Müdürlüğü sorumluluk bölgelerinde yapılmaktadır.

 1. Lefkoşa’da sanayi bölgesi içindedir. Mercedes Kombos‘un yan tarafındaki tali yoldan giriş yapılarak ulaşılabilir.
 2. Güzelyurt’ta Şht. Turgut Ortaokulu karşısı, eski itfaiye binasında yapılmaktadır.
 3. Lefke’de sadece belirli saat ve günlerde Lefke Polis Karakolunda yapılmaktadır.

Kıbrıs Araç Muayene Saatleri

Muayeneden sorumlu polis memuru tarafından mesai saati başlangıcından yarım saat sonra başlayıp, mesai bitiminden bir(1) saat önce sona erer.

KKTC Araç Muayene Tarihleri ve İşlemleri

 1. Araç sahipleri veya sürücüleri, araçlarının muayenesi esnasında hazır bulunarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Lefkoşa’daki Motorlu Araçlar Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nden, Kazalarda ise Kaza Gelir ve Vergi Dairelerinde bulunan Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesine bağlı birimlerden alacakları belgelerini muayene memuruna ibraz etmelidirler. Sadece araç sahipleri muayene yaptırabilir, başka bir kişi muayene yaptıramaz.
 2. Aracın muayene zorunluluğu olup da geçerli seyrüsefer ruhsatı olamayan araçların, muayene amaçları için üçüncü şahsa karşı sigorta belgeleri olması halince, muayene merkezine götürülebilir.
 3. Muayeneye ibraz edilecek araçların, gerektiği gibi temiz, boyanmış ve gerek makine gerekse ışık tertibatı ve diğer aksamları iyi, çalışır ve salim durumda olmalıdır. Bütün teçhizat, alet ve edevat ile lastikler seyrüsefere uygun bir durumda bulunmalıdır.

KKTC Motorlu Araçlar Mukayyitliği ve Araç Kayıt Telefon Numarası: +90 (392) 2286518

KKTC Gelir ve Vergi Dairesi
Lefkoşa Telefon : (0392) 22 86 556
Güzelyurt Telefon: +90 (392) 7142960
Mağusa Telefon: +90 (392)366 5764

KKTC’de Araç Kayıttan Nasıl Düşer?

Seyrüsefer harçlarının ödenmemesinden dolayı araç kayıttan düşer ve tekrar kayıt için yeniden ücretler ödenmesi gerekir.

Not:

KKTC araç muayene tarihleri için saptanan sürenin son gününün geçmesinden sonra, bu duyuru kapsamına giren herhangi bir aracın muayenesi yaptırılmamış ise kullanılması yasaktır. Aracın seyrüsefer ruhsatı olmasına rağmen, araç muayenesi olmayan araçların seyrüsefer ruhsatı bu belgeyi alana kadar geçersiz sayılır. İzdiham ve zorlukların giderilmesi ve fazla harç ödenmesini önlemek bakımından ilgililerin araçlarını duyuruda belirtilen tarihlerde ilgili muayene merkezlerine götürmeleri önemle rica olunur.