Kıbrıs’ın il ve ilçeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde; 6 İlçe, 12 Bucak ve 187 yerleşim yeri vardır.

Kıbrıs’ın il ve ilçeleri Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti il ve ilçeleri listesi aşağıdaki gibidir. ve 18 Ağustos 2020 itibarıyle günceldir.

Lefkoşa’da 30; Gazimağusa’da 42; Girne’de 42; Güzelyurt’ta 12; İskele’de 43 ve Lefke ilçesinde 18 yerleşim yeri var;

Lefkoşa ilçesinde 2 bucak ve 30 yerleşim yeri.

Lefkoşa ilçesi Lefkoşa ve Değirmenlik olmak üzere iki bucağa ayrılıyor. Lefkoşa bucağında 17, Değirmenlik bucağında ise 13 yerleşim yeri var. Bu durumda Lefkoşa ilçesinde toplam 30 yerleşim yeri bulunuyor. Lefkoşa bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Akıncılar, Alayköy, Dilekkaya, Erdemli, Gaziler, Gönyeli, Gürpınar, Hamitköy, Haspolat, İkidere, Kanlıköy, Kırklar, Kırıkkale, Lefkoşa, Türkeli, Yılmazköy, Yiğitler. Değirmenlik bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Beyköy, Balıkesir, Cihangir, Çukurova, Değirmenlik, Demirhan, Düzova, Gaziköy, Gökhan, Kalavaç, Meriç, Minareliköy, Yeniceköy.

Gazimağusa İlçesinde 3 bucak ve 42 yerleşim yeri var.

Gazimağusa, Geçitkale ve Akdoğan olmak üzere üç bucaktan oluşuyor. Gazimağusa bucağında 14, Geçitkale bucağında 16 ve Akdoğan bucağında 12 yerleşim yeri var. Gazimağusa bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Akova, Alaniçi, Aslanköy, Dörtyol, Gazimağusa, Güvercinlik, Korkuteli, Kurudere, Mormenekşe, Mutluyaka, Pirhan, Şehitler, Yeniboğaziçi, Yıldırım. Geçitkale bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Arıdamı, Çamlıca, Çınarlı, Ergenekon, Geçitkale, Gönendere, Görneç, Mallıdağ, Nergisli, Pınarlı, Serdarlı, Sütlüce, Tirmen, Tatlısu, Ulukışla, Yamaçköy. Akdoğan bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Akdoğan, Beyarmudu, Çayönü, Düzce, İncirli, İnönü, Köprü, Paşaköy, Pile, Turunçlu, Türkmenköy, Vadili.

Girne ilçesinde 2 bucak ve 42 yerleşim yeri.

Girne ilçesinin Girne ve Çamlıbel olmak üzere iki bucağı var. Girne bucağında 27, Çamlıbel bucağında 15 yerleşim yeri bulunuyor. İlçenin toplam yerleşim yeri sayısı ise 42. Girne bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Ağırdağ, Alsancak, Arapköy, Aşağı Dikmen, Aşağı Taşkent, Bahçeli, Beşparmak, Beylerbeyi, Boğazköy, Çatalköy, Dağyolu, Esentepe, Girne, Göçeri, Güngör, Ilgaz, Karaağaç, Karaman, Kömürcü, Karşıyaka, Lapta, Malatya, Ozanköy, Pınarbaşı, Yeşiltepe, Yukarı Dikmen, Yukarı Taşkent. Çamlıbel bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Akçiçek, Akdeniz, Alemdağ, Çamlıbel, Geçitköy, Hisarköy, Karpaşa, Kayalar, Koruçam, Kozanköy, Kılıçarslan, Özhan, Sadrazamköy, Şirinevler, Tepebaşı.

Güzelyurt ilçesinde 1 bucak ve 12 yerleşim yeri var.

Güzelyurt’ta sadece bir burak vardır. Bucağında yerleri arasında; Akçay, Aydınköy, Gayretköy, Güneşköy, Güzelyurt, Kalkanlı, Mevlevi, Serhatköy, Şahinler, Yayla, Yuvacık ve Zümrütköy bulunuyor.

İskele ilçesinde 3 bucak ve 43 yerleşim yeri bulunuyor.

İskele bucağında 17 yerleşim yeri, Mehmetçik bucağında 12 yerleşim yeri ve Yeni Erenköy bucağında 14 yerleşim yeri vardır. İskele bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Ağıllar, Altınova, Ardahan, Aygün, Boğaziçi, Ergazi, İskele, Kalecik, Kaplıca, Kurtuluş, Kuzucuk, Mersinlik, Ötüken, Sınırüstü, Topcuköy, Turnalar, Yarköy. Mehmetçik bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Bafra, Balalan, Büyükkonuk, Çayırova, Kilitkaya, Kumyalı, Mehmetçik, Pamuklu, Sazlıköy, Tuzluca, Yedikonuk, Zeybekköy. Yeni Erenköy bucağındaki yerleşim yerleri şöyle: Adaçay, Avtepe, Boltaşlı, Derince, Dipkarpaz, Esenköy, Gelincik, Kaleburnu, Kuruova, Sipahi, Taşlıca, Yeni Erenköy, Yeşilköy, Ziyamet.

Lefke ilçesinde 1 bucak ve 18 yerleşim yeri bulunuyor.

Lefke bucağında Bademköy, Bağlıköy, Cengizköy, Çamlıköy, Doğancı, Erenköy, Gaziveren, Günebakan, Kurutepe, Lefke, Madenliköy, Ömerli, Süleymaniye, Şirinköy, Taşköy, Taşpınar, Yeşilırmak ve Yeşilyurt var.

Kıbrıs’ta neden il yok?

Kıbrıs’ta neden il yok diye merak edenler oluyor. İl olacak kadar bir nüfusa sahip değildir. En büyük yerleşim yeri KKTC nüfusuna göre ilçe olabilecek kadar büyüktür

Kıbrıs’a yerleşmek ve Kıbrıs’ta yaşamak” ile ilgili sayfamızı okuduktan sonra Kıbrıs’ın il ve ilçeleri yazımızdan da isimlerini inceleyip kendinize bir bölge belirleyebilirsiniz.