Kıbrıs’taki kaleler ve ihtişamlı savunma yapıları oldukça fazladır. Çünkü Kıbrıs’ın binlerce yıl öncesinden başlayarak, geçtiğimiz yüzyıllara gelene kadar pek çok savaşa sahne olduğu bilinmektedir. İşte bu perspektifte düşünecek olursa, Kıbrıs’ta yer alan Othello Kalesi de bu ihtişamlı savunma yapılarından bir tanesidir. Peki, Othello Kalesi’nin tarihi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Othello Kalesi’nin Tarihi

Magosa’da adını hemen hemen herkesin bildiği surlar bulunur ve bu surlar ihtişamını tarihin derinliklerinden itibaren hiçbir zaman kaybetmemiştir. Othello Kalesi ise Magosa limanını korumak masadı ile inşa edilmiştir. Bu güzide kale Lüzinyanlar döneminde inşa edilmiş ve o dönemden itibaren de limanı koruma konusundaki önemini asla kaybetmemiştir. Peki, inşası ve sonrası ile ilgili olarak neler bilinmelidir?

othello kulesi
  • · Othello Kalesi inşa edildikten sonra, Magosa kentine giriş konusunda ana merkezlerden bir tanesi olmuştur.
  • · Kaleye girişte sizi karşılayan St. Mark Aslanı ve bu kabartmanın altında yazan Nicolo Foscari ismi, kalenin kim tarafından, hangi dönemde yaptırıldığını bizlere net bir şekilde gösteriyor.
  • · Nicolo Foscari’nin isminin yanı başında ise 1492 tarihi yer alıyor. Bu tarih, kalenin ne zaman inşa edildiğini bizlere göstermektedir.

Othello Kalesi’nin inşası ve bugünlere nasıl geldiği ile ilgili ne yazık ki çok fazla bilgi yok. Ancak elde olan bilgiler ile de kalenin ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Sanat açısından da önemli bir kale. Çünkü Shakespeare’ın Tragedya’sının bir bölümü de bu kalede çekilmiştir. Aynı zamanda bu oyunun kahramanı olan Othello’nun adı da kaleye verilmiştir.

Othello Kalesi’nin Mimarisi

Kalenin etrafında derinliği çok fazla olan hendekler bulunmakta ve bu hendekler kalenin savunma için ne kadar önemli olduğunu bizlere kanıtlamaktadır. Bunun yanı sıra diğer değerler ise aşağıdaki gibidir:

  • · Kale bünyesinde; kuleler ve çeşitli topçu bataryaları bulunmaktadır.
  • · Kalenin hemen yanında bir yemekhane, kalenin üst katında ise bir yatakhane bulunmaktadır. Bu iki önemli yapı da yine Lüzinyanlar döneminde inşa edilmiştir.
  • · Kalenin avlusunda bazı top ve gülleler bulunmaktadır. Bunların hangilerinin, hangi medeniyete ait olduğu bilinmezken; Osmanlı ve İspanyollara ait oldukları bilinmektedir.
  • · Karaya açılan kapısı, yarım aya benzeyen bir tabya ile korunaklı hale getirilmiştir. Aynı zamanda burada şapel ve zindan olarak kullanılmış olan çeşitli yeraltı odaları da bulunmaktadır.

Othello Kalesi, günümüzde Magosa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’ne ev sahipliği yapmaya da devam etmektedir. Pek çok etkinlik de burada gerçekleştirilmektedir.

Ayaz Rent A Car: Kıbrıs’ta Gezi Rehberi

Kıbrıs’ta doyasıya gezmek, farklı yerleri keşfetmek, konforu yakalamak ve daha fazlası… Bunların hepsini, seyahat tutkunları elbette ki ister. İşte sizlere bunları sağlayan da elbette ki Ayaz Rent A Car. Sunduğu Kıbrıs araç kiralama hizmeti ile ziyaretçilerin seyahat konusundaki tüm gereksinimlerini karşılayan Ayaz Rent A Car firmamız, sizlerin yanında olmaya da her daim devam etmektedir. “Kıbrıs Araç Kiralama” isimli sayfamızı da inceleyebilirsiniz. Bu nedenle Kıbrıs’ta en fazla tercih edilen, güvenilir ve avantajlı araç kiralama firması konumundadır.

Kıbrıs’taki tatilinizde ziyaret etmeniz gereken en önemli yapılardan bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Othello Kalesi olarak bilinmektedir. Kalenin mimarisi, tarihi ve daha fazlası bunu kanıtlar nitelikte. Elbette ki tek yapı bu değil. Kıbrıs’ta bunun gibi daha onlarca yapı var. Tüm bu yapıları büyük bir konforla gezmek isterseniz de, o halde Ayaz Rent A Car firmamız sizin yanınızda yer alacaktır. Firmamızda sunduğumuz Kıbrıs araç kiralama hizmetinden yararlanmak isterseniz, Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurabilir ya da bizimle telefon numaralarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.