Güney Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak iki farklı şekilde yönetilen Kıbrıs adası, Türkiye’nin en önem verdiği bölgeler arasındadır. Bu nedenle Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan ziyaretlerin sayısı oldukça fazladır. Tüm bunlara ek olarak, KKTC ile Türkiye arasında gerçekleştirilen turistik ziyaretler, olumlu ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilse de, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a geçişleri KKTC üzerinden mümkün değildir.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Herhangi bir problem olmadan Güney Kıbrıs’a geçiş yapmamız mümkün müdür? Elbette mümkün. Ancak bazı problemler var, yani en azından bu problemler Türk vatandaşları için var.

Güney Kıbrıs’a Türkler girebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Güney Kıbrıs’a gerçekleştirilen geçişlerde, bölgenin vize uygulaması bulunmaktadır. Buradan hareketle, KKTC’ye olmasa da, Güney Kıbrıs’a vize ile geçmeniz gerektiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu hususta hakim olmanız gereken bilgiler ise aşağıda sıralanmıştır:

Türk (Türkiye) Vatandaşları için Güney Kıbrıs (Kıbrıs Cumhuriyeti) Vizesi

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.
 • Biyometrik çekim yapıldağından fotoğraf gerekmemektedir.
 • Güney Kıbrıs’ın Türkiye’de diplomatik misyonu yoktur.
 • Kıbrıs Rum Kesimi vizesi işlemleri Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Elçiliğinden yapılmaktadır.
 • Öncelikle Atina’ya gidileceğinden mutlaka başvuru sahibinin geçerli bir schengen vizesi olmalıdır.
 • Güney Kıbrıs vizesi almak için Atina Büyükelçiliği’nden işlemler öncesi başvurularak randevu talep edilmelidir. Randevusuz başvurularda işlemler ve süresi uzayabilir.

Önemli Notlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti Yeşil pasaport sahipleride Güney Kıbrıs Vizesi almak zorundadır.
 • Kıbrıs ın iki kesimi arasındaki geçişler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılamamaktadır kısaca Türk vatadaşları bu sınırlardan ulaşım sağlayamamaktadır.
 • Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş kaşesi basılı kişiler Kıbrıs Rum Kesiminden vize alamaz ve seyahat edemezler.
 • Kuzey Kıbrıs seyahatleri ikinci bir pasaport veya kimlikle yapılmalıdır.

Kıbrıs Rum Kesimi Atina Büyükelçiliği;
16, Herodotou Str., Athens (ATİNA), Greece (YUNANİSTAN), 10675
Telefon: +30-210-7232727
+30-210-7239377
+30-210-7237883
Faks: +30-210-7231927
+30-210-7258886
email: cyempkl@hol.gr
cyemb4@otenet.gr

Kıbrıs Rum Kesimi Atina Konsolosluğu;
37, Leoforos Nikis, 1st Floor, PO Box 10050, Thessaloniki, Greece (YUNANİSTAN), 54622
Telefon:+30-2310-260611
+30-2310-889329
Faks:+30-2310-274984
email: cycon@hellasnet.gr
antonios.cycon@hellasnet.gr

KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti 2003 yılından bu yana Güney Kıbrıs vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak Türkiye’ye seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. Buna karşın, Güney Kıbrıs AB üyesi ülkeler ve diğer bazı ülke vatandaşlarının KKTC’den güneye geçmelerine izin verdiği halde Türkiye vatandaşlarına bu imkanı tanımamaktadır.

 • Ayaz Rent A Car, bildiğiniz üzere konsolosluk görevini yerine getiremez. Bu nedenle Güney Kıbrıs’a geçiş ile ilgili evrak, düzenleme ve diğer önemli bilgileri, konsolosluklardan öğrenmeniz gerekir.
 • Ayaz Rent a Car ve şöförlerimiz sadece şoförlük görevi yapar, geçişlerde yolculara yardımcı olamaz. Kontroller 2 ülkeninde görevli memurları tarafından yapılır.
 • Kıbrıs (KKTC) vatandaşları, Güney Kıbrıs’a geçerken herhangi bir vize engeli ile karşılaşmazlar. Ancak Türk vatandaşları için KKTC üzerinden Güney Kıbrıs’a geçisi mümkün değildir.
 • Kıbrıs vatandaşlığına ek olarak, Avrupa vatandaşı iseniz de, Güney Kıbrıs’a KKTC’den geçmeniz mümkündür. Herhangi bir vize uygulaması bu kişilere de uygulanmaz.

Turistik açıdan önemli bir destinasyon olarak da karşımıza çıkan Güney Kıbrıs, vize uygulaması neticesinde bazı olumsuzlukları gün yüzüne çıkarmaktadır. Ancak bu demek değildir ki; Güney Kıbrıs’a geçilemez. Bahsettiğimiz üzere, serbest olan kişilerin geçiş yapmaları oldukça kolay. Ancak Türk vatandaşlarına bir vize uygulaması mevcut durumda. Bunun için Kıbrıs Atina konsolosluğu ile iletişime geçtiğinizde, tüm detayları öğrenmeniz mümkündür.

Güney Kıbrıs’a Geçiş, Kiralık Araç ile Gidilir mi?

Ada içerisinde bir serbest dolaşım hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu haktan yalnızca Avrupa vatandaşları ile Kıbrıs vatandaşları yararlanabiliyor. Diğer vatandaşlar için bir vize uygulaması mevcut. Elbette ki bu süreç önem arz etmesi sebebi ile bu detaylar ile sınırlı kalmaz. Bunun için Kıbrıs Rum Kesimi Atina Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Aksilikler ile karşılaşmamak adına bunu gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Peki, kiralık araç ile Güney Kıbrıs’a geçiş yapılabilir mi?

 • Güney Kıbrıs’a kiraladığınız araç ile geçiş yapmanız mümkün değildir.
 • Gümrük memurlarının yanı sıra Rum polisi bu süreçte gerekli olan kontrolleri yaptıkları için, geçiş işlemleri ayrıntılıdır.

Yukarıda da anlatıldığı üzere firmadan gerçekleştirdiğiniz araç kiralama hizmeti ile Güney Kıbrıs’a nasıl gidilir? sorsuna cevabımız geçmeniz mümkün değildir. Ancak bazı detaylar yerine getirildiğinde, bu durum mümkün olacaktır. Firmamızı Instagram.com/ayazrentacar/ sosyal medya hesabımızdan takip ederek, bizlerden güncel bilgileri almanız mümkündür.

Güney Kıbrıs Geçiş

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Geçiş İçin Açılan, Kıbrıs Sınır Kapıları

Kıbrıs Sınır kapılarından, belirlenen değerler kapsamında kişiler geçiş yapabiliyorlar. Peki, tüm sınır kapılarından geçiş yapmak mümkün müdür? Elbette. Ancak her sınır kapısı için belirlenen bazı değerler vardır ve bunlara uyulması gerekir. Şimdi sizlere sınır kapılarından ve özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsetmeye çalışalım:

 • Lendra Palace Kapısı: Bu sınır kapısı, çarşı içerisinde yer alır. Konumu gereğince de kesinlikle araçlar için kullanılmaz. Lendra Palace Sınır Kapısı’ndan yayaların geçmesi ise serbesttir.
 • Güzelyurt Sınır Kapısı: Bostancı Sınır Kapısı olarak da bilinir ve motorlu araçlar ile beraber, yayalar için de uygun olan bir sınır kapısıdır. Bostancı Köyü’nde bir sınır kapısı olmanın yanında, Lefkoşa’nın batı kısmında yer almaktadır.
 • Metehan Sınır Kapısı: Araçlar ile belirli koşullar çerçevesinde geçişlerin mümkün olduğu bu kapı; yayalar, bisikletler ve motorlu araçlar için serbesttir. Araçlar ile geçmek isterseniz de; sivil plakalı bir araca sahip olup, araç sigorta ücreti ödeyerek, resmi çalışma günlerini tercih etmeniz gerekir.
 • Lokmacı Sınır Kapısı: Gerek Güney Kıbrıs, gerekse de Kuzey Kıbrıs çarşılarını birbirine bağlayan bir sınır kapısıdır. Buradan da yalnızca yayalar geçiş yapabilir.
 • Yeşilırmak Sınır Kapısı: Motorlu araçların yanında, yayalar için de uygun olan bir sınır kapısıdır.
 • Gazi Mağusa Sınır Kapısı: Yine motorlu araçlar ile beraber yayalar için de uygun olan bu sınır kapısı, Gazi Mağusa’nın tek sınır kapısı olarak bilinmektedir.

Güney Kıbrıs ile KKTC arasında gerçekleştirilen geçişlerde, içeriğimiz bünyesinde bazı detaylara yer verdik. Buradan yeterli bilgiyi alamayacağınız için, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Atina Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Güney Kıbrıs’a Türkler girebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Güney Kıbrıs’a gerçekleştirilen geçişlerde, bölgenin bir vize uygulaması bulunmaktadır. Detayları sitemizden okuyabilirsiniz.

Güney Kıbrıs’a Geçiş İçin Açılan, Kıbrıs Sınır Kapıları?

Kıbrıs Sınır kapılarından, belirlenen değerler kapsamında kişiler geçiş yapabiliyorlar. Peki, tüm sınır kapılarından geçiş yapmak mümkün müdür? Elbette.

Güney Kıbrıs’a Kiralık Araç ile Geçiş Yapılabilir mi?

Ada içerisinde bir serbest dolaşım hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu haktan yararlanabilmek için kuralları sitemizden okuyabilirsiniz.