Güney Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak iki farklı şekilde yönetilen Kıbrıs adası, Türklerin en önem verdiği bölgeler arasındadır. Bu nedenle Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan ziyaretlerin sayısı oldukça fazladır. Tüm bunlara ek olarak, KKTC ile Türkiye arasında gerçekleştirilen turistik ziyaretler, olumlu ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilse de, Güney Kıbrıs’a geçişlerde belirli problemler ile karşılaşılır. Peki, nedir bu problemler? KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçiş Bunlardan sizlere detaylı bir şekilde bahsetmeye çalışalım.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Herhangi bir problem olmadan Güney Kıbrıs’a geçiş yapmamız mümkün müdür? Elbette mümkün. Ancak bazı problemler var, yani en azından bu problemler Türk vatandaşları için var. Tabi geçiş bilgilerini öğrenmeden önce Kuzey Kıbrıs’a nasıl ve nereden gidilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Güney Kıbrıs’a Türkler girebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Güney Kıbrıs’a gerçekleştirilen geçişlerde, bölgenin bir vize uygulaması bulunmaktadır. Buradan hareketle, KKTC’ye olmasa da, Güney Kıbrıs’a vize ile geçmeniz gerektiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu hususta hakim olmanız gereken bilgiler ise aşağıda sıralanmıştır:

KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti 2003 yılından bu yana Güney Kıbrıs vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak Türkiye’ye seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. Buna karşın, Güney Kıbrıs AB üyesi ülkeler ve diğer bazı ülke vatandaşlarının KKTC’den güneye geçmelerine izin verdiği halde Türkiye vatandaşlarına bu imkanı tanımamaktadır.

 • Ayaz Rent A Car, bildiğiniz üzere konsolosluk görevini yerine getiremez. Bu nedenle Güney Kıbrıs’a geçiş ile ilgili evrak, düzenleme ve diğer önemli bilgileri, konsolosluklardan öğrenmeniz gerekir.
 • Kıbrıs vatandaşları, Güney Kıbrıs’a geçerken herhangi bir vize engeli ile karşılaşmazlar. Ancak Türk vatandaşları için bir vize uygulaması bulunmaktadır.
 • Kıbrıs vatandaşlığına ek olarak, Avrupa vatandaşı iseniz de, Güney Kıbrıs’a KKTC’den geçmeniz mümkündür. Herhangi bir vize uygulaması bu kişilere de uygulanmaz.

Turistik açıdan önemli bir destinasyon olarak da karşımıza çıkan Güney Kıbrıs, vize uygulaması neticesinde bazı olumsuzlukları gün yüzüne çıkarmaktadır. Ancak bu demek değildir ki; Güney Kıbrıs’a geçilemez. Bahsettiğimiz üzere, serbest olan kişilerin geçiş yapmaları oldukça kolay. Ancak Türk vatandaşlarına bir vize uygulaması mevcut durumda. Bunun için Kıbrıs Atina konsolosluğu ile iletişime geçtiğinizde, tüm detayları öğrenmeniz mümkündür.

Güney Kıbrıs’a Geçiş, Kiralık Araç ile Gidilir mi?

Ada içerisinde bir serbest dolaşım hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu haktan yalnızca Avrupa vatandaşları ile Kıbrıs vatandaşları yararlanabiliyor. Diğer vatandaşlar için bir vize uygulaması mevcut. Elbette ki bu süreç önem arz etmesi sebebi ile bu detaylar ile sınırlı kalmaz. Bunun için Kıbrıs Rum Kesimi Atina Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Aksilikler ile karşılaşmamak adına bunu gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Peki, Kıbrıs rent a car ile Güney Kıbrıs’a geçiş yapılabilir mi?

 • Güney Kıbrıs’a kiraladığınız özel aracınız ile geçiş yapmanız mümkün değildir.
 • Geçiş yapmak için “Kıbrıs Transfer” olarak bilinen iş ortağımızdan yardım alabilirsiniz. İş ortağımız, sizlere bu süreçte gerekli olan tüm detayları aktaracaktır.
 • Gümrük memurlarının yanı sıra Rum polisi bu süreçte gerekli olan kontrolleri yaptıkları için, geçiş işlemleri ayrıntılıdır.

Yukarıda da anlatıldığı üzere firmadan gerçekleştirdiğiniz araç kiralama hizmeti ile Güney Kıbrıs’a nasıl gidilir? sorsuna cevabımız geçmeniz mümkün değildir. Ancak bazı detaylar yerine getirildiğinde, bu durum mümkün olacaktır. Firmamızı Instagram.com/ayazrentacar/ sosyal medya hesabımızdan takip ederek, bizlerden güncel bilgileri almanız mümkündür.

Güney Kıbrıs Geçiş

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Geçiş İçin Açılan, Kıbrıs Sınır Kapıları

Kıbrıs Sınır kapılarından, belirlenen değerler kapsamında kişiler geçiş yapabiliyorlar. Peki, tüm sınır kapılarından geçiş yapmak mümkün müdür? Elbette. Ancak her sınır kapısı için belirlenen bazı değerler vardır ve bunlara uyulması gerekir. Şimdi sizlere sınır kapılarından ve özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsetmeye çalışalım:

 • Lendra Palace Kapısı: Bu sınır kapısı, çarşı içerisinde yer alır. Konumu gereğince de kesinlikle araçlar için kullanılmaz. Lendra Palace Sınır Kapısı’ndan yayaların geçmesi ise serbesttir.
 • Güzelyurt Sınır Kapısı: Bostancı Sınır Kapısı olarak da bilinir ve motorlu araçlar ile beraber, yayalar için de uygun olan bir sınır kapısıdır. Bostancı Köyü’nde bir sınır kapısı olmanın yanında, Lefkoşa’nın batı kısmında yer almaktadır.
 • Metehan Sınır Kapısı: Araçlar ile belirli koşullar çerçevesinde geçişlerin mümkün olduğu bu kapı; yayalar, bisikletler ve motorlu araçlar için serbesttir. Araçlar ile geçmek isterseniz de; sivil plakalı bir araca sahip olup, araç sigorta ücreti ödeyerek, resmi çalışma günlerini tercih etmeniz gerekir.
 • Lokmacı Sınır Kapısı: Gerek Güney Kıbrıs, gerekse de Kuzey Kıbrıs çarşılarını birbirine bağlayan bir sınır kapısıdır. Buradan da yalnızca yayalar geçiş yapabilir.
 • Yeşilırmak Sınır Kapısı: Motorlu araçların yanında, yayalar için de uygun olan bir sınır kapısıdır.
 • Gazi Mağusa Sınır Kapısı: Yine motorlu araçlar ile beraber yayalar için de uygun olan bu sınır kapısı, Gazi Mağusa’nın tek sınır kapısı olarak bilinmektedir.

Güney Kıbrıs ile KKTC arasında gerçekleştirilen geçişlerde, içeriğimiz bünyesinde bazı detaylara yer verdik. Buradan yeterli bilgiyi alamayacağınız için, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Atina Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Güney Kıbrıs’a Türkler girebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Güney Kıbrıs’a gerçekleştirilen geçişlerde, bölgenin bir vize uygulaması bulunmaktadır. Detayları sitemizden okuyabilirsiniz.

Güney Kıbrıs’a Geçiş İçin Açılan, Kıbrıs Sınır Kapıları?

Kıbrıs Sınır kapılarından, belirlenen değerler kapsamında kişiler geçiş yapabiliyorlar. Peki, tüm sınır kapılarından geçiş yapmak mümkün müdür? Elbette.

Güney Kıbrıs’a Kiralık Araç ile Geçiş Yapılabilir mi?

Ada içerisinde bir serbest dolaşım hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu haktan yararlanabilmek için kuralları sitemizden okuyabilirsiniz.

Kıbrıs rum kesimi, Akdeniz’in üçüncü büyün adası olan Kıbrıs’ın güneyini yöneten bir ada devleti olarak bilinmektedir. Hukuki olarak adanın tamamını yöneten Kıbrıs Cumhuriyeti olsa da, fiili anlamda yalnızca güneyi yönetir. Bu çerçevede Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan tarafından, yalnızca güneyi yönetmesi sebebi ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ya da Kıbrıs Rum Kesimi olarak belirtilmektedir. Peki, Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs Rum Kesimi Hakkında

Kıbrıs’ta Rumların, Türkleri hiçbir şekilde istememesi sonucunda, Türklere yönelik yaptıkları zulümler, 1960’lı yıllarda artık vicdansızlık seviyesine gelmeye başlamıştı. Acımasızca düzenlenen saldırılar, soykırım çalışmaları ve masum insanların katledilmesi sonucunda, artık Türkiye bu duruma sessiz kalamadı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlatma kararı aldı. 1974’te başlatılan bu harekat sonucunda başarılı olan Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağladı. “Kıbrıs Barış Harekatı” isimli içeriğimizden, harekat ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. İşte bu çerçevede Kıbrıs Rum Kesimi’nin durumu da oluşmuş oldu. Diğer detaylar da aşağıda maddeler halinde sıralandı.

 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yalnızca Türkiye tarafından tanınmaktadır. Bunun dışında Kıbrıs’ın tamamı, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Rumlara ait olarak gösterilmektedir. Ancak Rumlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin işlerine karışma hakkına sahip değildir.
 • Fiilen yalnızca güneyden sorumludurlar. Hukuki açıdan, adanın tamamı Rumların gibi görünmektedir.
 • Kıbrıs Rum Kesimi, 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği üyesi olmuştur.
 • Kıbrıs Rum Kesimi’nin nüfusu, 1 milyon 170 bindir.
 • Kıbrıs Rum Kesimi’nin para birimi, Avrupa Birliği üyesi olduktan bir süre sonra değişmiştir. Bu kapsamda şuan ki para birimi Euro’dur.
 • Birleşmiş Milletler kontrolü altında bulunan Yeşil Hat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ayırmaktadır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler yukarıdaki gibidir. Bununla beraber, Güney Kıbrıs’ın ilçeleri ve diğer bilgileri de aşağıda sıralanmıştır.

kibris rum kesimi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İşleyişi

Kıbrıs’ın yalnızca güneyinden sorumlu olan Rum Kesimi’nin, 1974 tarihinden itibaren başlamak üzere, Türkler üzerindeki planlaması sona ermiştir. Şuan Güney Kıbrıs’ı yöneten ve oranın işleyişine sahip olan Rum Kesimi için dikkat çekici bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Kıbrıs Rum Kesimi’nin ilçeleri dört tanedir. Bunlar; Lefkoşa, Limasol, Baf ve Larnaka’dır.
 • Güney Kıbrıs bölgelere ayrılmakla beraber, ayrılan bölgeler, kaymakamlar aracılığı ile yönetilir.
 • Güney Kıbrıs’ın başkenti de Lefkoşa’dır.
 • Rum Kesimi’nin dini, Ortodoks Hristiyanlık’tır.
 • Rum Kesimi, başkanlık sistemi ile yönetilir ve bir Avrupa Birliği ülkesidir.

Kıbrıs’ın güneyinden sorumlu olan Kıbrıs Rum Kesimi hakkındaki temel bilgiler de yukarıdaki gibidir.

Güney Kıbrıs’a Nasıl Geçilir?

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, geçerli kimlik kartı ile geçiş yapılabilir. Ancak Rum Kesimi’ne geçiş yapmak isterseniz, o halde pasaportunuzun olması gerekir. Peki, Güney Kıbrıs’a geçişlerdeki sınır kapılarının isimleri nelerdir?

 • Magosa Sınır Kapısı
 • Lendra Palace Sınır Kapısı
 • Lokmacı Sınır Kapısı
 • Yeşilırmak Sınır Kapısı
 • Güzelyurt Sınır Kapısı
 • Metehan Sınır Kapısı

Yukarıda ismi verilen sınır kapılarından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimine geçiş yapılabilmektedir. Bununla beraber; gerek yaya olarak, gerekse de araçlar Rum Kesimi’ne geçiş yapılabilir. “Güney Kıbrıs’a Geçiş, Nasıl Gidilir?” isimli içeriğimizi inceleyerek, konu hakkındaki tüm detaylara sahip olabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Güney Kıbrıs’a geçiş ve Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili bilgileri sizlere içeriğimizde anlatmaya çalıştık. Aynı zamanda Kıbrıs’ta özgürce seyahat edebilmenize yardımcı olacak araç kiralama hizmeti için de Ayaz Rent A Car firmamızı tercih edebilirsiniz. Bunun için Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurabilir veya bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

"Ayia Napa" Kıbrıs Rum Kesiminin En Ünlü Turizm Şehridir.

ayia napa kibris