Kıbrıs’a yerleşmek ve Kıbrıs’ta yaşamak için araştırma yapıyorsanız bu makalemizi sizin için yazdık. Kıbrıs sakin ve huzurlu bir yerdir. Kalabalık şehirlerden ve kaostan uzak Kıbrıs adası güzel bir tercih olabilir.

Kıbrıs’a yerleşmek ve yaşamak için ne gerekli?

Kıbrıs’a yerleşmek için özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları daha kolay şartlara sahiptir. Sadece herhangi bir şirkette çalışma izni ile veya taşınmaz mal yani ev alarak oturma izni ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yerleşebilirsiniz. Kıbrıs’ta yaşam şartları 2020 yılı için en detaylı şekilde sitemizde anlatılıyor.

Kıbrıs’a yerleşmek için 5 Neden

  1. Sessiz sakin, huzurlu bir ortam
  2. Büyük şehir ve kalabalık ortamdan sıkılanlar için en iyi yer
  3. Özellikle bir tatil ve deniz cenneti olması
  4. Türkiye’ye komşu ve Türkiye’nin bir şehri gibi olması
  5. Güvenli, Terör Saldırı vb. durumlar yoktur.

Kıbrıs’ta Yaşam Olanakları

Kıbrıs’ta yaşamak bazı kişiler için çok keyifli olabilir, sebebi ise her tarafı denizlerle çevrili olan bir ada ülkesi olması sebebiyle, yılın 8-9 ayı güneşlidir. Kıbrıs hava durumu devamlı sıcak olan bir iklime sahiptir. Yaşam şartları Türkiye’ye göre bazı konularda daha sakindir. Örneğin yaz aylarında çok hareketli ve renkli olan Kıbrıs gece hayatı, kış aylarında yerini sakinliğe bırakır. Kıbrıs’ta toplu taşıma bazen yetersiz kalabilir. Bu nedenle özel araç sahibiyseniz özgürce Kıbrıs’ta güzel bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Kıbrıs’ta yaşamak ve yaşam şartları

Kıbrıs’ta ikamet etmek ve Kıbrıs’ta yaşamak için öncelike oturum veya ikamet izni almasınız, bu izni almanız için gerekli kriterler şunlar;

  • K.K.T.C’de taşınmaz mal sahibi olan yabancılara, ilk 3 yıl boyunca birer yıllık, daha sonra ise kendi adına tapu almış olması şartıyla ikişer yıllık ikamet izni verilebilir.
  • Diğer bir seçenek KKTC’de çalışma izni almak, herhangi bir şirkette çalışacaksanız ön başvuru yaparak pasaportunuzla KKTC’ye geldikten sonra şirketler çalışma izni almakta ve geçerli olan süre boyunca KKTC’de kalma hakkına sahip olmaktasınız.
  • Son olarak Kıbrıs’ta öğrenci olarak yaşayabilirsiniz. Kıbrıs üniversilerine kayıt olarak öğrenci muhacereti ile yaşayabilirsiniz.
kibrisa yerlesmek

Kıbrıs’a nasıl yerleşebilirim?

Kıbrıs’a yerleşmenin bir kaç yolu vardır. Örneğin Ev satın alarak Kıbrıs’a yerleşebilirsiniz.

Kıbrıs’ta yaşam şartları?

3 tane seçenek vardır. bu seçeneklerin detayları sayfamızda tıklayın.