Lefkoşa Şehir Surları ve Girne Kapısı, Kıbrıs’a genel anlamda baktığımızda, bizi pek çok mücadele izleri karşılar. Bu izlerin bir örneği de, Lefkoşa şehir surları ve Girne kapısı olarak karşımıza çıkar. Peki, bu mücadele kime aittir? Ebette ki Venedikliler. Özellikle Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti’ne karşı korunması için gerçekleştirilen bu mücadele sonucunda pek çok inşa faaliyeti gerçekleştirilmiştir. İşte bu izleri de Lefkoşa’da ve Girne’de görebilirsiniz. Peki, surlar, burçlar ve kapılardan ibaret olan bu izler, tarihi açıdan bizlere ne gibi bilgiler verir? Şimdi sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Lefkoşa Şehir Suları ve Girne Kapısı Tarihi

Bildiğiniz üzere Kıbrıs’ta pek çok medeniyetin izi vardır. Bunlardan bazıları da Lüzinyan ve Venediklilerdir. Özellikle Lüzinyanlar döneminde yapılan bazı surlar ve burçlar, Venedikliler döneminde devam ettirildiği için, izlerine bulunduğumuz dönemde rastlamak mümkün. Peki, bu surlar, burçlar ve kapılar ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Lefkoşa’da yer alan surlar ilk olarak Orta Çağ’da Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiştir.
  • 16. yüzyıla gelindiğinde de Kıbrıs’ta mücadele bitmediği için, surlar yenilenmiş ve güçlendirilmiştir. Yani bu yüzyılda Venediklilerin bir çalışması vardır. Bunun sebebi de Lefkoşa2yı Osmanlı Devleti’ne karşı korumaktır.
  • Gulio Savorgnan tarafından yapıldığından dolayı, sona ait bir eser olarak tasvir edilir. Uzunluğu tam olarak 4.8 km olarak biliniyor.
  • Surlar tam olarak 11 adet burca sahip. Bunun yanında da 3 adet kapısı bulunmaktadır. Bu kapılardan bir tanesi de, Girne Kapısı’dır.
  • Diğer kapıların isimleri ise; “Porta Domenico (Baf Kapısı)” ve “Porta Guiliana (Magosa Kapısı)” olarak bilinir.
  • Lefkoşa şehri için inşaya başlanan surlar henüz tamamlanamadan, Osmanlıların Kıbrıs’ı fethi gerçekleşmiştir.
  • En önemli kapılardan biri olan Girne Kapısı, 1821 tarihinde çeşitli restorasyonlardan geçirilmiştir. Bu restorasyonlar sırasında ise kubbesi olan bir oda, kapıya eklenmiştir.
girne kapis lefkosa

Askeri mimariye uygun olarak tasarlanan surlar, uzun yıllar oluşturulmuş ancak oluşturulma süreci fethe kadardır. Kıbrıs Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra surlar durdurulmuş ve muhafaza edilmiştir. Bugünlere kadar da çeşitli restorasyon faaliyetlerinden geçirilerek, ortak miraslar arasında kazandırılmıştır. Aynı zamanda Lefkoşa ve diğer çevre şehirlerde onlarca tarihi eser ve doğal güzellik olduğu için, tüm bu yerleri ziyaret etmek kolay olmayacaktır. Ancak Ayaz Rent A Car firmamızda sunduğumuz araç kiralama hizmetinden yararlanırsanız, çok daha konforlu bir seyahat elde edebilirsiniz. Çünkü Lefkoşa Şehir  Surları ve Girne kapısı ile beraber diğer pek çok güzellik, keşfedilmeyi bekliyor. Sizler de bu keşfi elde edebilirsiniz.