Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı, Kıbrıs, pek çok medeniyetin hedefi olmuş ve pek çok medeniyet, Kıbrıs’ta hüküm sürmek istemiştir. Ancak 1571 yılında Kıbrıs Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra, son derece rahat bir yaşam sürülmeye başlanmıştır. Zaman 1960 ve 1970’leri gösterdiğinde ise, Kıbrıs Türklerine zulümler gerçekleştirilmiştir. İşte bu tür olayların sayısının artması sonrasında, Türkiye tarafından “Kıbrıs Barış Harekatı” düzenlendi ve bu harekat sonucunda Kıbrıs’ın %37’si Türklere ait oldu. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi. İşte Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı da, %37’lik sınırın dibinde kalan bir burçtur. Peki, Yiğitler Burcu Parkı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı Hakkında

Kıbrıs’ın tarihi, doğal güzellikleri, kendine has lezzetleri ve daha fazlası, önemli bir destinasyon olmasının yolunu açmıştır. Bu nedenle her yıl 1 milyonun üzerinde turist Kıbrıs’ı ziyaret eder. Turist akının olduğu yerlerden biri de, kuşkusuz ki Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı. Peki, bu park ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

KKTC Tarafından Rum Kesiminin İznelebildiği Park

  • Park, Rum kesimi ile Türk kesiminin sınırındadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndedir.
  • Yiğitler Burcu Parkı, saat 18:00’da yaya trafiğine kapatılır ve parka girişlere izin verilmez. Bu saatten sabah saatlerine kadar, askerler bu parkta nöbet tutar.
  • Rum kesimi ile Türk kesiminin arasında bulunan tel örgü, park içerisinde bulunur. Park içerisinden Rum kesimi tüm çıplaklığı ile görünebilmektedir.
  • Aynı zamanda isminden de anlaşılacağı gibi bir burçtur. Lefkoşa’da bulunan surlardan bir tanesidir ve en batıda olan burçtur.
  • Bu burcun adı, Osmanlı Devleti döneminde “Kaytaz” iken, Venedik döneminde “Roccas” olmuştur.
  • Burcun bulunduğu yerdeki bu park içerisinde bir kafe vardır. Aynı zamanda çocukların oyun oynayabileceği de bir çocuk parkı bulunur.
  • Birleşmiş Milletler kontrolünde olan bir ara bölge vardır. Burç bu ara bölgeye bakar. Aynı zamanda Ledra Palas sınır kapısının bulunduğu alanın, Rum yönetimindeki güney noktasına da bakmaktadır.
  • Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı’ndan, Kıbrıs futbol tarihinin en dikkat çekici takımlarından biri olan Çetinkaya Spor Kulübü’nün sahası olan Taksim Futbol Sahası, Ledra Palas, Dragos Meydanı (Rum Kesiminde) ve Baf Kapısı rahatlıkla görünebilmektedir.
  • Tarihi anlamda da çok dikkat çekici bir özelliği vardır. Çünkü parkın yanı başında bulunan bir evde kurşun izleri bulunur. Ancak bu ev ile ilgili pek bilgi elde edilememektedir.
  • Pek çok özelliği içerisinde barındıran bu park, Karamanzade Mahallesi, Tanzimat Sokak’ta yer almaktadır.
kibris yigitler burcu parki

Yukarıda Kıbrıs’taki Yiğitler Burcu Parkı ile ilgili pek çok özellik verilmiştir. Bununla beraber Kıbrıs’ta çeşitli tarihi alanlar bulunur. Şimdi sizlere bu alanların Kıbrıs’a kattıklarından bahsetmeye çalışalım.

Kıbrıs’ın Tarihi ve Doğal Yapısı

Kıbrıs’ta pek çok tatil seçeneği var ve bu sebepten ötürü yerli ve yabancı turistler daima Kıbrıs’ı gezmekten kaçınmıyorlar. Peki, Kıbrıs bununla mı sınırlı? Elbette ki değil. Seçenekler, olanaklar, trendler ve daha fazlası Kıbrıs’ın ön planda olmasına sebep oluyor. Bu nedenle Kıbrıs’a gelerek, sizler de aradığınız o tatile sonuna kadar ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda “Kıbrıs’ta Ne Yapılır?” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, Kıbrıs’a dair planlarınızı gerçekleştirmek için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Kıbrıs Yiğitler Burcu Parkı, Kıbrıs’a gelenlerin ilk merak ettiği yerlerden bir tanesidir. Buna hiçbir kuşku yok. Aynı zamanda Kıbrıs’ın Rum kesimi izleme noktası olması sebebi ile de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Ancak Kıbrıs bununla sınırlı değil. Akabinde Kıbrıs’ta gezebileceğiniz pek çok nokta var. Bu noktaları rahat ve özgürce gezmek isterseniz de, Ayaz Rent A Car firmamızdan güvenilir ve uygun fiyatlı araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Yiğitler Burcu Parkı Nerede?