Günümüzde sık sık karşımıza çıkmaya başlayan Duty Free kavramı, ucuza alışveriş yapmanın bir çeşidi olarak gösteriliyor. Peki, Duty Free nedir? Gümrüksüz satış anlamına gelir. İşte bu yerlerden yapılan alışverişlerde hiçbir şekilde vergi ödenmez ve bu çerçevede uygun fiyatlı konuma gelir. Havalimanlarında Duty Free mağazaları bulunduğundan dolayı da, bu mağazalardan gümrük vergisi ödemeden alışveriş yapabilirsiniz. Peki, Kıbrıs Duty Free konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir? Burada dikkat çeken ve bilinmesi gereken bazı kavramlar var? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

Duty Free Nedir?

Vergiden muaf olarak da adlandırılan Duty Free kavramı, bir alışveriş seçeneğidir. Yurtdışına çıkışlarda veya yurtdışından dönüşlerde bu alışveriş seçeneği kullanılır. İçerisinde pek çok avantajı barındırması sebebi ile de, çok tercih edilir. Peki, Duty Free alışverişin avantajları nelerdir?

 • Gümrüğe takılmadan alışveriş,
 • Uygun fiyat avantajı,
 • Yurtdışından talep edilen ürünlerin alınabilmesi ve
 • Pek çok ürün seçeneğine yönelik olarak tercih imkanı ile Duty Free seçeneği ön plana çıkmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi Duty Free seçeneğinin pek çok avantajı vardır. Peki, Duty Free mağazaları nerede bulabiliriz?

Duty Free Nerededir? Kıbrıs Duty Free Nerededir?

Havalimanlarında, dış hatlar terminalleri bulunur. Duty Free’de dış hatlar terminalinin içerisinde yer alır. Kıbrıs Duty Free ise, Ercan Havalimanı’nın dış hatlar terminalindedir. Aynı zamanda çeşitli tabelalar ile gösterilen Duty Free, havalimanı personelleri tarafından da gösterilebilir. Ülkeden çıkış veya girişlerde bu alışveriş seçeneği çok popülerdir.

Duty Free Ürünler Hangileridir?

Gümrük vergilerine takılmadan yapılan alışveriş anlamına gelen Duty Free, belirli sınırlamaları ve ürün çeşitlerini içerisinde barındırır. Bu nedenle belli başlı dikkat çeken ürünler, Duty Free mağazalarında olur. Peki, bunlar hangileridir? Kıbrıs Duty Free içerisinden hangi ürünler alınabilir?

 • Alkollü İçecekler
 • Tütün Ürünleri
 • Tekstil Ürünleri
 • Hediyelik Eşyalar
 • Parfüm Çeşitleri
 • Çikolata Türleri
 • Kozmetik Ürünleri

Yukarıda adı geçen ürünlerin tamamını Kıbrıs’taki Duty Free içerisinde bulabilirsiniz. Bunların dışında farklı pek çok ürün de vardır. Tamamen uygun fiyatlı olan bu ürünleri alarak, evinize götürebilir, arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Peki, Duty Free yasal mıdır?

Duty Free Yasal Mıdır?

Hemen hemen tüm havalimanlarında bulunan Duty Free alışveriş seçeneği tamamen yasaldır. Peki, neden ucuz? Çünkü vergiden muaf ürünlerdir ve vergi yükü de ürün satışlarında önemli bir yere sahiptir. Ürünlerden vergi çıkarılınca da, Duty Free’de olduğu gibi uygun fiyat avantajı ortaya çıkmaktadır.

Duty Free İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Duty Free alışverişin pek çok avantajı vardır. Bu doğru. Ancak bunun yanında bazı bilinmesi gerekenler de olur. Şimdi bu detaylardan sizlere bahsedeceğiz.

 • Duty Free mağazalarından alışveriş yaparken, pasaportunuzun yanınızda olması gerekir. Alışverişi yaptıktan sonra ödemeye geçeceğiniz için, ödeme sırasında pasaport gösterilmelidir.
 • Ürünlerin fiyatları çok uygundur. Ancak sınırsız alabileceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle havalimanlarının belirli sınırlamaları bulunur. Bu sınırlamalara dikkat ederek, Duty Free alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Havalimanlarında böyle bir alanın olduğu çoğu kişi tarafından bilinmez. Bu nedenle Duty Free’nin bilincinde olarak, seferinizden önce havalimanına gelmesiniz. Aksi durumda uçağınızı kaçırabilirsiniz.

Yukarıdaki hususlara dikkat ettiğinizde, Duty Free seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Çünkü bu seçenek her açıdan pek çok avantajı içerisinde barındırıyor.

kibris duty free scaled

Kıbrıs Duty Free

Kıbrıs, turizmi ile her daim pek çok turisti ağırlamaya devam ediyor. Çünkü Kıbrıs’ta Deniz-Kum-Güneş seçeneği, tarihi yerler ve pek çok doğal güzelliğe ulaşabilirsiniz. Bunun yanında alışveriş için pek çok ürün seçeneğini de bulmanız mümkün. “Kıbrıs’tan Hediyelik Eşya” isimli içeriğimizi inceleyerek, Kıbrıs’taki alınabilecek hediyelik eşyaların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Peki, Kıbrıs Duty Free hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Kıbrıs’taki Duty Free nerededir? Ercan Havalimanı’na giriş yapıp, polis ve pasaport kontrolünden geçtikten sonra, bekleme salonunun üst katında kalan bölüm, Kıbrıs’ın Duty Free mağazasıdır.
 • Duty Free içerisinde bulunan tüm ürünlerin fiyatları, Türkiye’de yer alan Duty Free’lere göre daha uygun fiyatlıdır.
 • Ortalama değerler göz önünde bulundurulduğunda, en fazla 3 karton sigara ve 3 ya da 4 şişe alkollü içecek alabilirsiniz. Bu sınırların üzerine çıkmanız mümkün değildir. Diğer ürünlerde de bu tip sınırlandırmalar bulunmaktadır.
 • Ercan Havalimanı” resmi sitesine giriş yaptığınızda, gerekli olan tüm havalimanı bilgilerini de eksiksiz bir şekilde öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Tatil Önerileri

Kıbrıs Gezi Rehberi” isimli sayfamızı ziyaret ettiğinizde, Kıbrıs’a dair önemli seyahat önerilerini öğrenebilirsiniz. Bununla beraber, sayfa içerisinde Kıbrıs ile ilgili nerdeyse her bilgi siz değerli ziyaretçilerimiz ile buluşturulmaktadır.

Kıbrıs Duty Free seçeneğiyle, Kıbrıs’a geldiğinizde tatilinizi en avantajlı şekilde sonlandırabilir ya da çok eğlenceli bir tatil için başlangıç yapabilirsiniz. Bununla beraber Kıbrıs’ta özgürce ve doyasıya seyahat edebilmenizi sağlayacak olan araç kiralama hizmetinden de Ayaz Rent A Car farkı ile yararlanabilirsiniz. Sizler için kiraladığınız araçları Ercan Havalimanı’na kadar getiriyoruz. Konu ile ilgili tüm bilgilere, bizlerle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.