Kıbrıs’ta öğrencilik hayatı ve Uluslararası düzeyde verdikleri eğitimler ile bilinen Kıbrıs üniversiteleri, her milletten öğrencinin dikkatini de çekiyor. Ancak burada dikkat çeken başka bir konu var. Peki, nedir bu konu? Elbette ki Kıbrıs’ın bir öğrenci destinasyonu olması. Türkiye’de çoğu üniversitede bulamayacağınız eğitimi ve eğlenceyi, Kıbrıs üniversitelerinde sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması, insanlarına ve yaşam tarzına da sirayet etmiş. Eğlenceyi, sohbeti ve daha fazlasını çok iyi biliyorlar. Bu da bize Kıbrıs’ın bir öğrenci dostu destinasyon olduğunu gösteriyor. Peki, Kıbrıs’ta öğrencilik ile ilgi detaylar nelerdir?

Kıbrıs’ta Öğrencilik Hayatı ve Öğrenci Olmak

Kıbrıs’a tatil için gelmek istediğinizde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız yeterli olacaktır. Ancak öğrencilik için Kıbrıs’a gidiyorsanız, o halde Türkiye pasaportuna sahip olmanız gerekecektir. Bununla beraber, öğrenci yurdu veya kiralık evlerde de konaklayabilirsiniz. Şimdi sizlere bu hususlardan ve Kıbrıs’ta öğrenci olmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

 • Kıbrıs’ta kiralamak isteyeceğiniz ve talebinize göre pek çok kiralık ev var. Evlerin kiralama bedelleri, sterlin üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak seçenek çok fazladır. Bununla beraber pek çok farklı çeşitte öğrenci yurdu da bulunur.
 • Türkiye’de bulabileceğiniz neredeyse tüm bölümler, Kıbrıs üniversitelerinde de var. Üstelik bu üniversiteler uluslararası ve eğitim de üst düzeyde.
 • Türkiye ile karşılaştırdığınızda Kıbrıs’a pahalı ya da ucuz diyemeyiz. Fiyatlar aşağı yukarı aynıdır. İstanbul’dan daha uygun fiyatlı bir eğitim vardır.
 • Kıbrıs’ta öğrencilik; Kıbrıs halkı tam bir öğrenci dostudur ve gençlere gerekli olan tüm değeri verirler. Bu nedenle de eğitim gördüğünüz süre boyunca öğrenci diye asla dışlanmaz, evlatları gibi bağırlarına basılırsınız.
 • Kıbrıs’a ulaşım asla zor değildir. Uçak seferleri de her geçen gün çeşitlenmektedir. Bu nedenle Türkiye’de bazı üniversitelere ulaşım onlarca saati alırken, o saatin yarı süresi içerisinde Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Üstelik tam bir konfor var.
 • Bildiğiniz üzere Kıbrıs Akdeniz iklimine sahip. Bu nedenle havalar sıcak. Sıcak hava deyince de akla pek çok aktivite gelir. İşte Kıbrıs’ta size öğrenci olduğunuzu hissettirecek onlarca aktivite olacak. Festivaller de bunlardan bazıları. Birçoğu gençlere de hitap ediyor. “Kıbrıs Festivalleri” isimli içeriğimizden, bu festivallere ulaşabilirsiniz.
 • Kıbrıs’ta pek çok eğlence mekanı da vardır. Öğrencilerin sıklıkla gittikleri kafeler de bunlardan bazıları.
 • Öğrencilik yalnızca eğitim görmek değildir. Aynı zamanda okumak ve gezmek de gerekir. İşte tarihi, doğal ve diğer onlarca güzelliğe Kıbrıs’ta ulaşabilirsiniz. Tarihi eserleri, inanılması güç kıyıları, deniz altı tarihi, endemik bitki ile hayvan türleri ve daha pek çoğu. Bunların hepsi Kıbrıs’ta mevcut.
 • Kıbrıs’ta eğitim görürken aynı zamanda yarı zamanlı işlerde de çalışabilirsiniz. Bunun için belirli yerler vardır.
 • Tüm eğitim gereçleri, kitaplar ve daha fazlasını Kıbrıs’ta bulmak ve edinmek çok kolaydır.
 • Öğrencilik zamanlarında arkadaşlar ile tatile gitmek de ayrı bir zevktir. Ancak Kıbrıs’ta bu çok farklı. Çünkü her daim tatilin içerisinde olabiliyorsunuz.
 • Toplu taşıma araçlarının belirli saatleri var ve bu saatlerde yolculuk yapabiliyorsunuz. Ancak üniversiteler öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlıyor. Elbette ki üniversite araçları ile. Aynı zamanda araç kiralayarak da Kıbrıs’taki öğrencilik hayallerinizi daha üst konuma getirebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi Kıbrıs’ta öğrenci olmanın pek çok avantajı var. Bu avantajların tamamını, Kıbrıs’taki eğitiminizde yaşayabilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta öğrencilik için gelen yeni öğrencilere ne gibi tavsiyeler verilebilir? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

kibrista ogrencilik

Kıbrıs’ta Öğrencilik Hayatı

Kıbrıs’taki sosyal hayat, üniversiteler, yerine getirilmesi gerekenler ve daha fazlası sürekli değişkenlik gösteriyor. Ancak burada dikkat edilmesi gerekenler, neler yapılacağıdır. İşte bizler de yeni gelecek öğrencilere tavsiyeler vererek, daha kolay bir yaşam sürmelerini sağlamak istiyoruz. Peki, nedir bu tavsiyeler?

 • Kıbrıs’ta ulaşım uçak ve feribotlarla gerçekleştirilir. Bu iki yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Kıbrıs’a kimlik kartı ile turist iseniz girebilirsiniz. Ancak öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olması gerekir.
 • Kıbrıs’a gelmeden önce Kıbrıs’ta neler olduğunu detayları ile birlikte öğrenmelisiniz. “Kıbrıs Gezi Rehberi” isimli sayfamızdan, Kıbrıs’a dair her şeyi öğrenebilirsiniz.
 • Eğer öğrenci yurdunda kalacaksanız, mutlaka gelmeden önce fiyat araştırması yapmalısınız. Bu durum kiralık evler için de geçerlidir.
 • Kıbrıs’a gelmeden önce biraz da Kıbrıs ağızına alışmalısınız. Çünkü çok tatlı bir konuşmaları var. Bu da daha çok n ve g harflerinin birbirine denk bir şekilde çıkarılması ile oluyor. Yani “napang” demek gibi. Bununla beraber Kıbrıslılar sevimli ve hoşa giden şeylerin sonuna “cik, cık” eklerler. Bunu da unutmamalısınız. “Kıbrıs Türkçesi, Kıbrıslıca” isimli içeriğimizden ise bu konudaki pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Kıbrıs’ta trafik soldan akar ve arabalar sollamaz, sağlar. Bu da size farklı gelebilir. Ancak tek fark bu da değil. Elektrik prizleri İngiliz tarzı olup, şofbenlerin çalışma stili de farklıdır. Kıbrıs’ın yaşantısı ile ilgili pek çok değere göz atmalısınız.
 • Kıbrıs’ın tarihine ve coğrafyasına da hakim olmalısınız. Çünkü bu detaylara hakim olursanız, yaşantınız daha kolay olacaktır.

Kıbrıs’ta öğrenci olmanın pek çok avantajı var. Bunu biliyoruz. Ancak yeni gelecek öğrencilere de bazı tavsiyelerde bulunmak gerekir. İşte bizler de bu tavsiyeleri sizlere aktarmaya çalıştık.

Kıbrıs’ta Gezmek: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’ın hayatını seveceğinizin garantisini sizlere veriyoruz. Bu nedenle eğlenceyi sonuna kadar yaşayacaksınız. Peki, bu eğlencenin dışında daha farklı neler var? Elbette ki araç kiralamak. İşte bu konuda da Ayaz Rent A Car yanınızda.

Araç kiralamanın getirdiği tüm avantajları size yansıtan Ayaz Rent A Car firmamızı, güvenle tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’ta öğrencilik hayatınız sürecinde de bu avantajı yine firmamız güvencesi ile yaşayabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs için öğrencilerin ve gençlerin önemi çok büyüktür.

Hal böyle olunca da, Kıbrıs’ta yaşama dair pek çok detay ön plana çıkar. Araç kiralama konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizlere telefon numaralarımızdan günün her saatinde ulaşabilirsiniz.


Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adası ve sahip olduğu özellikler ile de adından sıkça söz ettiriyor. Sahip olduğu özelliklere genel çerçevede bakacak olursak, ön plana çıkan her daim turistik olanaklar oluyor. Ancak elbette ki Kıbrıs yalnızca turizm ile var olmuyor. Kıbrıs’ta verilen eğitim de üst seviyede. Bunun için akademik kadro, üniversite kampüsleri, son teknolojik derslikler ve daha fazlası, öğrencilere en iyi eğitimin verilmesi için hazırlanmış durumda. Peki, Kıbrıs’ta okumak öğrencilere ne gibi faydalar getirebilir?

Kıbrıs’ta Okumanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok önemli bir konumda olması sebebi ile her daim ön planda olan bir destinasyon. Bu nedenle de ada her daim gelişmiş ve gelişmeye de devam ediyor. Akabinde 1980’lerden itibaren adada kurulan üniversitelerin eğitimlerine güç katmaya başlaması, Kıbrıs’ın eğitim konusunda standartların üzerinde bir merkez olmasına yol açtı. “Kıbrıs Üniversiteleri” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, konuya dair daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta okumanın getirdiği avantajlar nelerdir?

· Kıbrıs’ın çok önemli bir tatil destinasyonu olması sebebi ile üst düzey eğitim kampüsleri bulunmakta ve bu nedenle eğitimler çok daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

 • Kampüslerde üst teknolojide derslikler ve amfiler bulunmaktadır. Böylece öğrenciler çok daha etkili bir şekilde eğitim alabilmektedirler.
 • Eğitimlerde gerekli olan malzemeler, ekipmanlar ve diğer gereçlerin tamamı da tüm üniversitelerde bulunmaktadır. Bu durum da öğrencilerin pratik yaparak öğrenebilmelerini sağlamaktadır.
 • Kıbrıs’taki üniversitelerin tamamında Avrupa standartlarında eğitim verilmekte ve öğrencilerin öğrendiklerinden emin olunmaktadır.
 • Öğrencilerin yalnızca ders değil, sosyal aktiviteler ile de vakit geçirebilmeleri sağlanmaktadır.
 • Aktivite ve etkinlik alanları belirlenmekte ve çeşitli turnuvalar da yapılmaktadır.
 • Öğrencilerin sosyal gereksinimlerini karşılamaları, arkadaşları ile birlikte vakit geçirebilmeleri için kafe, restoran ve çeşitli lokantalar da bulunmaktadır.
 • Ulaşım konusunda üniversiteler her türlü olanağı öğrencilerine sağlamaktadır.

Kıbrıs’ta okuyacak olan öğrencilerin ilk aradığı konu konaklama; bu öğrenci yurtları hakkındaki siteyi de inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için Kıbrıs öğrenci yurtları

Kıbrıs’ta okumanın getirdiği pek çok avantaj var ve bu avantajların tamamı öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekiyor. Eğitimlerin üst düzey olması da, verilen eğitimler sonucunda öğrencilerin ne kadar ileri seviyeye gelebileceklerini açık bir şekilde gösteriyor.

kibrista okumak

Neden Kıbrıs’ta Okumak Gerekir?

Kıbrıs’ı turizmi ile her geçen gün daha fazla övüyoruz. Bunu yalnızca biz değil, tüm ülkeler yapıyor. Çünkü tüm seçenekleri içerisinde barındıran, bu nedenle de destinasyon nezdinde fazlasıyla tercih edilen bir ülke. Peki, neden Kıbrıs’ta okumak gerekir?

 • Güvenlik, Kıbrıs’ta en önem verilen değerlerden bir tanesidir. Küçücük bir kavga bile Kıbrıs’ın gündemini fazlasıyla meşgul eder. Bu nedenle dünyanın en güvenilir destinasyonlarından bir tanesi olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.
 • Kıbrıs’ta pek çok milletten insanı tanıyabilir, onların kültürlerini öğrenebilirsiniz. Bu nedenle yeni insanlar ve farklı milletleri tanımanın en güzel yollarından bir tanesi de Kıbrıs’ta okumaktır.
 • Eğlenceli ve bir o kadar da konforlu hayatı yakından tanıyabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ta şehirlerarası mesafeler çok uzak değil. En fazla 1-1.5 saat mesafedeki bir yere gidebilirsiniz. Bu da Kıbrıs’ı doyasıya gezmek için çok önemli bir seçenek. Trafiğin az olması ve bunun akabinde seyahat seçeneklerinin fazla olması, Kıbrıs’ı önemli bir noktaya getiriyor.
 • Kıbrıs’ta öğrencilik hayatınızda en lezzetli yemekleri yiyebilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ın kendine has onlarca yemeği var. Üstelik insanları da çok samimi ve yardımsever. Öğrencilere karşı çok iyi bir bakış açısına sahipler.
 • İstanbul söz konusu olduğunda, çok daha uygun fiyatlı bir öğrencilik hayatı geçirebileceğinizi net bir şekilde söyleyebiliriz.
 • Öğrenciyken daima tatil yapabilirsiniz. 8 ay boyunca güneş sizi asla yalnız bırakmaz. Deniz-Kum-Güneş faktörlerinin de tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.
 • Üniversitelerde ciddi bir eğitim söz konusu ve her türlü imkan öğrencilere sağlanıyor. Bu da eğitimin değerini fazlasıyla artırıyor.

Standartların üzerinde bir eğitim alıp, harika bir öğrencilik geçirmek istiyorsanız, o halde Kıbrıs sizin için muhteşem bir seçenek olacak.

Kıbrıs’ı Keşfetmek: Ayaz Rent A Car

Ayaz Rent A Car olarak Kıbrıs’ta sağladığımız profesyonel ve güvenilir araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. “Kıbrıs Araç Kiralama Şartları” isimli sayfamızı ziyaret ederek, konu ile ilgili tüm detaylara eksiksiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Bununla beraber araçların hepsi çok konforlu ve bakımlı olduğu için de, bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Bu nedenle Kıbrıs’ta okumak her hali ile çok avantajlı.