Kıbrıs’ta uçurtma sörfü, uç sporlar olarak adlandırılan ekstrem sporlar arasında kendine yer bulan kitesurf, en eğlenceli sporlardan bir tanesidir. Kıbrıs’ta kitesurf yapmak için çok uygun alanların ve eğitimlerin olması da, Kıbrıs’a gelince kitesurf sporunun tercih edilmesine olanak sağlamaktadır. Ekstrem olması ve içerisinde adrenalini son raddesine kadar barındırması, her geçen gün daha fazla tercih edilmesine sebep olmuştur. Peki, kitesurf hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’ta Kitesurf, Kitesurf Nedir? Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

İçerisinde her türlü eğlenceyi ve seyahat çeşidini bulabileceğiniz Kıbrıs, Akdeniz’in incisi, en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesidir. Her yıl milyonlarca turistin adayı ziyaret etmesi ve adanın her türlü imkanı ziyaretçilerine sunması, onu odak noktasına getirmiştir. İşte burada adı geçen eğlencelerden biri de kuşkusuz ki kitesurf. Yani “Uçurtma Sörfü”. Peki, Kıbrıs’ta uçurtma sörfü nasıl yapılır? Detayları nelerdir?

  • Kıbrıs’ta uçurtma sörfü yapmak için, yamaç paraşütünü daha önce duymuşsunuzdur. Evet, tam olarak yamaç paraşütü ile aynı sistem çerçevesinde uygulanıyor.
  • Bir adet kiteboard (ayakta durulan yer) üzerinde, kite’ın (uçurtma) rüzgara karşı elde ettiği hıza karşı ayakta durmak, kitesurf için esas olan gerektir.
  • Tamamen denge önemlidir ve kiteboard üzerinde ayakta durmak gerekir.
  • Freestyle olarak adlandırılan ve akrobatik hareketleri tanımlayan terim, kitesurf için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü rüzgara karşı, suda kiteboard üzerinde giderken akrobatik hareketler yapmak, eğlenceyi doruğa çıkarmaktadır. Ancak tabi ki bunun için gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Kıbrıs bu eğitimler konusunda da oldukça çeşitli bir destinasyondur.
  • Bir gözetmen eşliğinde gerçekleştirildiği için, sakatlık riski oldukça azdır. (Diğer ekstrem sporlar genelinde düşünülecek olursa.)

Eğlencenin doruklara kadar çıktığı kitesurf ile muhteşem bir deneyim yaşamanız işten bile değil. Çünkü en eğlenceli ve kolay olan ekstrem sporlardan bir tanesidir. Üstelik Kıbrıs’ta kitesurf eğitimlerinin fazla olması da göz önünde bulundurulursa, bu sporun öğrenilmesi çok da sürpriz değil. Herkes rahatlıkla öğrenebilir. Peki, rüzgar sörfü için gerekli olan malzemeler ve ekipmanlar nelerdir? Şimdi sizlere bu ekipmanlardan bahsedelim.

kibris ruzgar ucurtma sorfu

Kitesurf (Rüzgar veya Kıbrıs’ta Uçurtma Sörfü) Ekipmanları Nelerdir?

Kıbrıs’a geldiniz, şirketimizden Kıbrıs kiralık araç ihtiyacınızı karşıladınız ve kendinize adrenalini bol, ekstrem bir eğlence mi arıyorsunuz? O halde kitesurf, yani uçurtma sörfü tam size göre. İçerisinde barındırdığı eğlence, hız, suda hareket etme ve freestyle, onu daha tutkulu hale getiriyor. Peki, kitesurf sporu icra edilirken gerekli olan ekipmanlar hangileridir?

  • Kite (Uçurtma): En temel malzemesidir. Yamaç paraşütünde olduğu gibi dev bir gövdesi vardır. Rüzgara karşı inanılmaz bir hız kazanır ve eğlencenin doruklara kadar çıkmasına yardımcı olur.
  • Kiteboard (Kayak Tahtası): Suda giderken üzerinde durduğunuz ekipman, kiteboard olarak bilinir.
  • Trapez (Herness): Bele bağlanması gereken bir ekipmandır. Kitesurf yaparken, su üzerinde dengede durmak için kullanılır.
  • Kıyafetler: Her ekstrem sporda olduğu gibi kitesurf için de özel ekipmanlar bulunmaktadır.

Yukarıda adı geçen ekstrem spor, eğlencenin doruklarına kadar çıkmanız için harika bir fırsat. Ancak gerekli olan eğitimi almak şartı ile. Bu tür eğitimleri alıp, kitesurf hakkında tamamen yeterlilik seviyesine ulaşırsanız, Kıbrıs’ta kitesurf yapmanın eğlencesi çok da uzak olmasa gerek. Bu nedenle kendinize güvenin ve bu ekstrem sporu da mutlaka deneyin. Kuşkusuz ki hayatta denenmesi gereken sporlardan bir tanesi.

Kaynak: Wikipedia: Uçurtma Sörfü