Kıbrıs’a vize gerekli mi?, özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli değildir. T.C. kimliği ile adaya giriş yapılabilir. Giriş kapılarındaki vize memurları 15 gün ile 90 gün arası giriş amacınıza göre giriş anında süreli vize vermektedir.

Kıbrıs’a vize gerekiyor mu, Kıbrıs vize istiyor mu?

Avrupa birliği ülkesi vatandaşları için Kıbrıs’a vize gerekiyor mu? pasaportları ile adaya girişte kolayca vize alabilirler. Beyaz Irk ülkeleri ise Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi beyaz ırk ülkeleri de girişte pasaportları ile kolaylıkla vize alabilirler.

Kıbrıs’a vize gerekli mi? Pasaportuma Mühür Vurulacak mı?

Hayır, pasaportunuza KKTC mührü vurulmasına gerek yoktur. Size verilecek olan beyaz vize kağıdı üzerine mühür vurulur ve bu kağıt ile aynı şekilde KKTC’den çıkış yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Kıbrıs’a yerleşmek yazımızı da mutlaka okuyunuz.

Giriş ve çıkış mührünün vurulduğu KKTC vize kağıdı resmi.

kktc vize kagidi

TC vatandaşları KKTC’ye girerken 90 gün boyunca vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir. KKTC’den Kıbrıs Rum Kesimine girmek içinse Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vizesi almak zorunludur. Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesi başvuruları ise Yunanistan Konsolosluğu’ndan yapılır.

Hangi ülke vatandaşları için Kıbrıs Vize gereklidir?  nasıl alınır?

Afrika ve Asya Ülkeleri: Özellikle savaşların ve çalkantılı durumların hakim olduğu Suriye, İran, Irak, Afganistan, Türkmenistan, Nijerya, Fas, Sudan, Kırgızistan gibi ülkelerin vatandaşları girişte ciddi bir sorgulamaya tabi tutulmaktadırlar.

Bu ülkelerin vatandaşlarının vize alma şartlarını aşağıda biraz açıklamaya çalışalım;

  • Çalışma ön izni önceden almak şartıyla adaya giriş yapabilirler.
  • Öğrenim amaçlı gelen öğrencilerin izinleri olmalıdır. Girişte vize memuruna üniversitenin aldığı öğrenci kabul belgesi ya da davet yazısını vermesi gereklidir. Giriş yapan öğrenci akabinde www.icisleri.gov.ct.tr adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsünden “Öğrenci İzinleri” linkini tıklayarak işlemlerini yapmalıdır.
  • Kıbrıs’a turistik amaçlı gelmişseler; konaklayacakları otel, kendilerini karşılayacak kişi, yanlarında getirdikleri para miktarı, dış görünüş gibi hususlara bakılarak muhaceret memuruun ikna olması durumunda vize verilebilir. Turistik amaçlı verilecek izin hiç bir şekilde 90 günü aşamaz.

Vize verme konusunda tek yetkili ilgili muhaceret memurudur. 

kibris vize

Kıbrıs Araç Kiralama, şirketimiz Kıbrıs’ta araç kiralama firmalarında içinde en eski ve bilinen ismi ile yer almaktadır.  bilgi ve rezervasyon için sitemizdeki sayfamızı okuyabilirsiniz.