Kıbrıs’ta satılık ev, Türkiye için Kıbrıs’ın önemi çok fazladır. Bu nedenle Kıbrıs’ta satılık ev ilanları oldukça ilgi çeker. Genel anlamda baktığımızda ise Kıbrıs’ta ev alma rakamlarının artması, gerek Türkleri, gerekse de diğer milliyetten insanların taleplerini bizlere göstermektedir. Peki, Kıbrıs’ta ev satın almak için gerekli olan şartlar nelerdir? Sizlere bu şartlardan bahsetmeye çalışalım.

Kıbrıs’ta Ev Satın Almak

Kıbrıs’ın, ada konumunda ve aynı zamanda turistik anlamda cazibe merkezlerinden biri olması, insanların ev almak için Kıbrıs’ı tercih etmesine sebep olmuştur. Ancak her ne kadar bu oran fazla olsa da, bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda, Kıbrıs’ta ev sahibi olmak imkansızdır. Peki, nedir bu şartlar?

  • Kıbrıs’ta herkesin ev sahibi olmak için bir hakkı vardır. Bu nedenle hangi milliyetten olunursa olsun, Kıbrıslılar dışında kalan kişiler, ancak bir adet ev sahibi olabilirler.
  • Satın almak istediğiniz evde herhangi bir engelin olmaması en önemli gereklerden bir tanesidir. (ipotek vb.)
  • Kıbrıs’ta birden fazla ev sahibi olmak için bir şart gerekir. Bu şart ise uluslararası sermayeye sahip şirketin bulunmasıdır. Bu şirket var ise, kişiler birden fazla eve sahip olabilir.
  • Ev sahibi olmak kişiler için bir adet ile sınırlıdır. Bu nedenle ailenin diğer fertleri de bir ev sahibi olabilirler.

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü üzere Kıbrıs’ta ev sahibi olmak için bazı gereklerin yerine getirilmesi gerekir. Bu gerekler ne kadar yerine getirilirse, ev sahibi olmak da o kadar kolay olur. Peki, Kıbrıs’ta satılık ev ilanları kontrol ediliyor, ancak ev sahibi olup, konaklamak için oturma iznine gerek duyulur mu? Evet. Kıbrıs’ta her yabancı milliyetten vatandaşın oturma iznine sahip olması gerekir. Ancak bunun için bazı hususlar var. Sizler için bu hususları Kıbrıs satılık ev içeriğimizde derledik.

kibris satilik ev

Kıbrıs’ta Oturma İzni Almak

Kıbrıs’ta ev almak için bazı gerekler var. Bu doğru. Bunlardan yukarıda da bahsettik. Ancak bununla beraber bazı kıstaslar da var. Bu kıstaslardan bir tanesi de oturma izni almak. Peki, yabancı milliyetten kişiler Kıbrıs’ta nasıl oturma izni alabilir? Bunun için gerekli olan kıstaslar nelerdir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

  1. Kıbrıs’ta ev alınması için, bir yıl Kıbrıs’ta konaklayacağınıza dair gerekli olan belgenin, tapunun devredilmesi sırasında verilmesi gerekir. Bu, ev sahibi olmanın ilk gereklerinden bir tanesidir.
  2. Kıbrıs’ta üç yıl konakladıktan sonra, tekrar oturma izni almanıza gerek kalmaz. Zaten bir de ev sahibi olduğunuz için, artık süresiz olarak Kıbrıs’ta oturma iznine sahip olmuş olursunuz. Yani 3 yıl konaklamak çok önemli bir detay.
  3. 65 yaş üzerindeki kişiler, Kıbrıs’ta süresiz oturma iznini elde ederler. Ancak yaşın 65 ve üzeri olması, aynı zamanda Kıbrıs’ta bir ev sahibi olunması gerekir. Böylece süresiz oturma izni elde edilebilir.

Yukarıda da net bir şekilde gördüğünüz üzere, Kıbrıs’ta ev sahibi olmak için bir de oturma izninin alınması gerekir. Oturma izni de alındığı zaman, Kıbrıs’ta ev sahibi olmanız için önünüzde artık bir engel kalmayacaktır. “Kıbrıs’a yerleşmek” makalemizi de bilgi için okuyabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile her daim kendine aşık eden Kıbrıs, emlak piyasası ile de ev sahibi olmak isteyenlerin fazlasıyla dikkatini çekiyor. Bu nedenle Kıbrıs’ta ev sahibi olduğunuzda, siz de bu şirin adanın her detayını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bunun için Kıbrıs’ta satılık ev seçenekleri fazladır. Her türlü evi satın alma şansına sahipsiniz. Aklınızdaki evin şartlarını belirleyip, bu evi Kıbrıs’ta aramaya başladığınızda, çok fazla beklemek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü Kıbrıs’ta satılık ev seçeneği oldukça yeterli.