Kıbrıs’taki kiliseler, katedral ve manastırlar hakkında bilgiler hazırladık, aşağıdaki listeden çok daha fazlası bulunan Kıbrıs adasında Venedikliler zamanından bu yana bir çok küçük ve büyük kiliseler inşa edilmiştir.

Kıbrıs’taki Kiliseler ve Katedraller

  • Azize Anna Kilisesi, Gazimağusa’da bir kilise. Lüzinyanlar döneminde yapılmış olan kilise günümüzde iyi durumdadır. Çan kulesi olağandışı bir şekildedir. Eskiden kilisenin içinin altında Latince yazılar bulunan duvar resimleriyle süslü olduğu bilinmektedir. Bu resimler günümüze ulaşamamıştır.
  • St. Andrew Anglikan Kilisesi Bu kilise Girne Kalesi’nin güneydoğu köşesinde yer alıp, Kuzey Kıbrıs’taki göçmen İngiliz halkının ibadet yeri olarak hizmet veriyor.
  • St Elizabeth of Hungary Roman Catholic Church adıyla da bilinen Terra Santa Katolik kilisesinin Girne’de bulunmaktadır.
  • Karpaz yarımadasında Boltaşlı Köyü’nde yer alan Banayia Kanakaria Kilisesi 

Kıbrıs’taki Manastırlar

aziz mamas kilisesi

Kıbrıs’taki kiliseler, katedraller ve manastırlar, gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Her yıl Dünya’dan bir çok turist bu devasa büyüklükteki dini mekanları ziyaret için KKTC’ye gelmektedirler. Sizde Kıbrıs’ta araç kiralamak isterseniz önce Ercan Havalimanına sonra da Ercan Havalimanı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.