Lefkoşa Bedesten, yapıları ile pek çok yerde karşı karşıya kalırız. Osmanlı döneminin tipik tarihi eserlerinden bir tanesidir. Özellikle kubbeli ve dikdörtgen bir yapıda olması, bu sonuca ulaşmamıza yardımcı olur. Değerli pek çok eşyanın satışının yapıldığı bir alışveriş noktası olması sebebi ile de, döneminin önemli inşalarındandır. Ancak Lefkoşa’da yer alan Bedesten’de durum daha farklıdır. Çünkü eski zamanlardan kalmış bir kilise kalıntısının devamı olarak inşa edilmiştir. Peki, Lefkoşa’daki Bedesten ile ilgili olarak diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’ın Tarihi Bedesten’i

Kıbrıs’ta Selimiye Camii’nin hemen yanı başında yer alan bu Bedesten, 1000 yıldan fazla bir tarihe sahiptir. Takribi olarak 6. yüzyıldan, yani Bizans döneminden izler taşıyan yapıya, süregelen zamanda farklı eklemeler de yapılmıştır. Bu eklemelerdeki izler; Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı dönemlerinden gelir. Elbette ki yakın tarihte de belli başlı restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Peki, Lefkoşa’da yer alan tarihi Bedesten ile ilgili olarak dikkat çeken bilgiler nelerdir?

  • Lefkoşa’da şuan Selimiye Camii olan, eski adı ile Ayasofya Katedrali’ni işaret eden bazı ibareler, 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından bırakılmıştır. Bu ibarelerin adresi de, tarihi Bedesten’dir.
  • Genel anlamda Bizans döneminin tipik bir kilisesi olmasına karşın, Lüzinyan ve Venedik dönemlerinde farklı eklemelere sahne olmuştur.
  • Lüzinyan döneminde Gotik tarzda gerçekleştirilen eklemeler ile kilise daha geniş bir yapıya ulaşmıştır.
  • Venedik döneminde de farklı eklemeler yapılmasına karşın, Yunan Ortodoks Metropolis’ine devredilmiştir.
  • Osmanlı’nın Kıbrıs’ı fethinden sonra ise işleyişinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Gerek yapısal, gerekse de işlevsel olarak değişen bu kilise, Bedesten olarak 1573 yılında kullanılmaya başlamıştır.
  • Yapısının bozulmaması için gerekli olan tüm çabalar gösterilmekle beraber, mimarisi hibrid bir dokuya sahiptir.
  • Kıbrıs’taki İngiliz sömürgesinin devam ettiği yıllarda yapı tekrar kiliseye dönüştürülmek istense de, bu gerçekleşmemiştir. Çünkü yapı, Selimiye Camii’nin hemen yanı başındadır. Bu anlamda bir dine ait ibadethanenin 100 metre yanında farklı bir dine ait ibadethanenin olamaması gerekir.
  • Uzun bir süre herhangi bir işlevde kullanılmamasına karşın, belirli bir müddet sonra farklı yerlerden mezar taşları getirilerek, bunlar sergilenmiştir.
lefkosa bedesten

Avrupa’dan gelen eski eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar yürüten kuruluşlar tarafından çeşitli düzenlemeler yapılmış ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kültürel ve sanatsal anlamda çeşitli aktivitelerin gerçekleştirilmesi için kullanılmaya başlanan Bedesten, böylece önemini daha da artırmıştır.

Lefkoşa’daki Bedesten ve Kullanılışı

Lefkoşa’da bulunan ve günümüzde çeşitli restorasyon çalışmaları ile bugünlere getirilen Bedesten, farklı aktivitelerin gerçekleştirilmesi için de kullanılmaktadır. Bunlardan biri Sema Gösterileri olurken, diğeri de Surlariçi Caz Festivali’dir. Hafta içi her gün açık olan Bedesten’i, 08:00 ve 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Lefkoşa ve çevre şehirlerde yer alan tüm tarihi eserleri rahatlıkla ziyaret etmek isterseniz, o halde Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.