Kendine has özellikleri, Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olması ve bunun gibi onlarca özellik, Kıbrıs’ı tercih edilme noktasında ön plana çıkarıyor. İşte bu özelliklerin getirdiği bir tatil özelliği var. O da Deniz-Kum-Güneş faktörü. Bu faktörü Kıbrıs’ta sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Üstelik Kıbrıs koyları size her türlü özelliği de sunuyor. Koy nedir? Denizin, gölün küçük girintiler biçiminde karaya doğru sokulduğu yer, küçük körfez. demektir. 2 tane anlamı bulunmaktadır. Gerek berrak sular, gerek incecik kumlar, gerekse de tarihin beşiğinde olması, bu koyları tercih edilebilir dereceye getiriyor. Zaten bu tür özelliklere sahip koyları dünyanın herhangi bir yerinde bulmak da zor. Peki, Kıbrıs’ın koyları hangileridir? Özellikleri ile beraber size Kıbrıs koylarından bahsedelim.

Kıbrıs’ın Körfezleri 2 tanedir

 1. Güzelyurt Körfezi
 2. Gazi Mağusa Körfezi
kibris koylari

Kıbrıs Koyları Hangileridir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde pek çok koy var ve bu koyların her birinin özelliği bir diğerinden farklı. Farklı özelliklerinin bulunması da, Kıbrıs koylarının değerlerini her dam ön plana çıkarıyor. Peki, bu tür farklılıkları içerisinde barındıran koylar ve özellikleri hangileridir?

 • Altınkum Koyu ve Sahili, Karpaz Yarımadası, gerçekten Kıbrıs’ın keşfedilmemiş noktalarından bir tanesidir. Keşfedilmemiş derken ne kast ediliyor? Tam da anladığınız şey. Kum ve suların altında kalmış pek çok tarihi eser. Hepsi keşfedilmeyi bekliyor. Ancak keşfedilen bir şey var. O da altın sarısı renge sahip kumları. Altınkum Sahilleri. Mitolojide güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in burada doğduğuna inanılır. Özellikle nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta Kaplumbağalarının en önemli uğrak noktaları. Aynı zamanda bu özel kaplumbağaların yumurtlama yerleri. “Kıbrıs’ta Deniz KaplumbağalarıKıbrıs’ta Deniz Kaplumbağaları” isimli içeriğimizi inceleyerek, bu değerli kaplumbağalar hakkında pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz.
 • Yavuz Çıkarma Koyu ve Plajı, Barış Plajı olarak da bilinen Yavuz Çıkarma Plajı, Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin adaya ilk ayak bastıkları yerdir. Girne ve Alsancak üzerinde yer alan bu plaj, çok berrak bir suya sahip olmakla beraber, kumları da inceciktir. Pek çok su sporunu bu plaj içerisinde gerçekleştirme şansınız da bulunmaktadır. Bunlardan biri de Scuba Diving. “Kıbrıs Dalış Merkezleri” isimli içeriğimizi inceleyerek, Scuba Diving sporu ile ilgili pek çok detayı öğrenebilirsiniz.
 • Glapsides Koyu ve Plajı, Suları çok berrak olan bir plaj olmakla beraber, denizde yüzerken, uzun bir mesafe boyunca denizin altını görebilirsiniz. Magosa’ya yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta olan bu plaj, dalış merkezleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Güneşlenmek ve muhteşem bir yüzme deneyimi yaşamak için, en uygun plajlardan bir tanesi. Buna kuşku yok.
 • Yeşilırmak Koyu ve Plajı, Kıbrıs’ın en büyük asmasını içerisinde bulunduran ve bu asma ile Guinness Rekorlar Kitabı’na dahil olan Yeşilırmak Plajı, Diligra olarak adlandırılan bölgedeki Yeşilırmak Köyü’nde yer almaktadır. Çok özel ve şirin bir koyda bulunmasının yanında, uzun da bir iskeleye sahip. Bu iskele de, denize girmeyi hem kolay, hem de daha eğlenceli hale getiriyor. Sakin, dingin bir tatil yaşamak için ideal bir koy olduğu söylenebilir.
 • Alagadi Koyu ve Plajı, Kıbrıs’ta adı en sık duyulan plajlarından bir tanesidir. Yukarıda da bahsedilen Caretta Caretta Kaplumbağalarının uğrak ve yumurtlama noktalarından birisi. Girne’ye olan uzaklığı ise yaklaşık 15 km. Bu nedenle sessiz bir plaj. Ancak yerli ve yabancı turistlerin ilk tercih ettiği plajlar arasında. Aynı zamanda bu plajda pek çok su sporunu icra edebilmekle beraber, çeşitli aktiviteleri de rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz.

Kıbrıs’ın en çok bilinen koyları ve plajları yukarıda özellikleri ile beraber sizler için sıralandı. Sizler de bu detayları inceleyerek, Kıbrıs’taki tatiliniz için kendinize uygun bir rota belirleyebilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ gidiş ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’ta Nasıl Gidilebilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin yavru vatanıdır ve yavru vatana yıllık ortalama 1.5 milyon turist gelmektedir. Bu nedenle en çok gidilmek istenen destinasyonlardan bir tanesi. Peki, tatile KKTC’ye giderken nelere dikkat etmeliyiz?

 • KKTC’ye deniz ve hava yolu ile gidilebilir. Deniz yolu için Cumartesi günü hariç her gün feribot var.
 • Kıbrıs’ın, başkent Lefkoşa’da yer alan bir adet havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanı, Ercan Havalimanı’dır.
 • Kıbrıs’ta rahatlıkla araç kiralayarak, kiraladığınız aracın yanınıza kadar getirilmesini talep edebilirsiniz.
 • Toplu taşıma araçları ile bir yerden bir yere ulaşım çok zordur. Bunun için adanın en çok tercih edilen hizmetlerinden bir tanesi araç kiralamadır.
 • Adada; Deniz-Kum-Güneş faktörünü, Kıbrıs’ın kültürünü, lezzetlerini, tarihini ve doğal güzelliklerini sonuna kadar deneyimleyebilirsiniz.
 • KKTC’ye, Türk vatandaşları geçerli kimlik kartları ile bir aylık süre için gidebilirler. Herhangi bir pasaport veya vizeye gereksinim yoktur.

Daha detaylı bilgileri, “Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?” isimli içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Ayaz Rent A Car firmamız, Kıbrıs’taki tatilinizi daha etkin hale getirmek için sizlere profesyonel araç kiralama hizmeti vermektedir. Bu nedenle Kıbrıs’taki ulaşımınız için firmamızı tercih edebilirsiniz. Bununla beraber Kıbrıs koyları ile de tatilinizi üst düzey deneyime kavuşturabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs koylarında sizler için deniz turizmi noktasında pek çok seçenek var. Daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, o halde bizlere telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.