Kıbrıs trafik kuralları, Güzel bir tatil planı için Kıbrıs’a geldiniz ve Kıbrıs’ta tatilinizi en eğlenceli şekilde geçirmek mi istiyorsunuz? Bunun için toplu taşıma araçları ile uğraşmak, zamanınızın büyük bir bölümünü beklemekle geçirmenize sebep olacaktır. Ancak araç kiralarsanız, o halde zamanınız size kalır ve bunun yanında bir de özgürlük hissi elde edersiniz. Aksi bir durumda, tur ya da toplu taşıma araçlarının güzergahları sizin evreniniz olacaktır. Peki, KKTC’de araç kiralarsak, bilmemiz gereken Kıbrıs trafik kuralları var mıdır? Elbette. Şimdi sizlere Kıbrıs trafik kuralları hakkında geniş çaplı bir bilgi vermeye çalışalım.

Kıbrıs’ta Trafik Nasıl Akar?

Kıbrıs, İngiliz sömürgesi döneminden bir özelliği bugünlerde hali hazırda kullanmaya devam etmektedir. Bu da trafiğin soldan akması. Yani böylece araçların direksiyonları da sağda bulunur. Türkiye’de böyle bir durumun olmaması da, Kıbrıs’ta araç kiralamaya karşı bir mesafe oluşturabilir. Ancak kesinlikle böyle değil. Neden böyle olmadığından sizlere bahsedelim.

 • Trafik, bir Ankara ya da İstanbul trafiği kadar yoğun değildir. Büyük şehirlerde araç kullandıysanız, o halde Kıbrıs’ta araç kullanma konusunda herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmayacaksınız.
 • Kiralanacak araçların tamamı otomatik viteslidir. Vitesin solda olması sizin için büyük bir aksilik, bu doğru. Ancak otomatik vitesli araçlar kiraladığınız için, vites konusunda da bir problem ile karşılaşmayacaksınız.
 • Trafik, akşam 18:00’dan sonra daha yoğun hale gelir. Bu nedenle seyahatlerinizi buna göre planlayabilirsiniz.
 • Genellikle anayollar çift şeritlidir.
 • Trafikte sizi yönlendirmek adına sık sık tabelalar bulunur. Bu nedenle trafikte rahat bir şekilde yol alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta trafiğin akışı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler yukarıdaki gibidir. Bu bilgiler bilinirse, Kıbrıs’ta araç kullanmak ile ilgili herhangi bir problem yaşamazsınız.

kibris trafik kurallari

Kıbrıs Trafik Kuralları Nelerdir?

Kıbrıs’ta trafik çok yoğun değil. Bundan bahsetmiştik. Bunun yanında bir diğer konu da, trafikte ilerlerken dikkat edilmesi gerekenlerdir. Kıbrıs trafik kuralları da bunun için belirlenmiştir. Eğer bu kurallara uyarsanız, elde edeceğiniz fayda da doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Sağ ve sol tarafı ikişer kez kontrol ederek yola çıkarsanız, araç kullanma konusunda Kıbrıs’ta bir problem ile karşılaşmazsınız.
 • Şehir merkezlerinde trafik lambaları ile karşı karşıya kalırsınız. Şehir dışlarında ise trafik lambalarından daha çok, dönel kavşaklar kullanılmaktadır.
 • Sabit hız kameraları, Kıbrıs’ta yollarda sık sık karşınıza çıkar. Bu nedenle hız limitini sizlere hatırlatan kameralar ile de sık sık karşılaşırsınız.
 • Şehir içinde hız limitiniz 50 km’dir. Bu limit şehir arasında 75 km ve 100 km arasında değişmektedir. Limitler %20, 40 veya daha üzeri bir rakamla geçilirse, artan miktarda cezalar yersiniz. Bu cezalar ile ilgili tüm bilgileri “Kıbrıs Trafik Cezaları” isimli içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
 • Kiralama sözleşmelerinin sizin için hazırlanmış olması gerekir.
 • Alkollü araç kullanmak yasaktır. Aksi durumda aracınız bağlanır.

Yukarıdaki önemli kurallar, Kıbrıs’ta araç kullanma konusunda uymanız gereken kurallardır. Bu kurallara uyarsanız, Kıbrıs’ta keyifli bir seyahat geçirmeniz asla sürpriz olmayacaktır. Bununla beraber araç kiralarken, kiralayacağınız araçların plakalarının kırmızı ve “Z” plaka olmasına özen gösterin. Bunların dışında araç kiralamak yasaktır.

Kıbrıs’ta Seyahat: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’taki seyahatlerinizi daha eğlenceli hale getirmek için en iyi yollardan bir tanesi araç kiralamaktır. Peki, en iyi araç kiralama hizmetini hangi firmadan alabiliriz? İşte bu konuda profesyonel seçenekler ortaya çıkıyor. Bu seçeneklerin tamamını da Ayaz Rent A Car firmamızdan elde edebilirsiniz. Firmamız sizlere;

 • Profesyonel ve güvenilir araç kiralama hizmeti,
 • Seçenekleri bol araçlar,
 • En yeni modelli araçlar,
 • Uygun fiyat avantajı,
 • Kıbrıs’ta seyahat planı yapma ve daha pek çok konuda yardımcı olacaktır. Bu nedenle bizleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kıbrıs trafik kuralları, rahat ve sorunsuz bir şekilde araç kullanmanız için düzenlenmiştir. Bu kurallara ne kadar riayet ederseniz, araç kullanma konusunda o kadar rahat olursunuz. Bunun yanında tam da istediğiniz bir araç kiralama hizmeti için Ayaz Rent A Car firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız sizlere son derece etkili bir hizmet sunacaktır. Bununla beraber detaylı bilgi için bizlere Ana Sayfa’mızda bulunan formu doldurarak veya telefon numaralarımızı kullanarak ulaşabilirsiniz.