Kıbrıs’ın tarihi kadar, harika doğası da görenleri kendine hayran bırakır. Bunlara en önemli örnek de, Kıbrıs’ta Beşparmak Dağları’dır. Çünkü gerek uzunluğu, gerekse de genişliği ile kilometrelerce mesafe kaplayan bu oluşum, Kıbrıs’ın hava durumuna da büyük etki eder. Girne Dağları olarak belirli kaynaklarda karşımıza çıksa da, halk arasında ve çoğu kaynakta Beşparmak Dağları olarak bilinir. Peki, bunun sebebi nedir? Kıbrıs Beşparmak Dağları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Tüm bu değerlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Beşparmak Dağları’nın Özellikleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Beşparmak Dağları, Girne sınırları içerisindedir. Girne sıradağlarından bir tanesi olmakla beraber, kilometrelerce uzunlukta ve doğa harikası olması sebebi ile de dikkat çekiyor. Peki, Beşparmak Dağları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Beşparmak Dağları’nın uzunluğu, tam olarak 170 kilometredir.
 • Dağların uzunluğu kadar önemli olan genişliği de yaklaşık 10 kilometredir.
 • En yüksek noktası Selvili Tepe’dir. Selvili Tepe’nin uzunluğu ise 1024 metredir.
 • Dağların yükseltisi, doğuya doğru yol aldıkça düşer. Batı kısımların yükseltisi daha fazladır.
 • Yüksekliği orta düzeydedir. Çok yüksek bir sıradağ değildir.
 • Vadilerle yarılmış olduğundan dolayı, Beşparmak Dağları’nda pek çok vadi ile de karşı karşıya kalınır.
 • Beşparmak Dağları’nın ismi, adına olan benzerliğinden gelmiştir. Çünkü vadiler ile ayrılması sebebi ile bir elin beş parmağına benzer.
 • Vadiler genel anlamda Beşparmak Dağları’nın tepesine yapılan kaleler ile kontrol edilmiştir. Bu kalelerin önemi tarih boyunca her zaman dikkat çekmiştir. “Kıbrıs’taki Kaleler” isimli içeriğimizden, Kıbrıs’ta yer alan tüm kalelere ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs, gelişmişliği, tarihi, doğası ve daha pek çok özelliği ile dikkat çekici düzeydeki bir destinasyondur. Özellikle doğal oluşumları da Kıbrıs’a farklı bir hava katar. Beşparmak Dağları’da bu doğallıklardan bir tanesidir. Peki, Kıbrıs Beşparmak Dağları’ndaki kaleler hangileridir?

besparmak daglari kibris

Beşparmak Dağları’ndaki Kaleler

Beşparmak Dağları’nda, konumu gereği çok önemli kaleler vardır ve bu kaleler, yüzyıllar öncesince inşa edilmiştir. Pek çok medeniyet bu kaleleri kullanırken, bazı medeniyetler de kullanmayıp, atıl bir halde bırakmıştır. Batıda, doğuda ve orta tepelerde bulunan üç farklı kaleye sahiptir. Bu kalelerin nasıl yapıldığı bilinmemekle beraber, o dönemde yapımları yıllarca sürmüştür. Peki, bu kalelerin isimleri nelerdir?

 • St. Hilarion Kalesi
 • Bufavento Kalesi
 • Kantara Kalesi

Yukarıdaki üç kale de, alt kısımda kalan vadilerin izlenmesi için yapılmıştır. Bu nedenle konumu gereği oldukça dikkat çekici bir yere sahiplerdir.

Beşparmak Dağları’nın Zirvesindeki Mucize Tank

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Beşparmak Dağları’nın zirvesine çıkarılan tank, pek çok efsanenin de ortaya atılmasına sebep olmuştur. “Kıbrıs Barış Harekatı” isimli içeriğimizden, bu konudaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak efsaneler gerçek olmaz. Tank gerçektir. Gerçek olanın hikayesi de gerçek olur. Bu sebeple Beşparmak Dağları’nın zirvesinde yer alan efsanevi tank, gerçekten harekat sırasında oraya çıkmıştır. Bununla beraber;

 • Tankın paletlerinde ve duruşunda pek çok bozulmalar meydana gelmiştir. Bunun sebebi, çıkarken yaşadığı zorluklardır.
 • Tank, Türkiye’nin kahraman askerleri tarafından oraya çıkarılmıştır.
 • Tank hali hazırda Beşparmak Dağları’nın zirvesinde yer alıyor ve yerli ile yabancı pek çok turist, tankı görmek için Beşparmak Dağları’nın zirvesine çıkıyor.
 • Çıkması süreci hayretler uyandıran tankın her daim görülme şansı vardır.

Kıbrıs Beşparmak Dağları, içerisinde pek çok değeri de barındırır. Mucize Tank’da bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayarak, çevrede yer alan pek çok tarihi ve doğal güzelliğe kısa sürede ulaşabilirsiniz. Araç kiralamak veya bilgi almak için, Ana Sayfa’mızda bulunan formu doldurabilir veya bizimle telefon numaralarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.