İkon Müzesi, Kıbrıs’ın pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı bir gerçek. Bu sebepten ötürü belirli dinlere ait mabetler, Kıbrıs’ın her noktasında karşınıza çıkar. Bunlardan biri de, Arkhangelos Mikhael Kilisesi’dir. Girne’de yer alan bu kilise, 1860 yılında inşa edilmiştir. İnşasının üzerinden 25 sene geçtikten sonra, bir de çan kulesi eklenmiştir. Kilisede yer alan bu çan kulesi, Girne’nin neredeyse tüm noktalarından net bir şekilde görülebilmektedir. Bir süre kilise olarak açık olduktan sonra, müzeye çevrilmiş ve şimdilerde İkon Müzesi olarak ziyaretçilere açıktır. Peki, bu müze ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Girne İkon Müzesi Tarihi ve İçindekiler

Arkhangelos Mikhael Kilisesi olarak 1860 yılında inşa edilmesine karşın, bir süre sonra atıl bir halde kalmıştır. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulduktan sonra müzeye dönüştürülerek, çeşitli restorasyon faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Şimdi size Girne İkon Müzesi ile ilgili olarak gerekli olan bilgilerden bahsetmeye çalışalım.

  • Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restorasyon çalışmalarının gerçekleştirildiği bu kilise, 11 Haziran 1990 tarihinde, müze olarak faaliyete geçmiştir.
  • Müze, çevre düzenlemesi ile birlikte dikkat çekici bir hale gelirken, günümüzde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Yapı üç katlıdır ve her katında ayrı ayrı eserler sergilenmektedir. 19. yüzyılda inşa edilmesine karşında, 17,18 ve 19. yüzyıla ait pek çok ikon ve eser bu müzede sergilenmektedir.
  • Bazı eserler ortaya çıkarılmamış, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından saklanmış olmasına karşın, İkon Müzesi kurulunca burada sergilenmeye başlamıştır.
girne ikon muzesi

İkon; kelime anlamı olarak Hz. İsa, Hz. Meryem ve bazı Hristiyan azizlerinin kutsal olarak nitelendirilen, tahta üzerinde icra edilmiş resimleri veya heykelleri anlamına gelmektedir. Bu çerçevede Girne İkon Müzesi içerisinde pek çok farklı ikon ve eser bulunmaktadır.

Kıbrıs’a yolunuz düşerse, ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de, İkon Müzesi olarak dikkat çeker. Çünkü gerek yapısı, gerekse de içindekiler ile görülmeye değer bir yer. Bununla beraber Girne araç kiralama hizmetimizden yararlanabilir ve Kıbrıs’ın diğer şehirlerinde pek çok müze ile eserler bulunduğu için, tatilinizi bu güzel yerleri ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Ayaz Rent A Car firmamız ise sizlere konforlu bir ulaşım vaat ettiği araç kiralama hizmeti ile farklı deneyim imkanı sunmaktadır.