Kıbrıs’ta konaklama tesislerinden bir tanesi de Kıbrıs Orduevi olarak karşımıza çıkar. Bu çerçevede Kıbrıs’ta iki farklı orduevi bulunur. Bunlardan bir tanesi Kapalı Maraş bölgesinde. Yaşamın çok az olduğu, herkesin giremediği bir bölge. Bu bölgede bir orduevi var. Magosa Orduevi olarak geçiyor. Kapalı Maraş bölgesine özgü bir konaklama tesisi. Daha önceden yaptığınız rezervasyonlar ile giriş yapabiliyorsunuz. Diğeri ise Girne Orduevi. Bu tesiste Kapalı Maraş’taki gibi bir durum yok. Şimdi konuyu daha fazla detaylandırmaya çalışalım.

Kıbrıs Orduevi Magosa

Kapalı Maraş’ın içerisinde yer alan orduevi, herkese konaklama imkanı sunmuyor. Zaten hali hazırda Kapalı Maraş açık değil. Bu nedenle bölgeye girişler kısıtlanmış durumda. Orduevinde konaklayanlar, öğrenci yurdunda kalanlar ve belirli zamanlarda taksilerin girişlerine izin veriliyor. Kıbrıs orduevi transfer ve taksi hizmeti için tıklayın. Şimdi sizlere Magosa Orduevi ile ilgili diğer detaylardan bahsedelim.

 • Orduevinin aşağı yukarı 120 odası var ve bu odalarda kız öğrenciler de konaklayabiliyor. Erkek öğrenciler için şehir merkezinde farklı bir yurt ayarlanmış durumda. Bir de doğal olarak askeri personeller konaklayabiliyor. Askeri personeller buraya gelmek için askeri kimlik kartlarını taksi şoförlerine göstermeleri gerekir.
 • Orduevinin içerisine gelene kadar herhangi bir fotoğraf çekme işlemi gerçekleştirilemez. Buna izin verilmez. Kesinlikle yasaktır. Yasağın delinmesi durumunda, kişi sınır dışı edilir ve taksiciye de ciddi yaptırımlar uygulanır.
 • Orduevinin plajı vardır ve yaz aylarında plaj açılır. Kış aylarında plaj açık durmaz.
 • Orduevi birkaç binadan oluşuyor. Bunlardan biri orduevi iken, diğeri de astsubay orduevidir. Bunun yanında diğer binaları da vardır.
 • Orduevinde her faaliyeti yerine getirmek mümkün değil. İzin verilmiyor. Çünkü Birleşmiş Milletler kontrolünde bir yer. Ancak ortala 100-150 metrelik bir alanda rahatça dolaşmak mümkündür. Burada fotoğraf çekmek de serbest.

Magosa Orduevi ile beraber diğer orduevi de çok önemlidir. Diğer orduevi ise Girne Orduevi olarak karşımıza çıkar. Girne sınırları içerisinde yer alan bu orduevi, herhangi bir sınırlamaya tabii değildir. Kıbrıs Öğretmenevi gibi bir konsepti bulunmaktadır. “Kıbrıs Öğretmenevi” isimli içeriğimizden, gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Peki, Girne Orduevi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs Girne Orduevi

Kıbrıs’taki orduevlerinden biri olan Girne Orduevi, harika bir konumda ve iç yapısı ile dış yapısı görenleri kendine hayran bırakıyor. Herkesin konaklamasına da izin verilmiyor. Zaten oda sayısı bakımından Magosa Orduevinden daha az oda sayısına sahip. Peki, Girne Orduevi ile ilgili olarak diğer bilinmesi gereken detaylar nelerdir?

 • Girne şehir merkezine yürüme mesafesinde olan bu orduevi, denize sıfırdır. İnanılmaz bir manzarayı içerisinde barındırır ve bu sebeple orduevinde kalanlar harika vakit geçirirler.
 • Orduevinde konaklayanlar için aynı zamanda hemen her şey düşünülmüş. Bu nedenle konaklamaya başladığınız ilk günden itibaren her türlü olanağa eksiksiz bir şekilde ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.
 • Girne merkezine çok yakın. Yürüyerek kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda casino ve diğer eğlence mekanlarına da orduevinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 • Denize sıfır ve manzarası da harika. Bu nedenle orduevine adım attığınız andan itibaren, muhteşem manzaralı odalarında harika vakitler geçirebilirsiniz.
 • Girne’nin merkezinde orduevinin bir binası daha bulunmaktadır. Bu binada herkes konaklayamıyor. Üniversitede subaylık eğitimi alan öğrencilerin konakladığı bir yer.
 • Yiyecek-içecek hizmetleri, konaklama türleri, televizyon, maç yayınları, kablosuz internet ve daha pek çok avantaja da bu orduevinde eksiksiz bir şekilde ulaşmanız mümkün.
 • Lojman olarak kullanıldığından dolayı, lojmanda konaklayan askeri personeller için her türlü olanak göz önünde bulundurulup, tasarlanmış durumda. Bu nedenle askeri personellerin konaklayabileceği önemli bir tesis.
kibris orduevi

Girne’nin harika özelliklerini deneyimlemek ve farklı bir eğlence anlayışına katılmak isterseniz, farklı seçenekler üzerinde durabilirsiniz. Bu seçeneklerden bir tanesi de kesinlikle araç kiralamaktır. Kiraladığınız araçlar ile Kıbrıs’ı doyasıya gezebilirsiniz.

Kıbrıs’ın yerel araç kiralama firması olan Ayaz Rent A Car firmamızdan profesyonel araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. “Kıbrıs Araç Kiralama” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, diğer detaylara da kapsamlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Firmamız bunun için size gerekli olan hizmeti en güvenilir şekilde sunacaktır. Kıbrıs’ın konaklama tesislerinden biri olan Kıbrıs Orduevi de bu kapsamda önemli bir noktadır. Kiralama hizmeti ile ilgili diğer detayları öğrenmek isterseniz, bizlere Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurarak veya telefon numaralarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.