Güzelyurt arkeoloji ve doğa müzesi, Kıbrıs’ın değerini ortaya çıkaran ve bu güzide destinasyonu deneyimleme isteği uyandıran müzelerden biri de, kuşkusuz ki Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi. Peki, bu müze neden bu kadar önemli? Çünkü müze iki farklı seçeneği içerisinde barındırıyor. Bunlardan biri olan Doğa Müzesi alt katta yer alırken, Arkeoloji Müzesi ise üst kattadır. Üstelik St. Mamas Manastırı’nın yanında yer alan bu müze, ulaşım konusunda da ziyaretçilerine hiç sıkıntı yaşatmıyor. Peki, bu müze hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Şimdi gelin müzeyi keşfe çıkalım.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi Hakkında Bilgi

Öncelikli olarak bu güzide müze, 1979 yılından itibaren müze olarak kullanılıyor ve bundan önce 1974 yılında da metropolit binası olarak tahsis edilmişti. Ancak tam olarak 1974 yılında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından çeşitli düzenleneler yapılarak, bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur. Yukarıda da bahsedildiği üzere, alt katta Doğa Müzesi bulunurken, üst katlarda Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Peki, her iki bölüm ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

guzlyurt doga ve arkeoloji muzesi
  • Alt katta yer alan Doğa Müzesi’nde, sizleri dondurulmuş hayvanlar karşılar. Canlı gibi görünen bu hayvanlar, çeşitli işlemlerden geçirilerek, korunmaktadır. Genellikle balık, kuş ve kaplumbağa türleri gibi hayvanların dondurulmuş halleri bulunmaktadır.
  • Kıbrıs’ın kendine özgü bir faunası vardır. Bu faunaya özel hayvanlar da bulunur. “Caretta Caretta ve Yeşil Kaplumbağalar” bunlara örnek olarak gösterilebilir. İşte bu tip farklı türlerdeki hayvanların, özenle dondurulmuş hallerini Doğa Müzesi’nde görebilirsiniz. Bu bölüm, alt katta 2007 yılında faaliyete geçirilmiştir.
  • Doğa Müzesi kadar, Arkeoloji Müzesi de çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü Kıbrıs’ın eksi kentlerinden olan Soli Kenti ile Vouni Sarayı’ndaki pek çok kalıntı, Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
  • Artemis Heykeli gibi çok eski tarihlere ait parçaların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, Kıbrıs’a gelenlerin uğrak noktasıdır. Üstelik bu tip eserler, tesadüfi olarak tespit edilip, bu müzede konumlandırılmıştır.
  • M.Ö yüzyıllara kadar dayanan pek çok esere sahip olan bu müze, sizi kendine hayran bırakacak. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Çünkü Kıbrıs’ın tarihi dokusu, müzeyi her daim beslemektedir.

Yukarıda da gördüğünüz üzere, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi ile ilgili olarak pek çok detay bulunmaktadır. Sizler de bu güzide müzeyi ziyaret ederek, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz. Bir tarih tutkunu iseniz, net bir şekilde sizin için seçilmiş bir müze.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi Ziyaret Saatleri

Her gün ziyaret edebileceğiniz bir müze olmakla beraber, sabah 08:00’den, akşam 18:00’a kadar açık kalmaktadır. Belirli dönemlerde saatlerinde değişiklik olabilir. Öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için de 7 TL olan bilet ile hem Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, hem de St. Mamas Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Kendinize farklı bir deneyim yaşatmak ve Kıbrıs’ın faunası ile tarihi hakkında bilgi edinmek isterseniz, bu müze tam size göre. Diğer tüm Kıbrıs’ta gezilecek yerler listemiz için tıklayın.

Güzelyurt Müzesinde Bulunan 2400 Yıllık Altın Taç

soli altin tac kibris