Kıbrıs’ta cep telefonu kullanımı en çok sorulardan biridir, çünkü Kıbrıs’a yurt dışından gelen ziyaretçiler kendilerine ait telefonlarını kullanmak istiyorlar. Kıbrıs’ta tabiki cep telefonlarınızı kullanabilirsiniz güzel anılar biriktirirken kendi telefonlarınızın kameraları ile anları fotoğraflayabilir veya videolar çekebilirsiniz.

Bunun yanında cep telefonlarınızı kullanarak Google map sayesinde gideceğiniz yerlerin Kıbrıs yol haritası tariflerini alabilirsiniz. Unutmadan şarz edebilmek için seyahat soketi getirmeyi unutmayın çünkü elektrik prizleri Türkiye’den farklıdır. Eğer unutursanız şehir içindeki herhangi bir marketten veya cep telefonu bayisinden temin edebilirsiniz.

kibrista cep telefonu kullanimi

Kendi hattım ile Kıbrıs’ta cep telefonu kullanımı yapabilirmiyim?

Türkiye’deki hattınızı yurt dışı ücret tarifenizle kullanabilirsiniz. Kendi şebekenizden bu ücretleri müşteri hizmetlerinizi arayın öğrenebilirsiniz. Kıbrıs’ta Cep telefonunuzu açtırdıktan sonra Kıbrıs’ta gezilecek yerler için tatile başlayabilirsiniz.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a tatile geldim, Cep telefonumu KKTC hattı ile kullanabilir miyim?

Geçici süre tatil veya iş ziyareti ile Kuzey Kıbrıs’a gelenler hernagi bir KKTC GSM hattı alarak kendi telefonlarını 3 ay  (90 gün) süreyle kullanabilirler, tabiki Türkiye’den getirdiğiniz cep telefonunuz, mevcut Türkiye hattınız ile KKTC’de süresiz çalışabilir. Kısıtlama sadece KKTC hattı taktığınız zaman başlamaktadır.

Kıbrıs’ta Öğrenci ve Çalışanlar için Cep Telefonu Kayıt İşlemi

Kıbrıs’a okumaya veya çalışmaya geliyorsanız ve bir Kıbrıs hattı alıp uzun süreli Kıbrıs’ta Türkiye’den getirdiğiniz cep telefonunnuzu kullanacaksanız, BTK yani KKTC Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumundan mobil cihazınızı kayıt ettirmeniz gerekiyor. Detaylı bilgiler için sitesine bir göz atınız.

kibris fotograf cep telefonu scaled

Kıbrıs’ta Cep Telefonu Fiyatları

Kıbrıs’ta cep telefon fiyatları Türkiye’deki fiyatlar ile kıyaslandığında çok büyük bir fark yoktur. Ayrıca şu andaki Türkiye’de olan mevzuat gereği yurt dışından getireceğiniz telefonunuzun kayıt ücretini de ödeyeceğiniz için ucuza gelmeyecektir.

Türkiye – Kıbrıs arası konuşma ve internet paketleri

Türkiye’den Kıbrıs’a veya tam tersi yöne konuşma paketleri GSM şirketlerinde en çok sunulan konuşma paketleridir. Bunlar arasından istediğiniz ve kullanacağınız kadar paketi tercih edebilirsiniz. Ayrıca internet kotaları da paketlerin içinden tercih edilebilir.

Kıbrıs’tan hazır kart veya kontörlü hat alınabilir mi?

Evet tabiki, Ercan Havalimanına indiğinizde yolcu çıkış kapısının yanında KKTCell ve Vodafon mağazaları vardır. Kısa bir kayıt işlemi sonrası hattınız hemen kullanıma açılır ve kendi cep telefonunuzla kullanabilirsiniz. Mağazadan ayrılmadan konuşma ve internet paketi de almayı unutmayınız!

Kuzey Kıbrıs’ta Cep Telefonum Kapanır mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’den ayrı bir ülke olduğu için Kıbrıs’a geldiğinizde uluslararası dolaşıma girmiş oluyorsunuz ve cep telefonunuzun uluslarası dolaşıma açılması gerekiyor. Kıbrıs’a gelmeden önce mutlaka kendi hattınızın müşteri hizmetlerini arayıp Kıbrıs’ta kullanmak istediğinizi belirtin gerekli ayarları size kolaylıkla yapacaklardır. Hattın sizin adınıza olması kısa sürede işlemin sonucu almanız için gereklidir.

Kıbrıs’ta Hangi GSM Şebekeleri Vardır?

Kıbrıs’ta 2 tane GSM şebekesi vardır.

Türkiye’deki Türkcell’in yan şirketlerinden olan KKTCell bulunmaktadır.
Ayrıca yine Türkiye’deki Vodafone şirketi de Kuzey Kıbrıs’ta çalışmaktadır.

Kıbrıs Alan Kodu Nedir?

Kıbrıs’ın alan kodu: 392’dir. Yurt dışından Kuzey Kıbrıs’ı ararken 7 haneli numaraların başına +90 392 eklenir.

Kıbrıs’ta Elektrik Fişleri, İngiliz Tipi’dir, ayrı bir soket gerekir.  Bu soketleri herhangi bir markette veya cep telefonu dükkanlarında bulabilirsiniz. Çok yaygın bir şekilde satılmaktadır. Ayrıca unutmadan Tatile geliyorsanız ve Kıbrıs’ta araç kiralama yaptıysanız araç şarj aletinizi getirmeyi unutmayınız.

Ekstra depo pil’de geziniz sırasında gerekli olacaktır. Bir tane getirmeyi unutmayın.

kibris ingiliz soket cevirici