Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ta yer alan ve Hristiyanlığın en önemli mabetlerinden biri olan Bellapais Manastırı, yüzlerce yıllık tarihi ile her daim göz kamaştırıyor. İlk olarak 12. yüzyıla tekabül eden Roma döneminde inşa edilmeye başlanan manastır, tarihin farklı dönemlerinde, çeşitli eklemelere şahit olmuştur. Günümüzde ise binlerce kişi bu güzide manastırı ziyaret ediyor ve gerekli olan tüm restorasyon çalışmaları da eksiksiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Peki, siz Bellapais Manastırı hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Gelin bu bilgilerinizi daha da genişletmeye çalışalım.

Bellapais Manastırı Tarihi ve Mimarisi

Girne sınırları içerisinde yer alan manastır, ihtişamı ile Girne şehrinin her yerinden net bir şekilde görünmektedir. İnşa edildiği dönemden beri büyük bir ehemmiyetle korunan bu yapının günümüzdeki duruşu da, bu korunmanın önemli bir parçası. Şimdi size yapının tarihi ve mimarisi hakkında biraz bahsedelim.

  • Manastırın inşasına başlandığında, inşa edildiği ilk bölüm, 1198 ve 1205 yılları arasında oluşturulmuştur. Bu süreçte manastırı ilk kullanan rahipler, Kudüs’ten gelen Augustinian mezhebi rahipleridir.
  • Daha sonra ise 1267 ve 1284 yılları arasında büyük bir kısmı, sonrasında da yemekhane ve revakları 1324 ve 1359 yılları arasında hayata geçirilmiştir. Bu süreçlerde, Lüzinyan kralları şehrin hakimiyetinde bulunmaktaydılar.
  • Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethedilmesi sonrasında ise Bellapais Manastırı’na herhangi bir zarar verilmemiş ve manastır, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ne devredilmiştir.
  • Kilise bölümünde ufak tefek değişiklikler yapıldıktan sonra, Ortodokslar tarafından yalnızca kilise bölümü aktif bir şekilde kullanılmıştır.
  • Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Kıbrıs’ın kuzeyi Türklerde kaldığı için, Rumlar güney kısma göç etmiştir. Bu sebepten ötürü de Bellapais Manastırı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne devredilmiştir. Burada gerekli olan restorasyon çalışmaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
kibris bellapais manastiri
bellapais manastiri

Manastır, bizlere o dönemi tüm özellikleri ile en iyi şekilde anlatıyor. Ancak burada önemli olan, manastırın diğer özellikleridir. Şimdi sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Bellapais Manastırı’nın Genel Özellikleri

Manastırın şuan ki durumuna baktığımızda, en sağlam bölümünün kilisesi olduğunu görüyoruz. Çünkü Kıbrıs Ortodoksları tarafından yalnızca kilise bölümü kullanıldı ve bu bölüm için çeşitli yenilemeler yapıldı. Diğer özellikler ise aşağıdaki gibidir.

  • 15 yüzyılda, manastırın ön tarafından bulunan freskler inşa edilmişlerdir.
  • Sonradan yapılan yemekhane bölümü ise, Gotik mimarinin izlerini fazlasıyla taşıyor.
  • Rahiplerin o dönemlerde kullandığı odalar ziyaret edildiğinde, ziyaretçilere farklı bir hava katıyor. Çünkü tarih, aynen bu günlere kadar nakledilmiş.
  • Manastırın bir de üst katı bulunur. Bu katta ise rahiplerin özel eşyalarının yer aldığı bir bölüm vardır.

Girne’ye geldiğinizde, neredeyse tüm alanlardan görebileceğiniz bu manastır, tarih tutkunlarının ilgisini her daim çekiyor. Aynı zamanda günümüzde manastırın içerisinde çeşitli müzik festivalleri icra ediliyor. Elbette ki Kıbrıs yalnızca Bellapais Manastırı ile sınırlı değil. Kıbrıs’ta gezilecek yerler sayfamıza bir göz atttıktan sonra. Sizler de Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayarak, Kıbrıs’ın diğer eserlerini büyük bir konforu yakalayarak ziyaret edebilirsiniz.

Bellapais Manastırı Nerede?