Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Güzelyurt kentinde bulunan Lefke Kasabası’nda, her yıl geleneksel olarak Lefke Ceviz Festivali düzenlenmektedir. Bunun en önemli sebebi ise, Kıbrıs’taki ceviz ağaçlarının büyük bir çoğunluğunun Lefke’de bulunmasıdır. Akabinde 1000’in üzerinde ceviz ağacına sahip olan Lefke, düzenlediği festival ile de ziyaretçilerine Kıbrıs Ceviz Macunu sunmaktadır. Peki, Ceviz Macunu ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Ceviz Macunu nasıl yapılır?

Kıbrıs Ceviz Macunu Hakkında

Kıbrıs’ta Türk misafirperverliğinin en güzel örnekleri ile karşı karşıya kalırsınız. Misafirlerine çok değer veren Kıbrıslılar, hazırladıkları yöresel lezzetler ile de onların damaklarında bir lezzet bırakırlar. İşte bu lezzetlerden bir tanesi de Ceviz Macunu’dur. Peki, Ceviz Macunu ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Ceviz Macunu, Lefke’nin bir tanıtımıdır. Bu nedenle üretimine ve üretim için düzenlenen bu festivale belediye tarafından da büyük bir özen gösterilir.
 • Ceviz ağaçları Lefke’de 1000’in üzerindedir. Bu doğru. Ancak cevizler daha yeşil haldeyken toplanır. Bunun sebebi de, Ceviz Macunu yapımında kullanılmasıdır.
 • Her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen bu festivale binlerce kişi katılmakta ve pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Festivalde ceviz macunlarının eşsiz tadına bakmakla beraber, bu macunlardan satın alarak, üreticiye de destek olabilmektesiniz.

Yukarıda da gördüğünüz üzere, Ceviz Macunu’nun Kıbrıs için önemi ortadadır. Özellikle de Lefke için. Çünkü hem bölgenin kalkınmasına sebep oluyor, hem de yerli ürünlerin üretimi teşvik ediliyor. Bu nedenle yerli üretimin teşvik edilmesi konusunda Kıbrıs’ın planlaması pek çok ülkenin üzerinde. Peki, eşsiz bir lezzet olan Kıbrıs Ceviz Macunu nasıl yapılır? Sizlere bundan bahsedelim.

kibris ceviz macunu

Kıbrıs Ceviz Macunu Nasıl Yapılır?

Yapımı meşakkatli olan ve uzun süren bu macun, damakta bıraktığı lezzet ile de verilen emeğe değiyor. Çünkü günlerce süren yapımında, pek çok kıstas üzerinde duruluyor. Şimdi sizlere bu lezzetin yapılışını anlatmaya başlayalım.

 • Ceviz ağaçlarından yeşil haldeyken toplanan cevizler özenle soyulur.
 • Soyulma işleminden sonra, günde iki defa suyu değiştirilerek, ortalama olarak 6-7 gün boyunca serin bir ortamda, suyun içerisinde bekletilir.
 • Bu süre geçtikten sonra, cevizlerin içerisinde bulunduğu suya kireç eklenir. Kirecin içerisinde de ortalama olarak 10 saat bekletilir.
 • Cevizler kireçli suyun içerisinden çıkarıldıktan sonra, bol su ile durulanır ve kireçten tamamı ile arındırılması sağlanır.
 • Daha sonra cevizler, suyu değiştirilerek haşlanır. Ancak haşlanma tek su ile olmamalıdır. Üç defa suyunun değiştirilmesi gerekir.
 • Sonrasında haşlanan cevizler şiş yardımı ile ortadan delinir. Delinen yere, yine daha önce haşlanan ve kabuğu soyulan bademler yerleştirilir.
 • Sonrasında limon seviyesi yüksek olan bir suda 2 saat civarında bekletilir.
 • Tencereye konacak cevizler için, her 100 tane cevize karşılık gelecek şekilde 2 su bardağı su ve 2.5 su bardağı şeker eklenir. Akabinde de küçük bir miktar karanfil koyulur.
 • Tencerenin altı yakılarak, şekerin erimesi beklenir. Sonrasında cevizler eklenir ve tencerenin içerisinde cevizler birkaç defa kaynatılır.
 • Sonrasında tencere ateşten alınıp, 5 saat civarında bekletme işlemi yapılır. Daha sonra kıvama gelene kadar bir miktar daha kaynatılır. Kıvamına göre kaynatma işlemi de sürdürülebilir.

Yukarıdaki adımlar çerçevesinde yapımı gerçekleştirilen ceviz macunu, Kıbrıs’a has önemli bir lezzettir. Yapımı her ne kadar meşakkatli olsa da, lezzeti ile bu meşakkate değdiği her daim söylenmiştir. İşte bu sebeple Lefke’de Ceviz Festivali her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir. Akabinde “Kıbrıs’ta Ne Yenir ve Kıbrıs Yemekleri” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, Kıbrıs’a özgü lezzetleri de öğrenme şansına sahipsiniz.

Lefke Ceviz Festivali

Her yıl mayıs ayında büyük etkinlikler ile düzenlenen Lefke Ceviz Festivali, Lefke’nin neşesini ikiye katlamaktadır. Bununla beraber çeşitli etkinlikler, oyunlar, eğlenceler ve yarışmalar da etkinlik sürecinde gerçekleştirilmektedir. Lefke’de tur da düzenleyen festival yetkilileri, ziyaretçilerin festival sürecinde en iyi şekilde eğlenmesine zemin hazırlar. Sizler de bu güzide festivali ziyaret ederek, hem kendinize harika bir eğlence ortamı oluşturabilir, hem de muhteşem Ceviz Macunu lezzetini derinlemesine tadabilirsiniz.

Kıbrıs’taki lezzetler yalnızca Kıbrıs Ceviz Macunu ile sınırlı değil. Bunun yanında daha onlarca lezzet var. İşte bu lezzetleri Kıbrıs’ı gezerek deneyimleyebilirsiniz. Bu süreçte yanınızca yer alan Ayaz Rent A Car firmamız da sizlere profesyonel ve güvenilir araç kiralama hizmeti sunmaktadır. Sunulan hizmetten faydalanmak, Kıbrıs’taki tatil planınıza dair önemli görüşleri öğrenmek isterseniz, bizlere telefon numaralarımızdan günün her saatinde ulaşabilirsiniz.