Bufavento Kalesi, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’nda konumlandırılmış üç kaleden en küçük ve en yüksekte olanı, Bufavento Kalesi olarak bilinmektedir. İnşa edildiği dönemdeki özelliği, inşa ettiren kişi ve çok yüksekte olması sebebi ile de farklı isimler ile anılmış bir kaledir. Akabinde Arap akınlarından korunmak ve adayı korumak maksadı ile inşa edilen kale, Venedikliler zamanına kadar da önemini korumuştur. Biz de sizlere bu içeriğimizde, Bufavento Kalesi ile ilgili olarak pek çok bilgiden bahsedeceğiz.

Bufavento Kalesi’nin Tarihi

Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte olan kale, Arap akınlarından adayı korumak maksadı ile yapılmış. Bizans döneminde inşa edildiği bilinse de, ne yazık ki ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi yok. Ancak dönem ve sebep net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bunun yanında farklı rivayetlere konu olan da bir kale. Öncelikle kalenin tarihinden sizlere bahsetmeye çalışalım.

 • Beşparmak Dağları’nın üzerinde “Kantara Kalesi” ve “St. Hilarion Kalesi” bulunmaktadır. Kaleler ile ilgili bilgilere içeriğimizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. Bufavento Kalesi de bu kalelerin bir devamı olarak inşa edilen yapıdır.
 • İlk olarak inşa edildiğinde amaç bir gözetleme kulesi oluşturmak olmuştur. Daha sonra da Lüzinyan döneminde çok etkin bir hale gelmiştir. Ancak Venedikliler döneminde hem önemsenmeyip, hem de asker yetersizliğinden dolayı yıkılıp, terk edilmiştir.
 • 1191 ve 1489 yılları arasında Lüzinyan döneminde en parlak zamanını yaşayan bir kaledir. Daha sonra Venedikliler adayı ele geçirdiklerinde değerini kaybetmiştir. Ancak Bizanslılar tarafından inşa edildiği bilinse de, kesin bir tarih kayıtlarda yer almamaktadır.
 • Beşparmak Dağları’nın en rüzgarlı ve en üst noktasında yer alması sebebi ile “Bufavento” yani “Rüzgara Kafa Tutan” şeklinde isimlendirilmiştir.
 • 1382 ve 1398 yılları arasında hapishane olarak da kullanılan bir kaledir. Bunun akabinde Aslan Şatosu ve Aslan Kalesi isimleri ile de anılmıştır.

Bufavento Kalesi’nin tarihi ile ilgili olarak bilinmesi gereken temel değerler yukarıdaki gibidir. Bir de kalenin mimari ve manevi değeri bulunmaktadır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

buffavento kalesi 1

Bufavento Kalesi’nin Mimari ve Manevi Değeri

Kalenin tarihi ile ilgili olarak dikkat çeken bilgiler yukarıdaki gibidir. Bunun yanında kale ile ilgili manevi değerlerin olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu değerler ve mimari yapı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kale iki bölümden oluşur. Bu bölümlerden biri aşağı kaledir. Bu kalede erzak odası ve yatakhane bulunmaktadır. Aynı zamanda kalenin girişi de kemerlidir.
 • Yukarı kalede ise odalar bulunmaktadır. Bu odalar kırmızı tuğladan yapılmıştır.
 • Kalenin 101 odasının olduğuna inanılmaktadır. Bu odalardan 100 tanesi gerçekten de mevcuttur. 101. odayı bulan kişinin ise hazineye ulaşacağına inanılmaktadır. Bu nedenle böyle bir rivayet ortaya atılmıştır.
 • Kaleden 100 metre ileride bir köprü bulunur. Bu köprü Kaya Köprü olarak bilinmekle beraber, köprünün altından geçen kişinin tüm dileklerinin kabul olacağına inanılmaktadır.

Kalenin mimari ve manevi olarak bilinmesi gereken değerleri ve özellikleri yukarıdaki gibidir. Bufavento, Kantara ve St. Hilarion, Beşparmak Dağları’ndaki ihtişamları ile görenlerin dikkatini fazlasıyla çekmektedir.

Ayaz Rent A Car: Kıbrıs’ta Seyahat

Kıbrıs’ta turistik faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için pek çok farklı olanak var ve bu nedenle Kıbrıs’a her yıl 1 milyondan fazla turist geliyor. Gelen turistlerin Kıbrıs’taki tarihi ve doğal güzelliklere olan merakları da gerçekten turistik anlamda Kıbrıs’ın ne kadar önemli bir destinasyon olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. İşte bu aşamada size en çok fayda sağlayacak değerlerden biri de, seyahatlerinizde konforu yakalamak oluyor. Bu konforu da Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayarak yakalama şansına sahipsiniz. Firmamızdan hizmet almanız durumunda;

 1. Konforlu bir şekilde seyahat edebilir,
 2. Yeni yerleri, hızlı bir şekilde görebilir,
 3. Dilediğiniz gibi hareket edebilir,
 4. İzole bir tatil geçirebilir ve
 5. Kendi rotanızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ayaz Rent A Car firmamızdan satın aldığınız Kıbrıs araç kiralama hizmeti ile Bufavento Kalesi ve diğer kaleleri, tüm tarihi ve doğal güzellikleri rahat bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Firma olarak prensiplerimiz arasında da daima sizlere en iyi hizmeti sunmak yer alıyor. Bu nedenle bizleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Ayrıca hizmet değerlerimizi ve fiyatlarımızı öğrenmek için Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurabilir ya da bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz