Büyük Han, Bursa’da yer alan Koza Han ile tipik bir benzerliği bulunan Büyük Han, ihtişamı ve mimarisi ile döneminin izlerini bize net bir şekilde yansıtır. Ancak burada dikkat çeken husus, Büyük Han’ın inşa ediliş süreci ve bu süreçte yaşanan olaylardır. Çünkü bu çerçevede pek çok senaryo bizleri karşılıyor. Gerek içerisindeki gizemli mezar, gerekse de iki katlı olması ve bu katların farklı vazifelerde işletilmesi bizleri farklı düşüncelere sevk ediyor. Zaten Kıbrıs’ta hali hazırda geçmişten bugüne kadar aktarılmış iki hanından bir tanesi. Şimdi sizlere Büyük Han’dan daha kapsamlı bir şekilde bahsetmeye çalışalım.

buyuk han lefkosa

Çeşitli ve farklı özellikleri de mevcut. Ancak bunları anlatmak, size tanıtmak için maalesef ki yeterli olmaz. Bu sebeple Büyük Han’ı yerinde ziyaret etmeniz, eminiz ki size farklı bir deneyim katacaktır.

Büyük Han ve Çevresindeki Eserler

Büyük Han’ın çevresinde ve diğer şehirlerde pek çok tarihi eser var. Bunlar arasında eski yapılar, müzeler ve hamamlar gibi yapılar yer alıyor. İşte hepsini deneyimle fırsatına da

sahipsiniz. Bu nedenle size bir önerimiz var. O da bu güzide destinasyonu daha iyi keşfetmeniz. Unutmadan Büyük han’a çok yakın Derviş Paşa Konağınıda ziyaret etmeyi unutmayın!

Kıbrıs’ı Büyük Han ve diğer eserleri ile keşfetmek ister misiniz? Bunun için sizlere Ayaz Rent A Car firmamız her türlü desteği verecektir. Gerek şehir planlaması, gerekse de seyahat planı bunlardan bazıları. Bu nedenle bizlerden profesyonel Kıbrıs araç kiralama hizmetini uygun fiyatlara alma şansına sahipsiniz.

Büyük Han (Lefkoşa, Kıbrıs)

kibris buyuk han

Koza Han (Bursa, Türkiye)

bursa koza han scaled

Büyük Han’ın Tarihi ve Özellikleri

Yukarıda da bahsedildiği gibi örnek alındığı eser, Bursa’daki Koza Han. İkisi de harika bir görünüme sahip. Özellikle Büyük Han adada bulunması sebebi ile daha farklı bir konsepte bürünmüş. Ancak genel çerçevede yapım süreci ve kullanılışı bizlere Büyük Han’ın tüm değerlerini net bir şekilde gösteriyor. Şimdi gelin sizlere bu ihtişamlı yapının tarihinden ve özelliklerinden bahsetmeye çalışalım.

  • Bildiğiniz üzere Kıbrıs 1571 yılında Osman Devleti tarafından fethedildi. Ancak bu sebepten ötürüdür ki farklı senaryolar mevcut. Yani hanın kim tarafından, nasıl yaptırıldığı bilgisine ulaşılamıyor.
  • Bilinen şu ki, hanın yapımına 1572 yılında başlandı. Bu sebeple diğer senaryolar bizlere net bilgiler vermiyor.
  • Alanyalılar Hanı ve Yeni Han olarak da isimlendirilen tarihi bir yapı. Sebepleri de, Kıbrıs’ta yer alan diğer han olan Kumarcılar Han’ının Büyük Han’dan eski olması. Bu sebeple Yeni Han olarak bir süre adlandırılmış. Ancak Alanya’dan gelen tüccarların uğrak noktası olması sebebi ile de Alanyalılar Hanı olarak isimlendirildiği açık.
  • Uzun bir süre bu şekillerde adlandırıldıktan sonra, Kumarcılar Han’ından büyük olması sebebi ile Büyük Han olarak isimlendirilmiş. Hali hazırda ismi de bu şekilde.
  • Han, iki kattan oluşuyor ve bu katlardan altı ticarethane olarak kullanılırken, üst kat ise hanın görevlerinden olan konaklama için ayrılmış.
  • Çeşitli dönemlerde farklı konseptler için kullanılan bir yapı olsa da, şuan ki görevi asli görevine yakındır.
  • 2002 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları ile de, Büyük Han’ın görevi eski görevine ulaşmış ve hem konaklama, hem de ticarethane olarak kullanılmıştır.
  • Hanın içerisinde, bir adet gizemli mezar bulunur. Bu mezarın kime ait olduğu bilinmiyor. Ancak handa ibadet eden bir Müslümanın olduğu düşünülüyor.