St. Hilarion Kalesi, Beşparmak Dağları’nın batı kısmında yer alan ve bütün ihtişamı ile sizleri karşılayan bu kale, uzun bir yapısı ve dik yamaçta olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Namı dünyaya yayılan Beşparmak Dağları’nın tepesinde yer alması da, kalenin değerini artırmıştır. Tarihi dokusu, mimarisi, medeniyetlere hizmet etmesi ve bugünlere kadar gelmesi ile turizm açısından son derece değerli bir eserdir. Peki, St. Hilarion Kalesi ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer değerler nelerdir?

St. Hilarion Kalesi ve İnanılması Güç Tarihi

Kıbrıs’ın sıcağında içinizi serinletecek olan bu yapı, sizi yalnızca bu açıdan serinletmeyecek. Aşağı yukarı 2300 metre yükseklikte olması, serinletici bir havayı da siz değerli ziyaretçilerine sunacaktır. Özellikle kalenin dik bir yamaçta bulunması, yapımının son derece zor olması ve daha fazlası, kalenin ziyaret edilme oranlarını doğrudan etkilemektedir. Peki, kale ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • İnşa tarihi kesin olarak bilinmezken, M.S. 10. yüzyılda inşa edildiği sanılan, ihtişamlı, rakımlı bir kaledir.
  • Kaleye çıkışlar oldukça güçtür. Kolay bir ulaşım yok. Ancak ziyaretin eğlenceli olmasının tam olarak sebebi de bu. Çünkü zorlanarak çıktığınız bu güzide kalede, sizi kendine hayran bırakacak nadide pek çok mimari ve eser bulunuyor.
  • Kalenin inşa edilme sebebi ise, o dönemde yaşanan Arap akınlarından korunmaktır. Gözlem kulesi olması sebebi ile de Beşparmak Dağları’nın en tepesine inşa edilmiştir.
  • Bir müddet sonra kaleye bir manastır ve kilise eklenmiştir. Bu iki esere dair önemli kalıntılar da bulunuyor.
  • Lüzinyan ve Venedik dönemlerinden kalma pek çok esere Kıbrıs’ta rastlamak mümkün. Ancak burada dikkat çeken konu daha farklı. Çünkü Venediklilere kadar kaleye önemli eklemeler ve mimari detaylar bırakılmış. Gotik tarzdaki eklemelerden, bu çok daha rahat bir şekilde anlaşılıyor.
  • Venediklilerle beraber kale artık yalnızlığa terk edilmiş ve harap hale gelmiştir. Bu nedenle günümüzde sapasağlam bir St. Hilarion Kalesi ile karşılaşamıyoruz.
  • Kudüs’ün fethedilmesi sonucunda Kıbrıs’a yerleşen St. Hilarion’dan ismini almıştır. St. Hilarion, Kudüs’ün fethi sonrasında yaşamının sonuna kadar Kıbrıs’ta yaşamış olan bir keşiştir.
st hilarion kalesi kibris scaled

Mimarisi ve içerdiği önem ile bugünlere kadar daima akılda kalan bu kale, Gotik tarzda inşa edildiği için dikkat çekici bir öneme sahiptir. Ancak ne yazık ki Venediklilerin kaleyi alması sonrasında kaderine terk etmesi, kalenin bugünlere kadar tam kapasiteli olarak gelmesini engellemiştir.

Gotik Mimari Eser, St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ın dokusunu ve tarihini öğrenirken, St. Hilarion Kalesi’ni atlamak hiç doğru olmaz. Çünkü kale, yapısı ve önemi itibari ile tarihin en derinliklerinden gelmiş. Bu nedenle Kıbrıs’taki gezi rotanızda Beşparmak Dağları’nın zirvesindeki bu değerli St. Hilarion Kalesi mutlaka olmalıdır. Konforlu bir ulaşım ister ve bu şekilde Kıbrıs’ı doyasıya gezmek isterseniz, o halde size bir önerimiz daha var. Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayabilirsiniz. Çünkü aradığınız konforu, bu şekilde yakalayabilirsiniz.

st-hilarion-kalesi-kktc

St. Hilarion Kalesi Nerededir?