Türkiye’nin yavru vatanı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sıklıkla seyahat edilen destinasyonlardan bir tanesi. Üstelik Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan seyahatlerin fazla olması, seçeneklerin de çoğalmasına yardımcı olmuştur. Bu çerçevede Kıbrıs’a yapılan ulaşım iki şekilde gerçekleştirilir. Bunlar da deniz yolu ve hava yoludur. Uçak ve feribotlar ile gerçekleştirilen ulaşım, bazı durumlarda denk gelirse, gemiler ile de gerçekleştirilir. Peki, Kıbrıs’a feribot seferleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’a Feribot Seferleri Nereden Kalkar?

Kıbrıs’a yapılan ulaşımın seçeneklerinden biri olan feribot, en çok Mersin’den kalkar. Bunun yanında başka yerler de vardır. Bu yerler ise aşağıdaki gibidir.

 • Alanya
 • Antalya
 • Mersin
 • Taşucu

Yukarıdaki yerlerden, düzenli olarak Kıbrıs’a feribot seferleri düzenlenmektedir. Feribotlar ise uçak biletlerinden daha ucuz olduğu için, daha sık tercih edilir. Bu nedenle uçağa nazaran feribotların, çok daha fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda Kıbrıs feribot seferleri Alanya ve Antalya için durdurulur. Ancak Mersin ve Taşucu’ndan sürekli seferler düzenlenir. Bu seferleri kontrol ederek, daha rahat bir ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Feribot Seferleri Hakkında

Deniz yolu ile ulaşımın seçeneklerinden bir tanesi olan feribotlar, ulaşımın rahatlığını yolcularına yaşatır. Ancak feribot seferlerinin düzenlenme sıklığına bakıp, biletinizi ona göre almalısınız. Çünkü yaz aylarında sık sık gerçekleştirilen feribot seferleri, kış aylarında o kadar sık bir şekilde gerçekleştirilmez. Peki, Kıbrıs’a feribot seferleri hangileridir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Taşucu – Girne Feribot Seferleri x Tersi
 • Taşucu – Magosa Feribot Seferleri x Tersi
 • Mersin – Girne Feribot Seferleri x Tersi
 • Mersin – Magosa Feribot Seferleri x Tersi
 • Alanya – Girne Feribot Seferleri x Tersi

Yukarıda yer alan feribot seferleri belirli aralıklarla sürdürülür. Ancak Alanya’dan gerçekleştirilen seferler belirli durumlarda durdurulur. Bu nedenle seferlere ve seferlere ait bilgilere, ulaşım yapmadan önce detayları ile birlikte bakmalısınız. Peki, feribot seferleri ile ilgili olarak diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • · Gerek hava yolu, gerekse de deniz yolu ulaşımlarınızda pasaporta gerek duymazsınız. Geçerli olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız, ulaşım için yeterli olacaktır. Kimlik kartı ile girildiğinde, kalma süreniz 3 aydır. Çünkü bu sürede turist sayılırsınız.
 • · Kıbrıs’a çalışmak için geldiyseniz, “Kıbrıs’ta Çalışmak” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs’ta konaklamak istiyorsanız, oturma izni de almanız gerekir.
 • · Feribot seferleri cumartesi günü dışında her gün gerçekleştirilir. Feribotların kapasitesi ise 250 kişidir.
 • · Araçla da Kıbrıs’a geçmeniz mevcut. Bunun için araçlı feribotlar bulunur. Bu feribotların kapasitesi; 800 yolcu ve 120 araçtır.

Kıbrıs’a feribot seferleri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler yukarıdaki gibidir. Bu bilgilerin yanı sıra, feribot seferlerini gerçekleştiren firmalar ile de iletişime geçebilirsiniz. Çünkü çevresel etmenler veya farklı sebepler ile seferlerde aksaklıklar oluşabilir. Rahat ve sorunsuz bir ulaşım için bunu yapmanız gereklidir.

kibris feribot seferleri scaled

Feribot Kaç Saat Sürüyor?

Alanya, Taşucu ve Mersin’den gerçekleştirilen feribot seferleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi uçak ile yolculuğa göre daha uygun fiyatlıdır. Aynı zamanda feribot seferlerini gerçekleştiren iki farklı firma vardır. Bu firmalar; Akgünler Denizcilik ve Filo Denizcilik olarak bilinmektedir. Peki, feribot seferleri ne kadar sürer?

 • 800 yolcu ve 120 araç ile gerçekleştirilen araçlı feribot seferleri, 6-8 saat arasında gerçekleştirilmektedir.
 • Yalnızca yolcular ile gerçekleştirilen feribot seferleri ise 2-3 saat arasında gerçekleştirilmektedir.

Feribot seferlerinin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi, yaşanan olaylar ve çevresel etmenler olabilir. Ancak genel itibari ile feribot seferlerinin fiyatları 180 ile 400 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber yukarıda bahsedilen feribot seferlerinin tamamı, ters yönden, yani Kıbrıs’ın şehirlerinden de gerçekleştirilmektedir.

Kıbrıs’ta Ulaşım: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’a ulaşımın seçeneklerinden biri olan feribot seferleri ile ilgili tüm bilgiler yukarıdaki gibi. Bunun yanında, Kıbrıs’a geldikten sonraki ulaşım var. İşte burada devreye toplu taşıma araçları girse de, ne yazık ki Kıbrıs’ın bu yönden bir gelişmişliği yok. Toplu taşıma araçları ile ulaşım çok güç.

Toplu taşıma araçlarından farklı olarak; konfor, güvenlik, özgürlük, rahatlık ve daha pek çok faktörü içerisinde barındıran araç kiralama seçeneği, Kıbrıs’ta çok önemli. Çünkü özgürce dilediğiniz gibi Kıbrıs’ı gezebiliyorsunuz. İşte tam da bu konuda profesyonel araç kiralama hizmeti veren Ayaz Rent A Car firmamız yanınızda. Bu konudaki bilgileri Ana Sayfa’mızdaki formu doldurarak veya bizlere telefon numaralarımızdan ulaşarak alabilirsiniz. Kıbrıs’a feribot seferleri ile yolculuk yaptıktan sonra, rahat bir araç kiralama hizmeti ile konforu yakalayabilirsiniz.

Türkiye’nin yavru vatanı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; doğası, tarihi, kültürel mirası ve lezzetleri ile dikkatleri üzerine çeken önemli bir destinasyondur. Türkiye ve dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi çeken bu güzide destinasyona ulaşım ise çok meşakkatli değildir. Türkiye’deki belirli illerden Lefkoşa’ya direkt uçak seferleri bulunurken, aynı zamanda feribotlar ile de ulaşım gerçekleştirilir. Peki, Kıbrıs’a deniz yoluyla nasıl gidilir? Size biraz bu konudan bahsetmeye çalışalım.

Kıbrıs’a Deniz Yoluyla Nasıl Gidilir ve Ulaşım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’nin güneyinde yer aldığından dolayı, Türkiye’nin güney kıyıdaki şehirleri önemlidir. Ancak Mersin ve Antalya dışında KKTC’ye deniz yolu ile ulaşım mümkün değildir. Ulaşımın gerçekleştirildiği yerler ise aşağıdaki gibidir.

Kıbrıs’a Gemiyle Nasıl Gidilir?

 1. Mersin
 2. Taşucu
 3. Alanya

Bu üç destinasyondan KKTC’ye direkt feribot seferleri düzenlenmektedir. En çok seferin düzenlendiği yerler ise Mersin ve Taşucu olarak bilinir. Alanya’dan sık sık feribot seferleri gerçekleştirilmez. Aynı zamanda Mersin ve Taşucu limanlarından feribot seferleri Cumartesi günü dışında diğer her gün gerçekleştirilir. Bir diğer ulaşım yöntemi ise gemilerdir. Ancak yük gemileri sık sık geçmez ve her zaman bu gemiler ile ulaşım mümkün olmaz. Bu nedenle feribotlar ile ulaşım yolunu tercih etmelisiniz.

Feribotlar ile Ulaşım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribotlar ile ulaşım gerçekleştirirken, bazı bilgiler dikkat çeker. Bu bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

 • Feribotlar, Cumartesi günü dışında her gün KKTC’ye sefer düzenlemektedir. İki önemli feribot firması bulunur.
 • Feribotlar ile aracınızı Kıbrıs’a geçirmeniz mümkündür. Bunun için bazı limitler bulunur.
 • Feribot seferleri sıktır. Bu nedenle ulaşım problemi yaşamazsınız.
 • Hava koşulları ve diğer etkenler sebebi ile seferler belirli durumlarda aksayabilir. Bu durumu takip etmeniz gerekir.

Yukarıda feribot seferleri ile ilgili dikkat çekici bilgiler yer almaktadır. Daha detaylı bilgiyi, “Kıbrıs’a Feribot Seferleri” isimli içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Kıbrıs’a deniz yoluyla nasıl gidilir? sorusunu sizler için cevaplandırmaya çalıştık. Peki, KKTC’ye geçiş ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Kıbrıs’a deniz yoluyla nasıl gidilir ?

kibrisa deniz yoluyla nasil gidilir

Kıbrıs’a Giderken Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz’in incisi olan Kıbrıs’a Türkiye’den gitmek isterseniz, bilmeniz gereken bazı değerler bulunmaktadır. Bu değerler ise aşağıdaki gibidir.

 • Kıbrıs’a Türkiye’den giderken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz herhangi bir pasaport veya vize gereği bulunmaz. Geçerli kimlik kartınız ile KKTC’ye seyahat edebilirsiniz.
 • Turist olarak KKTC’de en fazla bir ay kalabilirsiniz.
 • KKTC’ye giderken, havalimanlarında Duty Free mağazaları bulunur. Gümrük vergisi ödenmeden alışveriş yapılan mağazalardır. Daha detaylı bilgiyi “Kıbrıs Duty Free” isimli içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
 • Kıbrıs’ın en sıcak günleri Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Gidişinizi buna göre ayarlamanız gerekir.
 • Günümüzde Kıbrıs’a yapılan seyahatlerde Kovid-19 testleri gerçekleştirilir. PCR testinden geçerek Kıbrıs’a seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Virüs taşıyor iseniz seyahat gerçekleştiremezsiniz. Aynı zamanda aynı test Ercan Havalimanı’nda da gerçekleştirilir.

Yukarıdaki bilgilere dikkat ederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda KKTC Türk vatandaşlarına her türlü kolaylığı sağlamıştır. Peki, Kıbrıs’taki seyahat ve tatilimizde nasıl bir hareket izlemeliyiz?

Kıbrıs’ta her türlü tatil trendini hayata geçirme şansına sahipsiniz. Bu nedenle Kıbrıs’a yılda ortalama 1.5 milyon kişi turist olarak gitmektedir. Peki, Kıbrıs’a tatil için gideceklere öneriler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Tarihi Yerlere Odaklanın: Kıbrıs’ta medeniyetlerin savaşları gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle Kıbrıs’a tatil için gidiyorsanız, mutlaka tarihi yerleri ziyaret etmelisiniz.
 • Doğal Güzelliklerin Tadını Çıkarın: Kıbrıs bir adadır. Bunun getirdiği pek çok doğal güzellik de bulunur. İşte sizler de bu doğal güzellikleri ziyaret ederek farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.
 • Yemeklerini Tadın: Şeftali Kebabı, Hırsız Kebabı, Hellim Peyniri ve Ceviz Macunu gibi pek çok lezzeti bulunan Kıbrıs, bu lezzetleri ile ziyaretçilerinin damaklarında harika bir iz bırakıyor. Kıbrıs’ın her yerinde bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.
 • Kültürünü Keşfedin: Kıbrıs’ın insanlarının misafirperverliği, tam bir Türk misafirperverliğidir. Bu nedenle güleryüzlü, sevecek ve kültürünün bilincinde olan insanlar ile Kıbrıs’ı daha fazla seveceksiniz.

Kıbrıs’ta dikkat çekici pek çok özellik var. Bunlar yukarıdaki gibi. Ancak hepsi elbette ki bununla sınırlı değil. Koronavirüs sürecinde daha izole bir tatil geçirmek isterseniz; Kıbrıs yat, tekne, villa ve bungalov kiralama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Kıbrıs’a deniz yoluyla nasıl gidilir? sorusunun cevabını bu içeriğimizde sizlere detayları ile birlikte aktarmaya çalıştık. Sizler de bu içeriği dikkatle incelerseniz, Kıbrıs’a dair önemli pek çok değeri öğrenebilirsiniz. Bununla beraber seyahatlerinizi özgür ve konforlu hale getirmek için de araç kiralama şansınız bulunmaktadır. Kıbrıs’ın yerel firması olan Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Firmamızdan gerekli bilgileri almak için, telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.