Türkiye’nin yavru vatanı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sıklıkla seyahat edilen destinasyonlardan bir tanesi. Üstelik Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan seyahatlerin fazla olması, seçeneklerin de çoğalmasına yardımcı olmuştur. Bu çerçevede Kıbrıs’a yapılan ulaşım iki şekilde gerçekleştirilir. Bunlar da deniz yolu ve hava yoludur. Uçak ve feribotlar ile gerçekleştirilen ulaşım, bazı durumlarda denk gelirse, gemiler ile de gerçekleştirilir. Peki, Kıbrıs’a feribot seferleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs’a Feribot Seferleri Nereden Kalkar?

Kıbrıs’a yapılan ulaşımın seçeneklerinden biri olan feribot, en çok Mersin’den kalkar. Bunun yanında başka yerler de vardır. Bu yerler ise aşağıdaki gibidir.

 • Alanya
 • Antalya
 • Mersin
 • Taşucu

Yukarıdaki yerlerden, düzenli olarak Kıbrıs’a feribot seferleri düzenlenmektedir. Feribotlar ise uçak biletlerinden daha ucuz olduğu için, daha sık tercih edilir. Bu nedenle uçağa nazaran feribotların, çok daha fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda Kıbrıs feribot seferleri Alanya ve Antalya için durdurulur. Ancak Mersin ve Taşucu’ndan sürekli seferler düzenlenir. Bu seferleri kontrol ederek, daha rahat bir ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Feribot Seferleri Hakkında

Deniz yolu ile ulaşımın seçeneklerinden bir tanesi olan feribotlar, ulaşımın rahatlığını yolcularına yaşatır. Ancak feribot seferlerinin düzenlenme sıklığına bakıp, biletinizi ona göre almalısınız. Çünkü yaz aylarında sık sık gerçekleştirilen feribot seferleri, kış aylarında o kadar sık bir şekilde gerçekleştirilmez. Peki, Kıbrıs’a feribot seferleri hangileridir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Taşucu – Girne Feribot Seferleri x Tersi
 • Taşucu – Magosa Feribot Seferleri x Tersi
 • Mersin – Girne Feribot Seferleri x Tersi
 • Mersin – Magosa Feribot Seferleri x Tersi
 • Alanya – Girne Feribot Seferleri x Tersi

Yukarıda yer alan feribot seferleri belirli aralıklarla sürdürülür. Ancak Alanya’dan gerçekleştirilen seferler belirli durumlarda durdurulur. Bu nedenle seferlere ve seferlere ait bilgilere, ulaşım yapmadan önce detayları ile birlikte bakmalısınız. Peki, feribot seferleri ile ilgili olarak diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • · Gerek hava yolu, gerekse de deniz yolu ulaşımlarınızda pasaporta gerek duymazsınız. Geçerli olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız, ulaşım için yeterli olacaktır. Kimlik kartı ile girildiğinde, kalma süreniz 3 aydır. Çünkü bu sürede turist sayılırsınız.
 • · Kıbrıs’a çalışmak için geldiyseniz, “Kıbrıs’ta Çalışmak” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs’ta konaklamak istiyorsanız, oturma izni de almanız gerekir.
 • · Feribot seferleri cumartesi günü dışında her gün gerçekleştirilir. Feribotların kapasitesi ise 250 kişidir.
 • · Araçla da Kıbrıs’a geçmeniz mevcut. Bunun için araçlı feribotlar bulunur. Bu feribotların kapasitesi; 800 yolcu ve 120 araçtır.

Kıbrıs’a feribot seferleri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler yukarıdaki gibidir. Bu bilgilerin yanı sıra, feribot seferlerini gerçekleştiren firmalar ile de iletişime geçebilirsiniz. Çünkü çevresel etmenler veya farklı sebepler ile seferlerde aksaklıklar oluşabilir. Rahat ve sorunsuz bir ulaşım için bunu yapmanız gereklidir.

kibris feribot seferleri scaled

Feribot Kaç Saat Sürüyor?

Alanya, Taşucu ve Mersin’den gerçekleştirilen feribot seferleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi uçak ile yolculuğa göre daha uygun fiyatlıdır. Aynı zamanda feribot seferlerini gerçekleştiren iki farklı firma vardır. Bu firmalar; Akgünler Denizcilik ve Filo Denizcilik olarak bilinmektedir. Peki, feribot seferleri ne kadar sürer?

 • 800 yolcu ve 120 araç ile gerçekleştirilen araçlı feribot seferleri, 6-8 saat arasında gerçekleştirilmektedir.
 • Yalnızca yolcular ile gerçekleştirilen feribot seferleri ise 2-3 saat arasında gerçekleştirilmektedir.

Feribot seferlerinin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi, yaşanan olaylar ve çevresel etmenler olabilir. Ancak genel itibari ile feribot seferlerinin fiyatları 180 ile 400 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber yukarıda bahsedilen feribot seferlerinin tamamı, ters yönden, yani Kıbrıs’ın şehirlerinden de gerçekleştirilmektedir.

Kıbrıs’ta Ulaşım: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’a ulaşımın seçeneklerinden biri olan feribot seferleri ile ilgili tüm bilgiler yukarıdaki gibi. Bunun yanında, Kıbrıs’a geldikten sonraki ulaşım var. İşte burada devreye toplu taşıma araçları girse de, ne yazık ki Kıbrıs’ın bu yönden bir gelişmişliği yok. Toplu taşıma araçları ile ulaşım çok güç.

Toplu taşıma araçlarından farklı olarak; konfor, güvenlik, özgürlük, rahatlık ve daha pek çok faktörü içerisinde barındıran araç kiralama seçeneği, Kıbrıs’ta çok önemli. Çünkü özgürce dilediğiniz gibi Kıbrıs’ı gezebiliyorsunuz. İşte tam da bu konuda profesyonel araç kiralama hizmeti veren Ayaz Rent A Car firmamız yanınızda. Bu konudaki bilgileri Ana Sayfa’mızdaki formu doldurarak veya bizlere telefon numaralarımızdan ulaşarak alabilirsiniz. Kıbrıs’a feribot seferleri ile yolculuk yaptıktan sonra, rahat bir araç kiralama hizmeti ile konforu yakalayabilirsiniz.