KKTC Para Birimi, Bayrağı, Nüfusu, Dili ve Başkenti

KKTC hakkında bilgi mi arıyorsunuz? , Türkiye’nin güneyinde bulunan ve Akdeniz’in tam ortasındaki ada olan Kıbrıs, Türk ve Rum bölgesi olarak ikiye ayrılmıştır. 1974’te, “Kıbrıs Barış Harekatı” ile bu duruma kavuşan Kıbrıs’ın Türk bölgesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Peki, KKTC hakkında bilgi edinmek istersek, hangi bilgileri öğrenmemiz gerekir? Sizlere KKTC hakkında her şeyden bahsetmeye çalışalım.

KKTC Para Birimi Nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası‘dır.

Kıbrıs, iki bölgede yönetilmekte ve Rumlar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi isimli bölgede yer almaktadır. Türler ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır. Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği’nde yer almaktadır. Para birimi ise, Avrupa Birliği’nin para birimi olan Euro’dur. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Kuzey Kıbrıs para birimi 1983 yılından itibaren Türk Lirası kullanılmaktadır. Türkiye ile KKTC para birimi aynıdır.

Unutmadan Kıbrıs araç kiralama ile uygun fiyatlı kiralama yaparak Kıbrıs’ta güzel bir tatil yapabilirsiniz.

kktc bayragi nufusu baskenti scaled

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bayrağı

7 Mart 1984 tarihinde, şuan ki bayrak kullanılmaya başlamıştır. Bayrağın üst ve alt köşesinde, yatay olarak uzun bir şekilde kırmızı şerit bulunur. Bu iki şeritin tam ortasında ise ay ve yıldız bulunur. Arka fon ise beyazdır. Peki, bayrağı kim çizdi? Neyi ifade ediyor?

  • · Bayrağın tasarlanmasını ilk sağlayan kişi, Kıbrıslı ressam Emin Çizenel’dir.
  • · Bayrağın üst kırmızı şeridi, Türkiye’yi temsil ederken, alt kırmızı şerit ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir.
  • · Şeritlerin uzun olması ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daimi olacağını gösterir. Bu anlam çerçevesinde tasarlanmıştır.
  • · Bayrak ile ilgili olan tüm detaylar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrak Yasası içerisinde belirtilmiştir.

Yukarıda da görüldüğü gibi güzel bir anlama sahip bayraktır. 1984 tarihinden bu yana da KKTC’nin bayrağıdır.

Kuzey Kıbrıs’ın Resmi Dili

Kuzey Kıbrıs’ta yani KKTC’de resmi dil “Türkçe”dir. Anayasasında yazan şekilde tüm KKTC’de Türkçe dili ile konuşulmaktadır. Güney Kıbrıs’ta ise yani “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde 2 tane resmi dil vardır. “Yunanca ve Türkçe” ortak dil olarak’ta “İngilizce” kullanılmaktadır.

KKTC’nin Nüfusu

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan Türkler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır. 1983’te bu isme kavuşan KKTC, bu günden sonra da refah içinde yaşamaya başlamışlardır. 1 Ocak 2020 tarihinde yapılan nüfus sayımına göre de, 888.000 nüfusa sahiptir. Nüfus sayısı, 2019 yılında ise 875.900’dür. Ortalama olarak bir yılda 13 bin kişilik bir artış olmuştur.

KKTC’nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı, Ersin Tatar’dır. 2020 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başbakanı; Ersan Saner’dir. 2020 yılından beri başbakanlık görevini yerine getirmektedir.

KKTC Başkenti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti yani KKTC başkenti, Lefkoşa’dır. Aynı zamanda adadaki her iki yönetimin başkenti de Lefkoşa’dır. Lefkoşa Türk Belediyesi, adanın ortasında yer almaktadır ve denize kıyısı bulunmamaktadır.

KKTC Yerel Saat Dilimi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki saat dilimi, Greenwich Mean Time, yani Türkçesiyle Greenwich Ortalama Zamanı’dır. Buna göre KKTC saat dilimi, GMT+03:00 olarak belirlenmiştir.

KKTC hakkında bilgi edinmeniz için, içeriğimizde KKTC ile ilgili tüm değerlerden bahsetmeye çalıştık. Aynı zamanda Kıbrıs’ın doğasını ve tarihini yerinde keşfetmek isterseniz, o halde araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Ayaz Rent A Car firmamız bu hizmeti sunmada size yardımcı olacaktır.