Kıbrıs’taki camiler ve Kıbrıs’taki türbeler, Kıbrıs’ın dini inaç turizmi için önemli 2 noktası vardır. Bu iki yer yıllardır Kıbrıs’a gelen müslümanların ziyaret ettikleri ve mübarek yatırlara dualar okudukları mekanlar Türkiye’nin de maddi desteği ile yenilenmişlerdir.

Kıbrıs’taki Camiler ve Türbeler

  • Hz. Ömer Türbesi ve Cami (Girne, Kuzey Kıbrıs)
  • Mevlevi Tekkesi (Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs)
  • Hala Sultan Türbesi (Larnaka, Güney Kıbrıs)

Hz. Ömer Türbesi ve Cami

Hz. Ömer Türbesi ve camisi, Girne’nin Çatalköy bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye tarafından çevre düzenlemesi yapılan mekan dualar için gelen ziyaretçilerine devamlı açıktır.

Hala Sultan Türbesi

Hala Sultan Tübesi ise Güney Kıbrıs‘ta kalmıştır. Hz. Muhammet peygamberimizin halası olan ve Kıbrıs’ın fethine katılan “Hala Sultan” savaşta bir ok ile şehit olmuş ve vefat ettiği yere gömülmüştür. Havada durduğu söylenen ve bulunduğu yeri kapatan büyük bir taşın altında mezarı yer almaktadır. Türkiye tarafından Hala Sultan için yaptırılan yeni cami, KKTC’nin en büyük ve modern camisi de Lefkoşa’da Haspolat bölgesinde bulunmaktadır.

Mevlevi Tekkesi

Lefkoşa Mevlevihanesi bilinen adıyla Mevlevi Tekkesi 1593 yılında Kıbrıs fatihlerinden Arap Ahmet Paşa tarafından kurulan mevlevihanedir. Semahane ve türbe kısmı günümüze kadar gelebilmiştir aynı zamanda Etnoğrafya müzesidir ve osmanlı zamanından kalma taş eserler bulunmaktadır. Ziyaret ücretlidir ve mesai saatlerinde ziyaret edilebilir.

Ağa Cafer Paşa Camii

Ağa Cafer Paşa Camii

Ağa Cafer Paşa Camii, Kıbrıs’ta Osmanlılardan kalmış pek çok nadide eser bulunuyor. Bu eserlerin hemen hemen tamamı doğal olaylara karşı ...

Osmanlı Yönetiminde Yapılan veya Kiliseden Camiye Dönüştürülen En Önemli Kıbrıs’taki Camiler

  • Selimiye Cami (St. Spohia Katedrali, Lefkoşa)
  • Arab Ahmet Paşa Cami (Lefkoşa)
  • Ağa Cafer Paşa Cami (Merkez, Girne)
  • Pir Paşa Cami (Lefke, Kuzey Kıbrıs
  • Haydarpaşa Cami (Cathrine Kilisesi, Lefkoşa)
  • Lala Mustafa Paşa Cami (St. Nicholas Katedrali, Mağusa)
  • Hala Sultan Cami (Yeni yapıldı, Lefkoşa’da)

Kıbrıs’ta bulunan ve kökü osmanlıya dayanan mülklerin bakım, onarım ve kontrölünü sağlayan bir vakıf var. Kıbrıs Vakıflar İdaresi, kısa adı ile EVKAF mülklerin idaresini elinde tutmaktadır.

Hala Sultan Camisi (Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs)

kibris hala sultan cami

Yukarıdaki resim, Kıbrıs’a yapılan en büyük cami, Hala Sultan Cami‘dir.

Kıbrıs’a tatile geldiniz ve gelmişken bu camileri gezmek, görmek ve dua okumak istiyorsanız, mutlaka Kıbrıs’ta araç kiralamak yazılarımızı okuyun ve bizi arayın.

Mevlevi Tekkesi (Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs)

lefkosa mevlevi tekkesi scaled

Hala Sultan Türbesi (Larnaka, Güney Kıbrıs)

hala sultan cami larnaka

Hala Sultan Tekkesi

hala sultan tekke