Kıbrıs Etnoğrafya Müzesi, Türkiye’de sıklıkla karşılaştığımız etnografya müzeleri, ülkenin kültürel kimliğini yansıtması açısından oldukça önemli. Kıbrıs Etnoğrafya Müzesi de bu anlamda Kıbrıs’ın kültürü, yaşamı, sanatı, ilişkileri, kıyafetleri, eşyaları ve daha pek çok değerini ziyaretçilere sunmaktadır. Bu şekilde Kıbrıs’ın hem yerel kimliği tanınmış oluyor, hem de günümüzden geçmişe önemli bir bakış yapılmış oluyor. Çünkü bir ülkenin gençleri, kültürel mirasları ne kadar etkin şekilde görürlerse, bakış açıları ve hedefleri de bu ölçüde çeşitlenmektedir. Peki, Kıbrıs’ın Özel Etnografya Müzesi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

“Derviş Paşa Konağı” içerisinde, etnografya müzesinde yer alması gereken pek çok kültürel değer var. İşlemeler, kıyafetler, mutfak gereçleri vb. pek çok eşya ve değer, bu konakta yer alıyor. Ancak tek başına bir etnografya müzesi olmadığı için, Kıbrıs Etnoğrafya Müzesi ön plana çıkıyor. Zaten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde ilk özel etnografya müzesi olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda en kapsamlısı. Çünkü içerisinde pek çok kültürel değer var ve bu değerlerin tamamı, Kıbrıs’ın geçmişten günümüze kadar gelişmişliğini net bir şekilde gösteriyor. Peki, etnografya müzesi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Derviş Paşa Konağı’nda yer alan bir bölüm olan etnografya müzesi dışında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğini taşıyan bir müzedir.
  • Konu aldığı dönem, son 150 yıldır. Yani son 150 yıldaki tüm kültürel değerlere bu müzede net bir şekilde yer verilmiştir.
  • Kıbrıs halkının üretkenliğini gösteren, günlük hayatta yapılanlar ve yaşananlar ile ilgili olarak pek çok değeri içerisinde barındırmaktadır.
  • Kıbrıs’ın son 150 yıllık dönemdeki sanatı ve zanaatı ile ilgili kültürel değerlerin tamamını, özel eşyalar ile ziyaretçilerine göstermektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, Kıbrıs’ın geçmişini, kültürünü, zanaatlarını, hayatını, Kıbrıs yaşantısında neler olduğunu, nasıl bir yaşantı sürüldüğünü ve Kıbrıs’ın değerlerini ziyaretçilerine tanıtan önemli bir müzedir.

kibris etnografya muzesi

Kıbrıs Etnoğrafya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Kıbrıs’ın ilk özel etnografya müzesine giriş saatleri, saat 09:00 ile 16:30 arasındadır. Bu saatler arasında müze ziyarete açıktır. Aynı zamanda Pazartesi günü dışında müze her gün açıktır. (Hafta sonları da açık bir müzedir).

Müzeye giriş için alınacak biletlerin ücretleri de aşağıdaki gibidir:

  • Tam: 30 TL
  • Üniversite Öğrencisi: 18 TL
  • 10 Kişi ve Üzeri Gruplar: 18 TL (Kişi Başına)
  • Okul Grupları: 6 TL (Kişi Başına)
  • 0 – 6 Yaş Arası: Ücretsiz

Yukarıdaki gibi bir ücretlendirme yapılmış durumdadır. Sizler de Kıbrıs Etnoğrafya Müzesi ile Kıbrıs’ın son 150 yıllık yaşantısının her detayını en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Üstelik Kıbrıs’ı doyasıya gezmek ve kültür turunuzu çeşitlendirmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızda sunduğumuz profesyonel araç kiralama hizmetimizden en uygun fiyatlara yararlanabilirsiniz. Kıbrıs’ı araç kiralayarak gezmek, sizin için çok konforlu olacaktır.