Kıbrıs’ın Sembolü; Kıbrıs’ta Deniz Kaplumbağaları (Caretta Caretta), Kıbrıs’ın coğrafi öneminden her daim bahsedilir ve ada olmasının sağladığı katkının her dönem hissedildiği söylenir. Ancak bunun farklı boyutları da var. Bu boyutlardan bir tanesi, kuşkusuz ki canlı hareketliliği. Yani Kıbrıs’ta Caretta Caretta kaplumbağaları buna en önemli örnek. Üstelik bilinen 7 kaplumbağa türünden ikisi de Kıbrıs’ın plajlarında yer alıyor. Yumurtalarını belirti periyotlarda buraya bırakan kaplumbağalar, özenle incelenip, tekrar doğaya salınıyor. Peki, bu anlamda Kıbrıs’ın önemi nedir? Şimdi size biraz bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Deniz Kaplumbağaları Neden Kıbrıs’ı Tercih Ediyor?

Bilinen 7 kaplumbağa türünden ikisinin, Akdeniz kıyılarına yumurtalarını bıraktığından söz etmiştik. Bu kıyılardan bazıları elbette ki Kıbrıs’ta bulunuyor. Peki, Kıbrıs’ta bulunan hangi kıyılara yumurtalarını bırakıyorlar? Sizlere bu kıyıları belirtelim. Unutmadan Kıbrıs’ın en iyi plajları listemize de bakmayı unutmayınız.

  • Alagadi Plajı
  • Altınkum Sahilleri
  • Karpaz Sahilleri ve
  • Kuzey Karpaz Sahilleri

Yukarıda adı geçen dört önemli bölge, iki kaplumbağa türü için de başlıca yumurtlama noktaları arasında yer alıyor. İki kaplumbağa türünden söz ediliyor. Peki, bu kaplumbağalar hangileridir?

  1. Caretta Caretta Kaplumbağaları (Sini Kaplumbağaları)
  2. Yeşil Kaplumbağalar (Chelonia Mydas)

Yukarıdaki iki kaplumbağa türü de çok önemli. Özellikle Akdeniz kıyıları için. Yani bu kıyılardan biri de Kıbrıs olduğundan dolayı, Kıbrıs’ın önemi her daim ortada. Çünkü bu iki kaplumbağa türünün de nesli tükenme tehlikesi altında. Bu nedenle araştırmacılar özenle bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Peki, bunlardan bahsettik. Akdeniz adalarının kaplumbağalar için öneminden de sizlere söz edelim.

Kıbrıs’ta Kaplumbağalar İçin Yapılan Çalışmalar

Akdeniz adalarının temiz ve mavi suları, kaplumbağaların ilk önemli tercih odaklarından bir tanesi. Çünkü tüm kaplumbağalar, yumurtalarını güvenli yerlere bırakmak istiyor. Kıbrıs’ın ve diğer önemli Akdeniz ülkelerinin plajlarına giden iki tür kaplumbağalar da, tabiri caizse kendilerini bulmaktadır. Yani memnun olacakları, rahat hissedecekleri önemli sulardan bazıları. Peki, Kıbrıs’ta bununla ilgili hangi çalışmalar yapılıyor?

  • Araştırmacılar, her dönem çeşitli istatistikler ile kaplumbağaların sayılarını öğrenmeye çalışıyorlar. Bunlara yumurtalardan çıkan veya çıkamayanların sayıları da dahil.
  • Gönüllü kişiler ve turistler ile birlikte her daim kontrol edilen yumurtalar, özenle toprak altından çıkarılıyor. Elbette bunun belirli bir süresi var. Caretta Carettalar için tespit edilen bu süre 40-50 gün arasında iken, Yeşil Kaplumbağalar için ise tam olarak 60-70 gün arası.
  • Tespit edilen süreler göz önünde bulundurulduğunda, hali hazırda yumurtalarından çıkmayan kaplumbağalar kontrol ediliyor. Toprak altından çıkarılan yumurtalardan bazıları başarılı olmuş, bazıları ise olmamış oluyor. Zaten topraktan çıktıklarında, hayatta olanlar hareket edip, suya doğru yönetilmektedir. Bununla beraber, bazıları yumurtadan çıkamadan ölmüş, bazıları ise hiç oluşamamıştır.
  • Yumurtadan çıkanlar, çıkamayanlar veya oluşmayanların hepsinin istatistikleri tutulmaktadır. Çünkü bu istatistikler, yapılacak araştırmalar için çok önemli. Aynı zamanda kaplumbağaların sayısının tespit edilmesi için de.

Yukarıda da gördüğünüz üzere, kaplumbağaların korunması ve sayılarının tespit edilmesi için Kıbrıs’ta pek çok araştırma yapılıyor. Çünkü nesli tükenme tehlikesi altında olan kaplumbağalar için özenli bir araştırma yapılması çok önemli. Kıbrıs’ta Deniz Kaplumbağaları, doğal yaşam olarak tercih ettiği Kıbrıs ve diğer Akdeniz sahillerini periyodik olarak yumurtlama alanı olarak kullanmaya devam ediyor. Araştırmacılar da, her dönemde nesli tükenme tehlikesi altında olan bu değerli canlıları korumak için gerekli çalışmaları yapıyorlar.

kibrista deniz kmplumbagalari