İnsanların hayatlarına farklılık katmak için tercih ettiği pek çok eğlence türünün bulunduğunu biliyoruz. Kıbrıs dalış merkezleri ve deniz altı dalış (scuba diving) da bunlardan bir tanesi. Farklı bir deneyim yaşamak, çeşitli türdeki canlıların doğal yaşam alanlarını izlemek ve en önemlisi de tarihi batıkların çıkarılmadan önceki halleri gözlemlemek için, deniz altı dalışları harika bir seçenek. Ancak elbette ki profesyoneller ile bu dalışları yapmalısınız. Aksi halde pek çok olumsuzluk ortaya çıkabilir. Peki, deniz altı dalışları yaparken hangi unsurlar ön plana çıkmaktadır?

Deniz Altı Dalışlarda Kıbrıs Dalış Merkezleri

Kıbrıs’ın suları, masmavi görünümü ile gözleri büyüler, yaz aylarında serinliği ile de insanların uğrak noktası olur. İşte hepsi bununla sınırlı değil. Bu mavi sular ile yapılan pek çok farklı eğlence de var. Bunlardan biri olan scuba diving, yani su altı dalışları, her türlü deneyimi içerisinde barındırır. Gözlerinize dahi inanamayacağınız deneyimleri, su altı dalışları ile elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Peki, bu deneyimler nelerdir? Gelin şimdi bu konuyu detaylı bir şekilde ele alalım.

 • Batıkları Keşfe Çıkmak: Kıbrıs, güzelliğini tarihinden de alıyor. Bu nedenle bir ada olması çerçevesinde, pek çok medeniyetin uğrak noktası olmuştur. İşte böylece su altında kalan çeşitli batıklar var. Çoğu çıkarılmayan batıklar. Girne kalesinin içerisinde, çıkarılan batık gemisini de görebilirsiniz. Ancak diğer pek çok batık çıkarılmadığı için, su altı dalışları ile bu konudaki üst düzey deneyimi iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz.
 • Endemik Canlı Türlerini İzlemek: Caretta Caretta ve diğer pek çok özel kaplumbağa türünün yumurtlama alanı Kıbrıs’tır. Yani Alagadi Plajı bunlar arasında en önemlisi. Zaten hali hazırda koruma altında olan bu plaja, her yıl Caretta Caretta ve diğer kaplumbağa türleri geliyor. Aynı zamanda bu kaplumbağa türlerinin çok fazla uğrak noktası da yok. Türkiye’nin güney sahilleri, Kıbrıs sahilleri ve İsrail, bu rotalardır. İşte siz de bu özel canlıları kendi evlerinde keşfetmek isterseniz, su altı dalışları sizin için vazgeçilmeyecek bir seçenek.
 • Farklı Deneyim Yaşamak: Normal eğlence anlayışından sıkıldınız mı? Farklı deneyimler mi yaşamak istiyorsunuz? O halde su altı dalışları, yani scuba diving tam size göre. Suyun altında yüzlerce farklı canlıyı görmek, onların yanlarından geçmek için, bu eğlence türünü her daim tercih edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Kıbrıs’ta yapılacaklar asla bitmez. “Kıbrıs’ta Ne Yapılır?” isimli içeriğimizden de, daha çeşitli eğlence anlayışlarını ve Kıbrıs’a dair her şeyi öğrenebilirsiniz. Peki, çok farklı bir deneyim olan su altı dalışları içerisinde dikkat edilmesi gerekenler yok mu? Neticesinde ekstrem bir etkinlik. Elbette ki var. Her ekstrem etkinlikte olduğu gibi su altı dalışlarında da başlıca temel gereklilikler var.

Kıbrıs dalış noktaları

 • Amphoralar,
 • Lahos Fred Taşları dalış noktası,
 • Lara beach,
 • Güzelyer,
 • Otel maramonte ve Celebrity açığı

Kıbrıs dalış fiyatları açısından değişmektedir. Dalış etkinlikleri yapan şirketlere ve konumlara göre belirlenen fiyat farklılıkları için önceden fiyat ve bilgi alamanız gereklidir.

Kıbrıs Dalış Okulları

 • Scuba Cyprus
 • Nautilus Scuba Diving School
 • Amphora Diving
 • Bluedolphin Scuba Diving School

Kıbrıs Su Altı Dünyası ve Kıbrıs Dalış Noktaları

Kıbrıs dalış noktaları, Akdeniz’in en büyük üçüncü adası konumunda olan Kıbrıs, Dünya’da da sayılı destinasyonlar sınıflandırmasında kendine önemli bir yer edinmiştir. Kıbrıs su altı dünyası, edinilen bu yerde önemli bir etkiye sahip. Kuşkusuz ki bunda tarihi ve doğal güzellikler büyük rol oynuyor. Çünkü daha önce pek çok medeniyetin hedefi konumunda olan Kıbrıs, bu süreçte deniz altındaki değerli eserleri ile tanınmaktadır. Peki, Kıbrıs yalnızca bununla mı sınırlı? Elbette ki değil. Şimdi Kıbrıs’ın su altı dünyasına detaylı bir şekilde bakmaya çalışalım.

Kıbrıs’ta Su Altı Yaşam

Bir ada konumunda olan Kıbrıs, doğal olarak muhteşem nitelikteki plajlara sahip. Tarihi açıdan da çok önemli olan bu plajlar, özel canlıların yaşam alanları olarak biliniyor. Caretta Caretta kaplumbağaları gibi pek çok özel türdeki canlıların yumurtlama alanı olan bu tür plajlar, Kıbrıs’a yapılan seyahatleri de değerli kılıyor. Peki, Kıbrıs’ın su altı yaşamında dikkat çeken değerler nelerdir?

 • Batıklar: Yüzyıllar öncesinden batmış olan gemiler ve pek çok değerli eşya, Kıbrıs’ın denizlerinde yaşamaya devam ediyor. Bu nedenle pek çok batığı, suyun altında görmek mümkün.
 • Yüzlerce Farklı Canlı: Kıbrıs’ta gelip de masmavi güzelliğini deneyimlememek elbette ki olmaz. İşte bu sebeple Kıbrıs’ın denizlerindeki yüzlerce çeşit canlıyı görebilirsiniz. Bunun için tercih edilen su altı dalışları çok önemli bir seçenek.
 • Masmavi Suların İçerisinde Yer Almak: Her yerde karşılaşamayacağınız mavilik ve berraklıkta olan Kıbrıs’ın plajları, sizler için müthiş bir deneyim olacak. İnanın bu suların içerisinde yüzmek, size ayrı bir neşe katacak.
 • Dalış Yapmanın Eğlencesi: Olağanüstü etkinliklerden biri olan su altı dalışları, Kıbrıs’ta harika bir seçenek olabilir. Bu nedenle farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, sizin için en önemli önerimiz, su altı dalışları. Yani scuba diving.

Kıbrıs su altı dünyası, içerisinde her yerde karşılaşamayacağınız güzellikleri barındırır. Bu nedenle Kıbrıs’a gelmeden önce mutlaka kendinize bir fikir edinmelisiniz. “Kıbrıs Tatil ve Gezi Rehberi” isimli kategorimizden, Kıbrıs’taki planınıza dair önemli adımları ayarlayabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ın muhteşem unsurları içerisinde barındıran güzelliklerini en iyi şekilde deneyimlemek, ancak iyi bir plan ile nihayete erdirilebilir.

kibris dalis merkezleri

Su Altı Dalışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğlence anlayışınızı artırmak istiyorsunuz, bu çok güzel. Ancak bu tür eğlence anlayışlarında dikkat edilmesi gerekenler vardır. İşte scuba diving olarak bilinen su altı dalışlarında da temel gereklilikler olur. Bizler de bu hususları sizler için derledik.

 • Su altı dalışı ekipmanları, dalış deneyiminizi doğrudan etkiler. Bu nedenle güvenilir yerden alıp, garantili olmasına özen göstermelisiniz.
 • Daha önce dalış deneyiminiz yoksa, süreç sizi endişeye sürükleyebilir. Bu nedenle profesyonel dalış rehberlerinden gerekli olan tüm teknikleri en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz. Zaten deneyimi olmayan kişiler, genelde çok ileri noktalara açılmamaktadır.
 • Ekipmanların önemli olduğunu biliyoruz. Bununla beraber ekipmanların nasıl kullanılması gerektiğini de en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz. Çünkü her ekipmanın özel gereklilikleri vardır.
 • Dalış sonrasında, ekipmanları deniz suyu ile yıkamamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda kuruması için güneşin altına bırakmayınız. Güneşsiz bir ortamda kurumaları gerekir.

Yukarıda, sizler için dalış deneyiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmeye çalıştık. Ancak unutmamalısınız ki bu konuda profesyonellerden destek almanız gerekir. Çünkü bu bir ekstrem etkinliktir. Bu tip ekstrem etkinliklerin içerisinde kati suretle dikkat edilmesi gereken değerler vardır. Akabinde deneyimin daha etkin olması ve eğlencenin katlanması için, dalış rehberleriniz ile daha önceden güzel bir rota hazırlamalısınız. Dalışın süreci, dalış ekipmanlarının kullanımı ve diğer tüm bilgileri de profesyonel bir eğitim ile edinmeniz gerekir. Kıbrıs dalış merkezleri ile ilgili bahsedeceklerimiz bunlarla sınırlı. Güzel eğlenceleri, kazasız belasız bir şekilde deneyimlemeniz dileğiyle.

Kıbrıs’ta Dalış Turizmi için Alsancak, Girne’de Batırılan Gemi

Yaklaşık 38 metre uzunluğunda eski bir sahil güvenlik botu olan gemi; Alsancak’ta Merit ve Denizkızı Otelleri arasında bulunan “Oris Beach” açıklarında kıyıdan 300 metre açıkta, 40 metre derinlikte batırılmıştır (19.Ekim.2017), deniz canlılarının üreme alanları arasındaki bu bölge avlanmaya kapalıdır.