Kumarcılar Hanı, Osmanlı Devleti döneminden kalan ve Kıbrıs’ta şuan için hali hazırda faaliyetini koruyan nadide eserlerinde biri de, Kumarcılar Hanı olarak karşımıza çıkar. Büyük Han ile birlikte Kıbrıs’taki iki handan birisidir. Gerek döneminin özelliklerini taşıması, gerekse de faaliyeti çerçevesinde inşa edildiği dönemde dikkat çekici bir eser olmuştur. Peki, Kıbrıs’ın nadide bir parçası olan Kumarcılar Hanı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Lefkoşa’da; Kumarcılar Hanı Tarihi ve Özellikleri

Başkent Lefkoşa’da, Asmaaltı Meydanı’nda yer alan bu güzide han, takribi olarak 16-17. yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak tam olarak kesin bir tarih söylenemiyor. O dönemlerde pek çok yazında adı geçen bu eser, farklı isimler ile de anılmıştır. Ancak şu anki ismi, gerçek kumar kelimesi ile eş değer değildir. O dönemdeki karşılığı “semer” olarak bilinmektedir. Peki, Kumarcılar Hanı’nın tarihi ve özellikleri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Han, farklı işlevler için kullanılmış ve inşa edildiği dönemden beri de her daim aktif olarak kalmıştır. Bazı restorasyon faaliyetleri yapılsa da, hanın şuana kadar büyük bir restorasyona şahit olmadığını da net bir şekilde söylemek mümkün.
  • Bir manastırın üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Ancak bu manastır pek çok etken sebebi ile yıkılıp, harap olduğu için bu tür bir inşa çalışması gerçekleştirilmiştir.
  • Mimari yapısına ve dönemine baktığımızda, manastırın Lüzinyan veya Venedik döneminde inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor.
  • “Kemaneciler Hanı” ve “Seyyar Çalgıcılar Hanı” olarak da isimlendirilen bir handır. Ancak semer satışlarının gerçekleştirilmesinden dolayı, ismi Kumarcılar Hanı olarak geçmektedir.
  • Farklı yazınlarda, “Kumari Hanı” olarak da bilinir. Yukarıda da bahsedildiği üzere, şuan ki kumar kelimesi ile eş değer değildir.
  • 500’den fazla yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülen bu han, iki katlı ve 52 odaya sahiptir. Ancak şuan ki konumda düşünülecek olursa, bu odalardan 44 tanesi aktif konumdadır.
  • Alt kattaki odalar, bir handa olduğu gibi hayvanların kalacağı özel alanlar ile kaplıdır. Üst kattaki odalar ise insanların konaklayacağı şekilde düzenlenmiştir.
kumarcilar hani lefkosa

Çeşitli kaplamalar, restorasyon çalışmaları ile bugünlere kadar aktarılan nadide eser, hali hazırda sağlamlığını koruyor. Günümüzde de alışveriş yapmanın önemli noktalarından biri olan bu hanı ziyaret ederek, döneme dair konseptleri yakından tanıyabilirsiniz.

Kumarcılar Hanı ve Ziyaret Saatleri

Kumarcılar Hanı’ndan alışveriş yapmak ve hediyelik eşya satın almak mümkün. Bugün için uygun alanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda hanın tümü ziyarete açık olduğu için, ziyaret ederek hanın var olan değerlerine hakim olabilirsiniz. Peki, Kumarcılar Hanı’nın ziyaret saatleri nasıldır? Pazartesi gününden Cuma gününe kadar açık olan han, 08:00 ve 18:00 saatleri arasında aktiftir. Bu gün ve saatlerde hanı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Kumarcılar Hanı, Büyük Han ve bunun gibi pek çok nadide eseri rahatlıkla ziyaret etmek

isterseniz, konforlu ve hızlı ulaşım imkanını sizlere sunuyoruz. Bunun için Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Son bir bilgi buraya yakın konumdaki “Büyük Hamam” gezi planına alınması gereken tarihi yerlerden biridir.