Havada yapılan sporlar ekstrem sporlar sınıfına dahil olmaktadır. Peki, ekstrem nedir? Ekstrem, uç anlamına gelmektedir. Yani en uç sporlar. Yapılması zor olan, yüksek adrenalin sağlayan sporlar. Bu nedenle yamaç paraşütü de bir ekstrem spordur. Yeryüzünü kuşbakışı bir görünüm ile izleme imkanı sunan ve herhangi bir araca gerek duyulmayan bu spor, ciddi bir eğitim gerektirir. Çünkü yalnızca rüzgara karşı kullanılan paraşüt, yüksek kas gücü ve hakimiyet barındırır. Kıbrıs yamaç paraşütü ise Kıbrıs’ta bu çerçevede en çok tercih edilen ekstrem sporlardan bir tanesidir? Peki, yamaç paraşütü ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yamaç Paraşütü Hakkında

Havada bir sandalyede oturarak, yeryüzünü izlemek nasıl fikir? Harika değil mi? İşte yamaç paraşütü bu olanağı sunuyor. Bu nedenle eğlenceli dakikalar geçirmek, uçma hissini yakalamak ve yeryüzünün doğasını keşfetmek için, muhteşem bir seçenek. Ancak üst düzey bir eğitim yamaç paraşütü için çok önemli. Peki, eğitim almadan uçulabilir mi? Elbette. Ancak tek başınıza değil. Yanınızca yamaç paraşütünü kullanan bir eğitmen olur. İşte buna da tandem yamaç paraşütü adı verilir. Peki, yamaç paraşütü ile ilgili olarak diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Yamaç paraşütü için özel yapılan bir alana gerek yoktur. Üst düzey bir araca da gerek duyulmaz. Bir paraşüt ve gerekli ekipmanlar. Sadece bu kadar.
 • Yüksek bir yerden kendini bırakan kişi, rüzgarın kuvveti ile havada süzülmeye başlar. Bundan sonrası paraşütü yönetmek. Daha fazla bir şeye gerek yok. Ancak tabi ki eğitimi alanlar için geçerli bu durum.
 • Birkaç büyük adım attıktan sonra kendinizi boşluğa bırakmak, yamaç paraşütü ile uçmanın tek gereği.
 • Yamaç paraşütünü tek başınıza kullanmak isterseniz de, o halde bir eğitim almanız gerekir. Kıbrıs’ta bu konuda çeşitli kurslar bulunmaktadır.
 • Yamaç paraşütünün belirli sınırları vardır. Kilo, yaş ve kronik belirli rahatsızlıklar. 105 kg’ın üstünde olan, 16 yaşın altında olan ve kalp rahatsızlığı olan kişiler, bu spor dalını deneyimleyemez. Çünkü onlar için tehlikeli olabilir.
 • Uçmadan önce, mutlaka hava şartlarının kontrol edilmesi gerekir. Hava şartları kontrol edilmeden yapılan uçuşlar, çok tehlikeli sonuçları doğurabilir.
 • Onaylanmış yamaç paraşütü ekipmanları kullanılmalıdır. Eğer onaylanmamış, düşük kalitedeki ekipmanlar kullanılırsa, bu durum çok tehlikeli sonuçları ortaya çıkarabilir.

Yukarıda gördüğünüz gibi yamaç paraşütünün belirli kıstasları bulunmaktadır. Bu kıstaslara dikkat edilmeden uçuş gerçekleştirilemez. Zaten buna yamaç paraşütü bölgesinde yer alan kişiler de izin vermez. Peki, Kıbrıs yamaç paraşütü aktivitesinin avantajları nelerdir?

kibris yamac parasutu scaled

Kıbrıs Yamaç Paraşütü Aktivitesi

Kıbrıs, eşsiz manzaraları içerisinde barındıran, ziyaretçilerine her türlü avantajı sunan önemli bir destinasyondur. Gerek içerisinde barındırdıkları, gerekse de keşfedilmeye değer bir destinasyon olması da, onu her daim tercih noktasında tutuyor. Peki, Kıbrıs’ta yamaç paraşütü yapmanın avantajları nelerdir?

 1. Yamaç paraşütü, Kıbrıs adasının en güzel noktalarında gerçekleştirilir.
 2. St. Hilarion Kalesi’nin batı yamacından gerçekleştirilen yamaç paraşütü uçuşları, Beşparmak Dağları’nın eşsiz manzarasını deneyimleyenlere sunar.
 3. Girne sahilleri, Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz manzaraları, bitki örtüsü ve tarihi, kuşbakışı bir şekilde gözlerinizin önüne seriliyor.
 4. Yamaç paraşütü pilotları eşliğinde tandem yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Yamaç paraşütü gerçekleştirebileceğiniz pek çok alan da bulabilirsiniz.

Yukarıdaki değerler göz önünde bulundurulduğunda, Kıbrıs’ın yamaç paraşütündeki konumu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs tatilinizde yamaç paraşütü sporunu tercih edebilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta bunun yanında hangi tatil trendleri üzerinde durulabilir? Sizlere biraz bunlardan bahsedelim.

Kıbrıs’ta Diğer Tatil Trendleri

Kıbrıs’ı Kıbrıs yapan pek çok değerin olduğunu biliyoruz ve bu değerleri de her zaman kontrol altında tutuyoruz. Bu çerçevede yamaç paraşütünün Kıbrıs’taki öneminden de bahsedildi. Zaten su altı dalışları ile beraber yamaç paraşütünün değeri de her daim artış göstermektedir. Çünkü her yıl binlerce yerli ve yabancı turist yamaç paraşütünü tercih etmektedir. Peki, bunun dışında Kıbrıs’ta başka ne yapılabilir?

 • Kıbrıs’ta Deniz Turizmi: Kıbrıs bir ada ve ada olması onu deniz turizminde zirvelere taşıdı. Doğal güzelliklerle çevrili olması da cabası. Bu nedenle tüm deniz turizmi seçeneklerini ve su sporlarını Kıbrıs’ta icra edebilirsiniz. “Kıbrıs Dalış Merkezleri” isimli içeriğimiz inceleyebilirsiniz.
 • Kıbrıs’ta Endemik Türler: Kıbrıs Lalesi ve Kıbrıs Eşekleri gibi pek çok endemik tür Kıbrıs’ın dikkat çekmesine yardımcı olmuştur. “Kıbrıs’ın Endemik Bitki Türleri” isimli içeriğimizden, bu tür bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Kıbrıs’ın Lezzetleri: Kıbrıs’ta, Kıbrıs yöresine ait ürünler ile yapılan onlarca lezzeti keşfedebilirsiniz. Tam bir gastronomi destinasyonu olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.
 • Kıbrıs’ın Tarihi: Kıbrıs’ta tarihi pek çok yer var ve bu destinasyonun tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Kıbrıs araç kiralama hizmeti alarak, tüm tarihi yerleri özgürce keşfedebilirsiniz.

Kıbrıs yamaç paraşütü ile farklı bir deneyim elde edebilir ve Kıbrıs’ı kuşbakışı bir görünüm ile görebilirsiniz. Akabinde Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti almanız da mümkündür. Bu hizmet ile Kıbrıs’ı özgürce deneyimleme şansına sahip olabilmenin yanında, büyük bir konfor da yakalayabilirsiniz. Firmamız sizlere bu tür konularda yardımcı olacaktır.