Kıbrıs hava durumu her zaman güzel olmuştur, yılın 8-9 ayı mutlaka güneşli olan Kıbrıs adası tatil için mükemmel bir tercihtir. Sahilleri ve Denizi yani Kıbrıs plajları mükemmel şekilde tertemiz ve altın kumlarla kaplıdır. Sıcak yaz günlerinde iyi bir tercih olan Kıbrıs, hava durumu her zaman için tatil tercih etmenizde birinci öncelik olacak.

Kıbrıs hava durumu kaç derece?

Kıbrıs’ın şehirleri Girne, Lefkoşa, Mağusa ve Bafra Hava Durumu için hava durumu tahmin raporlarını online sitemizden takip edebilirsiniz.

Kıbrıs’ta hava durumu nasıl olacak? sorularınız için 7 günlük ve 15 günlük hava tahminleri yapılıyor. Bu tahminlerle tatinizi planlayabilirsiniz.

Kıbrıs Hava Durumu Nasıl?

kıbrıs hava durumu

Kıbrıs Hava Durumu, Kıbrıs, bildiğiniz üzere Akdeniz’in ortasında yer alan bir adadır. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini içerisinde barındıran bu güzide ada, klasik tabire uygundur. Peki, nedir bu klasik tabir? “Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu.” Bu terim, Akdeniz ikliminin en belirgin özelliğidir. Peki, Kıbrıs hava durumu aynı Akdeniz ikliminde olduğu gibi tüm yıl normal seviyede seyreder mi? Elbette. Şimdi sizlere konuyu daha fazla detaylandırmaya çalışalım.

Kıbrıs’ta Hava Nasıldır?

Kıbrıs’ta tatil yapmak isteyen turistlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, Kıbrıs’ta hava nasıldır? olmaktadır. Genel anlamda şiddetli farklılıkların olmadığı hava durumu, Kıbrıs’ta yaşayanlar ve tatil için ziyarete gelenlerin memnuniyetini artırmaktadır. Peki, Kıbrıs hava durumu ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Kıbrıs, Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıyan ve Akdeniz’in tam ortasında bulunan bir adadır.
 • Kıbrıs’ta en sıcak ay Temmuzdur. Temmuz ayının akabinde, sıcaklıklarda belirli seviyelerde yavaş yavaş düşüşler olur.
 • En soğuk ay, genel itibari ile Ocak ayıdır. Ocak ayındaki sıcaklıklar genelde sıfırın altına düşmese de, bu civarlarda dolaşır.
 • Aylar arasındaki sıcaklık farklılıkları yüksek değildir. Geçişler yumuşaktır. Bu nedenle Kıbrıs’ta yaşayanlar ve ziyaretçiler bu konuda bir problem ile karşı karşıya kalmazlar.
 • Kıbrıs’ta yaz aylarının sıcak olması sebebi ile “Kıbrıs’ın Endemik Bitki Türleri” sık sık karşınıza çıkar. Kıbrıs’taki endemik bitki türlerini öğrenmek için, içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Kış aylarında ise şiddetli soğuklar ile genelde karşı karşıya kalınmaz. Portakal ve mandalina gibi turunçgillerin yetiştiği vakitler de kış aylarına denk gelmektedir.
 • Kıbrıs’ın batısı ve doğusu arasında sıcaklık farklı vardır. Bu fark yüksek değildir. Ancak batı kısımlar, doğu kısımlara nazaran daha fazla yağış almaktadır.

Kıbrıs’taki hava durumuna dair önemli bilgiler yukarıdaki gibidir. Bunun yanı sıra, yılın ekstrem hava sıcaklıkları ile ilgili bilgilerden de aşağıda sizlere bahsedeceğiz.

Kıbrıs’ta Deniz Suyu Sıcaklığı

Kıbrıs, tatil destinasyonları arasında her daim ön plana çıkar ve bu sebeple Deniz-Kum-Güneş için tercih edilir. Peki, Kıbrıs hava durumu içerisinde önemli bir yere sahip olan deniz suyu sıcaklığı ne kadardır? Kıbrıs’ta genel çerçevede deniz suyu sıcaklığı ortalama olarak 21 derecedir. Ancak kış aylarında ve yaz aylarında sıcaklıklar düşer veya artar. Yaz aylarında ise deniz suyu sıcaklığının 27-28 derece civarına çıktığı gözlenmektedir.

Kıbrıs’ta tatilinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz sıcaklıkları her daim yakalayabilirsiniz. Bu nedenle Kıbrıs hava durumu ile ilgili en iyi dereceleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Temmuz ve Ağustos aylarında yaşayabilirsiniz. Bu aylarda tatil için Kıbrıs’a geldiğinizde, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız araçlar, tatilinizi özgürce ve tam anlamı ile izole bir şekilde geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Girne, Lefkoşa, Mağusa ve Bafra Hava Durumu takip edebileceğiniz sitemize uğradıktan sonra Kıbrıs’a nasıl gidilir? sayfamızdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kıbrıs Hava Durumu Her Mevsim Tatil

Kıbrıs’ın Ekstrem Hava Sıcaklıkları

Kıbrıs’ın, Akdeniz ikliminin özelliklerini içerisinde barındırdığını biliyoruz. Ancak bununla beraber yarı kurak bir iklime sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yıllık ortama sıcaklığı ve diğer bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Yıl boyunca Kıbrıs’ta ortalama sıcaklık, 19 derece civarında seyretmektedir.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi en sıcak ayın Temmuz ayı olduğunu söylemek mümkündür. Bu aylarda sıcaklık 40-45 derece civarındadır. Gölgede ve güneş altında farklılıklar meydana gelir.
 • Ekim ayından itibaren başlayan sıcaklık düşüşleri içerisinde, en yüksek düşüşün yaşandığı ay ise Ocak ayıdır. Bu ay Kıbrıs’ta havanın en soğuk olduğu aydır. Sıcaklık 4-
 • 6 derece civarındadır. Gece sıcaklıkları ise ortalama olarak 4 ve -3 arasında değişiklik gösterir.
 • Antalya ve Mersin’in hava durumu, Kıbrıs ile karşılaştırıldığında, çok yakın sonuçlar vardır.
 • Kıbrıs’ta kuraklığın en yüksek olduğu aylar, genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarıdır.
 • Kuraklığın aksine, yağışın en yüksek olduğu ay ise Aralık ayıdır.
 • Kıbrıs’taki yağışların görüldüğü dönem ise, Ekim ayı ve Mart ayı arasında değişmektedir.
 • Kıbrıs’ta soğuk hava ile şiddetli bir şekilde karşı karşıya kalmazsınız. Ancak rüzgar bazı durumlarda şiddetli bir hal alabilir. Kıbrıs’taki rüzgarın hakim yönü ise Batı’dır.
 • Kış aylarında günün ortalama 4-5 saati güneşlidir. Ancak bu rakam yaz aylarında ortalama olarak 12 saate kadar çıkabilmektedir.

Kıbrıs hava durumu ile ilgili tüm detayları içeriğimizde sizlere açıklamaya çalıştık. Peki, Kıbrıs’ta deniz suyu sıcaklıkları hangi seviyededir? Sizlere bundan da bahsetmeye çalışalım. Kıbrıs’ta yılın 8-9 ayı güneşli olduğundan güneş panelleri ile elektrik üretmek de çok kolaydır. KKTC güneş paneli fiyatları ve kurulum bilgileri için şu siteden detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.kibrisges.com