Ağa Cafer Paşa Camii, Kıbrıs’ta Osmanlılardan kalmış pek çok nadide eser bulunuyor. Bu eserlerin hemen hemen tamamı doğal olaylara karşı dayanıklı bir şekilde inşa edilmiş ve bugün hali hazırda varlıklarını koruyorlar. İşte bu önemli ve bir o kadar da tarihe ışık tutan eserlerden bir tanesi de Ağa Cafer Paşa Camii olarak bilinmektedir. Gerek yapıldığı dönem, gerekse de mimarisi bunu bizlere net bir şekilde gösteriyor. Peki, bu nadide tarihi ve günümüzde de görevini yerine getirmeye devam eden camii hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ağa Cafer Paşa Camii Tarihi

Kıbrıs’ta tarihi camii denince akla gelen Ağa Cafer Paşa Camii, pek çok özelliği ile dönemine ışık tutuyor. Aynı zamanda camiinin yapılış tarzı ve konumu da günümüzde hali hazırda dikkat çekici. Çünkü şehrin mimarisine uygun olarak tasarlanan ve inşa edilen camii, deprem gibi doğal afetlere karşı da oldukça dayanıklı. Peki, Ağa Cafer Paşa Camii ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

aga cafer pasa cami
  • Girne kent merkezi sınırları içerisinde yer alan camii, taş döşeli ve rampalı bir sokak üzerindedir. Aynı zamanda bu sokağa en önemli çıkış kapısı da limandandır.
  • Girne kent merkezi göz önünde bulundurulduğunda, en eski iki camiden bir tanesi Ağa Cafer Paşa Camii’dir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmese de, Kıbrıs’ın fethi olan 1571 tarihinden 18 yıl sonra, 1589’da yaptırıldığı düşünülmektedir.
  • Camiyi yaptıran kişi ise, Kıbrıs’ın fethinden itibaren görev yapan ve Kıbrıs Beylerbeyi olan Cafer Paşa’dır.
  • Tek şerefesi olan bu camii, dönemin mimarisini de yansıttığı üzere dikdörtgen planlı bir şekilde inşa edilmiştir.
  • Kullanılan ve bu kadar dayanıklı olan taş ise kesme taştır. Bu nedenle günümüze kadar hasar almadan gelen nadir eserlerden bir tanesi. Yani bu durum da dönemin mimarisinin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.
  • Tek minareye sahip olan bu camii, çevresinde pek çok esere de sahip. Zaten Kıbrıs’ın her yerinde Osmanlı’dan ve diğer medeniyetlerden izler görebiliyoruz.
  • Caminin güneydoğu bölgesinde ise Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi bulunuyor. Buradan hareketle Girne merkezin Osmanlı döneminde de önemli bir merkez konumunda olduğu söylenebilir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, Kıbrıs’ın tarihi ve tarihin getirdiği kültürel değerler hali hazırda bu güzide adanın önemini gözler önüne seriyor. Çünkü pek çok medeniyetin sahip olmak istediği bir ada ve bu nedenle medeniyetlerin tamamının bıraktıkları eserlere şahit olabiliyoruz. Kıbrıs’taki diğer camiler sayfamıza da bir göz atınız.

Girne Gezi Rehberi: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’a tatil için geldiniz ve bir planınız bulunmuyor mu? O zaman tatiliniz hiç de eğlenceli geçmeyebilir. Çünkü bu güzide turistik destinasyonu bir plan dahilinde, konforlu bir şekilde gezmek, size manevi duygular kazandıracak. Tarihi eserler, lezzetli yemekler ve doğal güzellikler sizi Kıbrıs’a karşı hayran bırakacak.

Kıbrıs’ın yerel araç kiralama firmalarından bir tanesi olan Ayaz Rent A Car firmamız ise tatil sürecinizde sizin yanınızda. Sunduğumuz güvenilir, profesyonel ve uygun fiyatlı araç kiralama seçeneklerimiz ile tatilinizin konforlu ve bol eğlenceli bir şekilde geçmesine yardımcı oluyoruz. Bu kapsamda Cafer Ağa Camii gibi pek çok güzide eseri bizzat ziyaret edebilir, kendi rotanızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunun için bizlerle iletişime geçebilir ve gerekli olan tüm standartları da öğrenebilirsiniz.