Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, pek çok özelliği ile ön planda ve ön planda olmasını dünya tarafından tanınan bir tatil destinasyonu olmasından elde ediyor. Peki, tüm bunlar KKTC’nin önemini vurgulamak için yeterli mi? Elbette ki hayır. Aynı zamanda Kıbrıs, yerel ürünlerinin üretimi ile de adından sıkça söz ettiren bir destinasyon. Bu nedenle insanların Kıbrıs vatandaşlığı konusunda talepleri de artıyor. Akabinde Kıbrıs vatandaşı olmak için bazı kıstaslar bulunur ve kişilerin bu kıstaslardan bir tanesine muhakkak sahip olmaları gerekir.

Kıbrıs Vatandaşı Olmanın Şartları

Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan ve verimli toprakları, tatil destinasyonları ile dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının nadide güzelliklerinin birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Pek çok insan da bu nedenle Kıbrıs vatandaşı olma konusunda istekli. Türler için milli duygular da ön plana çıkıyor kuşkusuz ki. Bu nedenle Kıbrıs vatandaşlığını elde etmek çok önemli bir değer haline geliyor. Peki, vatandaşlık hangi şartlar gerçekleştirilirse alınabilir? Aşağıda belirtilen şartlardan bir tanesine dahi sahip olunsa bile, kişi Kıbrıs vatandaşı olabilir.

kibris vatandasligi
  • Yasalar Göz Önüne Alınarak Kıbrıs Vatandaşı Olmak: Kıbrıs’ta belirli bir süre yaşamış olan ve oturma izni alan kişiler, Kıbrıs vatandaşı olma yolunda gerekli olan kıstasa da sahip olmuşlardır.
  • Kıbrıs Barış Harekatı Şehit ya da Gazi Yakını Olmak: 1974 yılında gerçekleştirilen ve başarı ile sonuçlanan Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit ya da gazi olan kişilerin yakınları, KKTC vatandaşı olma hakkını ellerinde bulundururlar. “Kıbrıs Barış Harekatı” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.
  • Anne ya da Babanın Kıbrıs Kökenli Olması: Kıbrıslı anne ya da babadan dünyaya gelen her çocuk, KKTC vatandaşı olur. KKTC vatandaşı olarak doğan çocuk, vatandaşlıktan çıkmak yönünde bir talepte bulunursa, yasalar suretiyle 18 yaşından sonra bu hakkı elde edebilir.
  • Evlatlık Suretiyle Kıbrıs Vatandaşı Olmak: Anne ya da baba hakkında herhangi bir suç bulunmuyorsa, evlatlık alınan çocuk da KKTC vatandaşı olabilir.
  • Evlenme Suretiyle Kıbrıs Vatandaşı Olmak: KKTC vatandaşı olan bir erkek veya bir kadın evlendiğinde, belirli bir müddet KKTC’de yaşayıp, evli kaldıkları sürece, KKTC vatandaşlığını elde edebilirler.
  • KKTC Sınırları İçerisinde Doğmak: Anne ve babanın her ikisi de yabancı olsa bile, KKTC sınırları içerisinde doğan her çocuk, KKTC vatandaşıdır.
  • Bakanlığın Kararı İle Kıbrıs Vatandaşlığını Kazanmak: 18 yaş üzerinde olup, 5 yıl ve üzerinde KKTC’de yaşayan kişiler, gerekli kıstaslara da sahiplerse, KKTC vatandaşlığını elde edebilirler.

Yukarıda Kıbrıs vatandaşlığı ile ilgili temel değerlerden bahsedildi. Peki, Kıbrıs’ta oturma ve çalışma izni nasıl alınır? Bunun için “Kıbrıs’ta Çalışmak” ve “Kıbrıs’a Yerleşmek ve Kıbrıs’ta Yaşamak” isimli içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta seyahat nasıl yapılır? Size biraz ipucu verelim mi? O halde başlayalım.

Kıbrıs’ta Güvenilir ve Konforlu Seyahat: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’ın yerli ve tecrübeli araç kiralama firmalarından bir tanesi, hiç kuşku yok ki Ayaz Rent A Car. Gerek araç konusunda seçeneklerin fazla olması, gerekse güvenilir araç kiralama hizmeti sunması, Ayaz Rent A Car’ı her daim bir adım öne çıkarıyor.

Kıbrıs vatandaşlığı bu şekilde elde edilebilir. Bunun yanında Kıbrıs’ta seyahatin pek çok avantajı olduğu da unutulmamalıdır. Sizler de bu kapsamda Kıbrıs’ın her yerini büyük bir konfor ve güvenle gezmek isterseniz, o halde Ayaz Rent A Car firmamızı tercih edebilirsiniz. Çünkü sizlere her türlü avantajı sunuyor, Kıbrıs’taki tatilinizi en konforlu ve güvenli hale getirmeye çalışıyoruz. Ayaz Rent A Car olarak uğurunuz olmayı da asla gözden çıkarmıyoruz. Sizler de sunduğumuz bu değerli hizmetten yararlanmak isterseniz, bizlere An Sayfa’mızda yer alan formdan veya telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.