Kıbrıs’ta dağdaki tank efsanesi 1974 barış harekatı sırasında Beşparmak dağlarında paletleri kopup kalan tank içindir. Gerçekten ve hala hayatta olan tank askerleri bu dağdaki tank hikayesini anlatırlar.

Beşparmak Dağlarındaki Tank Hikayesi Nedir?

Tank savaş başladığında beşparmak dağlarına doğru çıkar savunma yapmak için dağın eteklerine doğru çıkmaya başlayan tank yetersiz yol olmasına rağmen dağın tepelerine kadar ulaşır. Paletlerine mayın patlaması sonucu zarar alır ve orada kalıp tüm cephanesini aşağıya doğru atar. Hikayenin devamını tankı yerinde ziyaret edip oradaki kitabesinden okuyabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Dağdaki Tank’a Nasıl Gidilir?

Dağdaki tanka 2 yoldan gidilebilir. Kıbrıs’ta araç kullanma hakkındaki yazımızı okuyup sizde kiralık araç ile tankı görmeye gidebilirsiniz.

  1. Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde St. Hilarion Kalesi kavşağından kaleye doğru dönünce yol sizi tanka kadar götürür. Hatta bu yol üzerinde ayrıca St. Hilarion Kalesine de uğrayıp orayı da ziyaret edebilirsiniz.
  2. Girne batı sahil şeridi üzerinde olan “Karşıyaka” köyünün içinden de dağ’a doğru çıkan yoldan ulaşbilir.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama ile Tank Ziyareti

Kıbrıs araç kiralama hizmetimiz sayesinde tanka kolayca ulaşabilir ve gezebilirsiniz. Detaylar için sayfamıza biz göz atın.

dagdaki tank kibris

Kıbrıs’ta dağda savaştan kalma gerçekten tank var mıdır?

Evet, tabiki. Resimleri ve hikayesini internet sitemizden görebilirsiniz.

KKTC’de dağdaki tankı görebilir miyiz?

Bizden araç kiralayarak Beşparmak dağlarında bulunan tankı ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret saatleri nelerdir?

Tank biz müzede olmadığından, herhangi bir ziyaret saati kısıtlaması yoktur. Ancak tabiki ışık olmadığından gece ziyaret edilemez.