Turistlerin en çok ziyaret ettiği destinasyonlardan biri de, Kıbrıs’tır. Ada olması, tarihin içinden fırlamış bir manaya sahip olması ve daha fazlası, onun farkını ortaya koyuyor. Ancak tek özelliği bu değil. Bunun yanında onlarca seçenek, onlarca değer ve daha fazlası, Kıbrıs’ı Kıbrıs yapıyor. Bu nedenle yılda 1 milyondan fazla bir turist kapasitesi olduğundan rahatlıkla söz edilebilir. Peki, Kıbrıs’a pasaport gerekli mi?

KKTC, Türkiye’den pasaportsuz geçişleri kabul eden bir ülkedir. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerde nüfus cüzdanı ya da dilerseniz de pasaportla geçiş yapabilirsiniz. Eğer kimlik kartıyla geçiş yapacaksanız yeni nüfus cüzdanı olmasına dikkat etmelisiniz. Eski nüfus cüzdanlarıyla geçişe izin verilmemekdir.

Kıbrıs’a Pasaport ile mi Gidilir?

Yani; Kıbrıs’a pasaportsuz gidilir mi? Türk vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, pasaport veya vize olmadan gidebilir. “Kıbrıs’a pasaportla mı gidiliyor?” diye merak edenler için KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya ihitiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfetmeye yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz. Bu şekilde havaalanınızdan aldığınız vize ile Kıbrıs’ta kimlik kartınız ile 1 aya kadar kalabilirsiniz. Sonrasında bu kart yetmeyecektir. Kıbrıs’ta oturma izni veya çalışma izni almanız gerekecek. “Kıbrıs’ta Çalışmak” isimli içeriğimizden, bu konudaki önemli bilgileri öğrenebilirsiniz. Peki, diğer detaylar nelerdir?

  • Türkiye’den gelen ziyaretçiler için pasaporta gerek yok. Yalnızca geçerli kimlik kartınızın olması yeterli. Ancak bu kart yeni kimlik kartı olmalı.
  • Sürücü belgesi ve benzeri belgeler ise Kıbrıs’a seyahat etmeniz için yeterli olmaz.
  • KKTC’ye girişinizde, vize memuru tarafından kimlik kartınız kontrol ediliyor. Sonrasında da size turist vizesi kapsamında 1 ay süre veriliyor. Bu süreyi geçmemeniz gerekiyor.
  • Kıbrıs’a gitmek için de iki seçenek var. Bunlardan biri hava yolu, diğeri de deniz yolu.

Kıbrıs’a kolayca giriş yapılabileceğinden bahsettik. Peki, Kıbrıs’a giderken hangi araçlar kullanılmalıdır?

Kıbrıs’a Pasaport Gerekli mi? Kimlik ile Gidilebilir mi?, Kıbrıs’a Pasaportsuz Gidilir mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin yavru vatanı. Bu nedenle Türkiye’den KKTC’ye sık sık gidiliyor ve Kıbrıs’a pasaportsuz gidilir mi? İşte bunun için iki farklı yol var. Şimdi size bu yollardan ve nasıl gidebileceğinizden bahsetmeye çalışalım.

  • Hava Yolu: Türkiye’nin; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep, Hatay, Samsun ve Kayseri illerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar var. Bunun yanında Lefkoşa’dan bu illeri karşı uçuşlar da gerçekleştiriliyor. “Kıbrıs Uçak Bileti” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, konu ile ilgili daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
  • Deniz Yolu: Kıbrıs’a her gün feribot seferleri gerçekleştiriliyor. Bu nedenle ulaşımın en kolay olduğu yollardan biri de bu. Peki, hangi araçla? Elbette ki feribotlar. Feribotların araçlı veya yalnızca yolculu olanları da var. “Kıbrıs’ta Feribot Seferleri” isimli içeriğimizden, feribot seferleri ile ilgili her türlü bilgiye aktif bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü gibi KKTC’ye gitmek için iki önemli seçenek var. Geçerli kimlik kartınız ile bu güzide destinasyonu ziyaret edebilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta nereler gezilir?

kibrisa pasaport gereklimi

Kıbrıs’ta Gezi Rotası

Kıbrıs’ın nadide destinasyonlardan bir tanesi olmasına etki eden pek çok unsur var ve bu unsurlar, Kıbrıs’ın diğer önemli destinasyonlardan sıyrılmasına sebep oluyor. Peki, Kıbrıs’ın bu denli önemli bir destinasyon olmasına etki eden hususlar hangileridir? ve Kıbrıs’a pasaport gerekli mi?

  • Tarih: Kıbrıs’ta pek çok önemli tarihi eser var. Bu eserlerin tamamı, Kıbrıs’ın geçmişini bizlere gösteriyor. Çünkü Kıbrıs pek çok medeniyetin hedefi olmuş ve bu medeniyetler Kıbrıs’ı elde etmek için çok büyük savaşlara girmişlerdir. Bu kapsamda Kıbrıs’ın coğrafi konumundan bahsetmeye bile gerek yok.
  • Doğal Yapı: Kıbrıs’taki doğal doğal özellikler çok fazla. Zaten başlı başına doğallık var. Çünkü bir ada konumunda. Bu nedenle eğlence, gezi, deniz-kum-güneş ve dinlenme gibi pek çok faaliyet için Kıbrıs rahatlıkla tercih edilebilir
  • Eğlence: Kıbrıs’ın festivalleri, eğlence yerleri ve daha fazlası oldukça çeşitli. Zaten bu özellikleri ile diğer destinasyonlardan fazlasıyla farklılaşıyor.
  • Lezzetleri: Kıbrıs’ın pek çok önemli güzelliği var. Bu doğru. Ancak bunun yanında lezzetleri de fazlasıyla memnun edici. “Şeftali Kebabı” ve “Hellim Peyniri” bunlardan bazıları.

Gördüğünüz üzere Kıbrıs’ta yapılabilecek pek çok şey var. Gezmek, dinlenmek ve gastronomik bir seyahat gerçekleştirmek Kıbrıs’ta harika özellikleri devreye sokuyor. Bununla beraber “Kıbrıs’ta Ne Yapılır?” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, Kıbrıs’ın diğer özelliklerini de öğrenebilirsiniz.